Totální ostuda pro Američany. Joe Biden se odstřelil

Dění v Afghánistánu připomíná zlý sen. Není to přitom poprvé, co Američané zažívají něco podobného. V kolektivní paměti je pevně zakořeněné trauma z Vietnamu, které bylo zakončeno chaotickým útěkem posledních vojáků a diplomatů ze Saigonu, dnešního Ho Či Minova města. Tehdy to bohužel odnesly desetitisíce Vietnamců, které se evakuovat nepodařilo a které si následně podali severovietnamští komunisté.

ŽIVĚ: V chaosu na kábulském letišti umírají lidé. Sledujeme krizi v Afghánistánu minutu po minutě

Je až neuvěřitelné, jak moc události dnešních dnů trauma ze Saigonu připomínají. A je prakticky jisté, že tu vzniká trauma nové. Záběry z Kábulu jsou dramatické. Tisíce amerických vojáků sotva drží na místním letišti alespoň jakýs takýs řád, aby se mohli narychlo evakuovat zástupci spojenců, Čechy nevyjímaje. Mluví se sice o tom, že evakuováni mají být i pomocníci jednotlivých států, které v Afghánistánu působily, ale je možné, že se to nestihne. Stejně jako tehdy v Saigonu.

Z hlediska Američanů, kteří operaci v Afghánistánu po dvaceti letech ukončili a rozhodli se pro návrat domů, je to naprostá katastrofa. V trvalé udržení jimi instalované afghánské vlády sice věřil málokdo, ale obecně se čekalo, že Tálibánu alespoň zkusí vzdorovat. Jenže afghánská armáda, která má značnou početní i technickou převahu, odevzdala území bez boje. Tálibán tak dostal Kábul do své moci v řádu dnů.

Američané podle všeho ani v nejhorších snech nečekali, že se s Tálibánem v Kábulu potkají a budou před ním na poslední chvíli prchat. Už jen ty záběry chaosu jsou pro Tálibán především ideologickým vítězstvím, a to do svých nepřátel nemusí ani pálit. Stačí, že je nechává opouštět zemi v takovém zmatku.

USA tak mají za sebou další zpackanou invazi a další důkaz o tom, že jejich vidění světa se zkrátka nedá vyvážet. Z Afghánistánu neudělaly zemi, která by byla alespoň nakloněna Západu, ani stovky miliard dolarů, které do této operace zahučely. Záběry Tálibánců, kterak se nevěřícně procházejí paláci místních generálů, které jakoby vypadly z Pohádek tisíce a jedné noci, ukazují i světu, co se s těmito penězi vlastně stalo. Jakmile jejich příliv ustal, zdejší warlordi už neměli motivaci dále bojovat.

Přestože celá záležitost není ani zdaleka jen jeho chybou, odpovědnost teď ponese především americký prezident Joe Biden. Z Afghánistánu se chtěl stáhnout už jeho předchůdce Donald Trump, který teď však využívá příležitosti a hovoří o “legendárně zpackané akci”. Svým způsobem má pravdu. Ústup ze země se dal zahrát různými způsoby, ale toto je asi ta nejhorší varianta, pod níž je přitom podepsán právě Biden.

Joe Biden tak právě s největší pravděpodobností přišel o možnost úspěšně se ucházet o prodloužení svého mandátu amerického prezidenta. Toto mu Američané jen těžko odpustí. A je otázkou, zda nebudeme svědky ještě něčeho mnohem horšího, co by Bidena nakonec donutilo i k odstoupení.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments