Piráti konečně našli nosné téma. Prudké zdražování dávají za vinu Babišovi. Ten je v úzkých a volí silná slova

Dlouho se zdálo, že koalice Pirátů a Starostů nenajde coby nejambicióznější vyzyvatel dostatečně silné téma, na kterém by svého nevětšího soka Andreje Babiše takzvaně “utáhla”. PirStan se zprvu pokoušel bojovat v rukavičkách a nechtěl se příliš špinit. Jenže pak premiér bez skrupulí vytáhl uprchlíky a navíc Čechům řekl, že jim je Piráti chtějí nastěhovat do bytů.

Šlo pochopitelně o nefér nadsázku, ale nejpozději tehdy si Piráti se Starosty museli říct, že předvolební boj je zkrátka špinavá hra. Nějakou dobu přitom trvalo, než našli dostatečně silné téma, se kterým je možné na Andreje Babiše zaútočit. Nakonec jim spadlo z nebe. Zdá se, že rychlé zdražování kulminuje právě před volbami. Nejde už jen o drahé nemovitosti, které si může dovolit málokdo. Cenový růst je patrný úplně všude, od potravin přes auta až po stavební materiály.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš tak tuto kartu vytáhl v televizní diskuzi a obvinil vládu Andreje Babiše z toho, že je za zdražování zodpovědná. Strefil se tak do něčeho, na co slyší široké masy. A že zasáhl citlivé místo, to potvrzují i slova samotného Andreje Babiše, který okamžitě reagoval ve svém pořadu Čau, lidi. Po dlouhé době byl v defenzívě. “Prosím vás, já nechápu, jak se takový ekonomický diletant vůbec může ucházet o funkci premiéra,” prohlásil Babiš. Snažil se lidem vysvětlit, že za zdražování nemůže on, ale vývoj na komoditních trzích a také nevyrovnaný stav nabídky a poptávky.

Svým způsobem má premiér pravdu. Vláda skutečně za většinu inflace vinu nenese, byť jejímu vývoji nepomáhá zrušením superhrubé mzdy a neustálým zvyšováním důchodů. Tady ale platí to, co Andrej Babiš chápe ze všech politiků nejvíc: podobně složité věci se lidem vysvětlují jen obtížně. Mnohem přirozenější je pro ně sdělení, že za zdražování může vláda.

A Ivan Bartoš tne do živého. “V kampani se prý hraje tvrdě, obhajuje si Havlíček jejich metody. Dobrá. V tom případě tady je pár ‚tvrdých‘ dat. Inflace prudce zrychlila – na 3,4 %. A s tím samozřejmě přichází rychlé zdražování. Služby zdražily o 3,9 %, zboží o 2,9 % a bydlení o 2,5 %. Právě sektor služeb totiž Babiš s Havlíčkem svým chaotickým zavíráním, otevíráním a nepořádkem v kompenzacích doslova přidusili. Nedivme se, že nyní potřebují podnikatelé za své služby vyšší ceny. Očekávaný výsledek? Další zrychlování tempa inflace, další zdražování,” uvedl na svém facebookovém profilu.

Do toho si teď Bartoš s předsedou STAN Vítem Rakušenem s gustem přisazují, jak obrovský dluh vláda vytvořila a že se nesnaží ho žádným způsobem snižovat. Připomeňme, že i to je pro mnohé citlivé téma. Není tomu zase tak dávno, kdy strašení “řeckou cestou” dokázalo vyhrát volby.

Je to překvapivé, ale z koronaviru se žádné velké téma udělat nepodařilo, přestože vláda zpackala prakticky vše, co zpackat mohla. Lidé však rychle zapomínají. Něco jiného je však ekonomická realita, ve které žijí. Přestože se jim aktuálně daří dobře, rychle rostoucí inflace a státní dluh přinášejí nepříjemnou nejistotu. A tak zřejmě volby rozhodne stará dobrá ekonomika.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments