Babiš rozzuřil prezidenta Zemana. Zveřejní novou “Kubiceho zprávu”?

Mezi prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem dochází ke zcela zjevnému propadu vzájemné důvěry, který navíc hradní pán ventiluje do široké veřejnosti, aby dostal Babiše pod tlak.

Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy znovu promluvil o svém neoblíbenci, dalo by se snad už říct, že i nepříteli, Michalu Koudelkovi, který dosud vykonával řádný mandát šéfa BIS a dnes je řízením této služby pověřen do doby, než mu příští vláda mandát prodlouží, případně najde jeho nástupce.

Tento postup premiéra Andreje Babiše byl široce kritizován podle hesla “vlk se nažral a koza zůstala celá”. Babiše totiž Miloš Zeman zahnal do kouta, když mu měl na soukromé schůzce oznámit, že si prodloužení Koudelkova mandátu nepřeje. A pokud by tak vláda přeci jen učinila, bude to mít pro premiéra důsledky. Snadno si lze představit jaké: prezident bude po říjnových volbách jmenovat premiéra a vzhledem k jeho svévolnému výkladu Ústavy si může vybrat v podstatě kohokoliv.

Babišův krok tak byl vnímán jako ústupek Zemanovi. Při bližším pohledu ale zjistíme, že prezident vlastně nic nezískal a pouze může mít pocit, že ho Babiš chce obehrát. Michal Koudelka BIS nadále řídí, a pokud by Zeman Babiše po volbách jmenoval premiérem, tomu se podařilo sestavit vládu, zjevně by Koudelkovi mandát rád prodloužil. Pak už by ale prezident na premiéra neměl žádné páky.

Miloš Zeman tedy přešel do protiútoku a ve zmíněném rozhovoru jednoznačně deklaroval, že s pověřením Michala Koudelky nesouhlasí. Podle něj měla vláda vybrat někoho jiného. Prezident je ochoten předložit jména těch, kdo by se mu v čele BIS zamlouvali, ale rád to podle svých slov přenechá vládě. Jen, aby už Koudelka zmizel.

Přestože Zeman v rozhovoru explicitně neřekl, že Babiš porušil jejich dohodu, a pokud mu ještě nějak nevyhoví, bude to pro něj mít důsledky, mezi řádky to lze poměrně jednoduše vyčíst. Prezident navíc mimoděk vytáhl poměrně těžký kalibr, když oznámil, že Koudelkova BIS odposlouchávala ústavní činitele, což si podle jeho názoru nesmí dovolit. V příštích dnech chce zveřejnit bližší informace.

Zdá se, že nakonec před volbami přeci jen ještě bude zábava. Už jen spor dosavadních spojenců, kteří určovali směřování české politiky poslední roky, slibuje slušný potenciál pro zvraty. A do toho může Zeman před volbami vytáhnout něco, co by mohlo připomínat proslulou “Kubiceho zprávu”. Informace z odposlechů ústavních činitelů by, pokud navíc budou zveřejněny bez kontextu, jak tomu bývá v České republice zvykem, mohly předvolebními preferencemi hodně zahýbat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments