Komentář: Evropská unie má problém. Může se rozpadnout rychleji, než se zdá. Vše vsadila na jednu kartu

Evropská unie se mění způsobem, který se ještě před pár lety zdál nemyslitelným. Z poměrně volného svazku států stejného či obdobného hodnotového a kulturního rámce s důrazem na obchodní stránku celé věci se stal moloch, který za jednotlivé země rozhoduje o jejich budoucnosti zcela zásadním způsobem.

Přestože Evropská unie působila v prvních měsících koronavirové epidemie téměř neviditelně a demonstrovala tak svou neschopnost, kdy si každý stát dělal, co se mu zachtělo a výjimkou nebyly ani nepřátelské zábory ochranných pomůcek mezi členy EU, teď je všechno jinak. Z epidemie se vynořila Evropská unie, která chce radikálně měnit životy lidí. A nelze se přitom ubránit dojmu, že epidemii využila ve svůj prospěch. V rámci řešení důsledků pandemie se totiž Evropská komise rozhodla vydat ze svých útrob bezprecedentní sumy peněz, a to podle přerozdělovacích klíčů, kterým nikdo příliš nerozumí.

Důležité však je, že tyto rekonstrukční balíčky jsou napojeny na takzvaný “Green deal”, který má docílit toho, že za pár desítek let evropské ekonomiky zezelenají. Tedy “zezelenají”, protože představitelé EU si zjevně příliš neuvědomují, že zastavění obrovských ploch solárními či větrnými elektrárnami a masivní chemická výroba baterií mají také své vedlejší náklady, které jsou značné. Trochu to ostatně připomíná povinnost přimíchávat do paliv biosložku, v důsledku které dostalo tvrdou ránu české zemědělství, protože se rázem vyplatilo pěstovat především dotacemi podpořenou řepku.

Evropská komise říká, že ekologie je jedinou možnou cestou do budoucna. Nepřipouští žádné alternativy a nehledí na škody, které přitom napáchá. Ty nejviditelnější a nejbližší odnese evropský automobilový průmysl, dosud chlouba celého kontinentu. EU zahazuje veškerý pokrok, kterého se podařilo docílit ve vývoji spalovacích motorů, které jsou dnes nevídaně efektivní a svým způsobem čisté. Evropské automobilky donutila naskočit do závodu, v němž má velký náskok americká Tesla a řada čínských výrobců, o nichž tu zatím příliš netušíme.

Bude toho ale mnohem více. Po celém kontinentu se v příštích letech rychle uzavřou uhelné a nakonec i plynové elektrárny, protože kvůli uměle vytvořenému konstruktu takzvaných emisních povolenek se je prostě nevyplatí provozovat. Ze “starých” energií zatím zůstává pouze ta jaderná, ale je otázkou, jak dlouho, když Němci svou poslední “atomovku” vypínají už příští rok. Těžko si představit, že coby největší plátce do společného evropského rozpočtu nechají zdroj energie, kterého se tak obávají, na pokoji. Evropa tak vsadí výlučně na slunce a vítr. Kromě toho, že jde o velmi nejistou sázku, která slibuje především problémy v přenosové soustavě, to také způsobí obrovský nárůst cen elektřiny.

Evropská krajina blízké budoucnosti. / Foto: Shutterstock

Celý obří projekt ekologizace států Evropské unie byl přitom vymyšlen na nejvyšších místech, a to oněmi pověstnými, nikým nevolenými úředníky. Následně byl prezentován jako hotová věc a členským státům představen spolu s balíčkem infrastrukturální pomoci ve smyslu “ber, nebo nech být”. Jak se ukázalo, nakonec brali i odpůrci tak ukvapeného postupu, mezi něž patří třeba Česká republika nebo Polsko.

Je však otázkou, zda si toho Evropa nevzala na svá bedra až moc. Ekonomiky jsou otřesené koronavirem a do toho se mají narychlo zcela přetransformovat, a to navzdory varováním expertů, že mnohé propočty tu zkrátka nevycházejí, případně vedou rovnou do slepých uliček. Jde o tak masivní transformaci, že ovlivní životy Evropanů na příští desítky, možná stovky let.

Co když se ale oni úředníci opravdu spletli? Neriskujeme náhodou příliš mnoho? Mimo jiné je v sázce i samotný projekt Evropské unie. Pokud se ukáže, že není veden kompetentně, případně se proti radikálním plánům zdvihne odpor v členských zemích, hrozí celé EU neřízený rozpad. Už teď se ukazuje, že některé státy směřování evropského společenství “nerozumí” a tento stav se v blízké budoucnosti bude spíše prohlubovat. Ostatně, v Maďarsku už se nahlas spekuluje o tom, zda by nebylo lepší z EU přeci jen vystoupit a dělat si věci po svém. Čtěte více: Čas odejít z EU, odpálili bombu Maďaři. V Německu to vyvolalo znepokojení

Foto: Shutterstock, zdroje: WeForum, Lifegate, Europa

Nenechte si ujít
Obchodní řetězce v České republice jsou už nějakou dobu pod velkým tlakem. Zákazníkům vadí, jakým způsobem se k nim zachovaly v průběhu inflační krize, které zcela zjevně zneužily ke zvýšení svých marží. Stále větší otázkou je přitom kvalita potravin, které se právě v těchto řetězcích prodávají. Ukazuje se, že nejde o moc dobré zboží a zejména ve srovnání s produkty prodávanými v Německu hodně kulhá. Nepříjemný nákup Některé obchodní řetězce navíc přicházejí s novinkami, které zákazníci nekvitují zrovna s povděkem. Doslova o pozdvižení se postaral jinak celkem oblíbený Lidl, který v poslední době hodně experimentuje. “Asi před týdnem jsem šel u nás do Lidlu na velký nákup. Naplnil jsem nákupní vozík doslova po okraj a šinul si to ke kasám. Tam mě ale trklo, že žádná není otevřená. Odchytil jsem tedy nějakou obsluhu u regálů a žádal, aby se zprovoznila alespoň jedna kasa,” líčí svůj zážitek pan Josef Král. “Na to mi ale dotyčná odpověděla, že teď se kasy rozjíždět nebudou a ať si nákup namarkuju sám u samoobslužné pokladny.“ Jenže to je opravdu zvláštní. Samoobslužné pokladny jsou primárně určeny k odbavení zákazníků, kteří mají pár kousků nákupu a rozhodně nejsou určeny k tomu, aby na nich někdo vyskládával velký nákup. V tomto případě se to ale stalo. “Celé mi to trvalo asi čtvrt hodiny a bylo to opravdu otravné,” říká pan Josef. Bude to nový standard? Lidl na základě obdobných zpráv ze všech koutů země skutečně připustil, že testuje nový systém. A sice, že bude obsluhované kasy v méně frekventovaných časech vypínat. Poukazuje však na to, že v případě větších nákupů by měla být kasa aktivována, byť se tak reálně třeba nestalo. Čtěte také: Lidl začal s prodejem solárních panelů na balkon. Elektřinu tak může mít zadarmo úplně každý Obchodní řetězec také odmítá, že by trpěl personální nouzí, o čemž mnozí ve spojitosti s omezováním provozu na pokladnách spekulují. Lidl přitom svým zaměstnancům platí nejlépe ze všech řetězců. Přesto však má značnou fluktuaci, jelikož práce je skutečně náročná. Foto: Shutterstock 3SdíleníSdíletTweet [...]
Situace je skutečně vážná. Snahy nejrůznějších organizovaných skupin dostat se do vašeho bankovního účtu totiž sílí. Neváhají investovat značné množství prostředků a úsilí k tomu, aby váš účet skutečně vybílili. A jak se ukazuje, úspěšní jsou nejen u důchodců, ale i zkušenějších uživatelů, kteří ale sofistikovanost celého podvodu jednoduše nemají šanci prohlédnout. Hrozí vám ztráta peněz Dosud se mělo za to, že rizikovým faktorem je především internetové bankovnictví, jelikož tam je možné poměrně jednoduše sestavit stejně vypadající přihlašovací stránku jako má kterákoliv banka v České republice. Zároveň se dá dobře vylákat i SMS kód pro potvrzení transakce. Naopak mobilní bankovnictví bylo dosud považováno za bezpečné, jelikož tam dochází k autentizaci obvykle v rámci aplikace. Jenže už i tam podvodníci cílí. Jak varovala Česká spořitelna, v obchodech s aplikacemi se objevily podvodné programy, které se vydávají za oficiální aplikaci George. Pakliže si je ale stáhnete, můžete velmi snadno odevzdat přístup k vašemu účtu podvodníkům. Aplikace totiž může získat velmi rozsáhlá oprávnění nad vaším telefonem, v důsledku čehož bude schopna dostat se úplně všude. Obrana je velmi složitá Bohužel je pravdou, že podobným praktikám se jen velmi obtížně brání. Pro mnoho lidí je obtížné rozpoznat autenticitu mobilní aplikace a domnívají se, že vše, co si mohou stáhnout, je nějakým způsobem prověřeno. Tak tomu ale být nemusí. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Obrana je v zásadě dvojí. Je třeba opravdu pečlivě zkoumat, co si do telefonuje stahujete, obzvlášť pokud jde o mobilní bankovnictví. Tam si ověřte i společnost, která aplikaci do obchodu nahrála. Následně velmi obezřetně zvažujte, jaká oprávnění aplikaci udělíte, pokud vás o to požádá. Raději buďte zprvu opatrnější, a teprve až se přesvědčíte o tom, že se přes ní skutečně můžete přihlásit ke svému účtu, tak oprávnění rozšiřte. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jak známo, státní kasa je děravá jak řešeto a je neustále nutné ji plnit dalšími a dalšími příjmy. Pochopitelně lze vymýšlet nové povinnosti pro daňové poplatníky, avšak to je mimořádně nepopulární. Mnohem lepším řešením je posvítit si na určité šedé zóny, které dosud existovaly a byly víceméně tolerovány, avšak které by mohly přinést velmi zajímavé příjmy, kdyby se do toho úřady opřely. Mějte to v pořádku A přesně to se teď děje. Už rok platí nový zákon, o kterém mnoho lidí neví, ale který by na ně mohl opravdu nemile dopadnout. Jde o to, že nejrůznější internetová tržiště a bazary musí hlásit aktivitu svých uživatelů finančním úřadům. Zejména pokud jde o příjmy z prodeje určitého zboží. Bylo poměrně obvyklé, že se tyto příjmy příliš nedanily, k čemuž pochopitelně nikdo nevyzýval ani to nikdo neschvaloval, ale prakticky se to nevymáhalo, jelikož úřady neměly jak zjistit, kdo a za kolik co prodává. Jenže teď, díky rozhodnutí Evropské unie, musí tržiště data odevzdávat přímo na příslušné finančáky. Ty tak mají o poznání jednodušší práci, jelikož si data jednoduše srovnají s tím, co jim kdo tvrdí v daňovém přiznání. Jak už bylo uvedeno, platí to již rok, avšak žádné větší akce v tomto směru neprobíhaly, což se dalo vykládat jako určitá doba hájení. Teď by se ale lidé měli připravit na to, že se to bude řešit a do daňového přiznání, které se má odevzdat do konce března 2024, by rozhodně měli uvést vše podle pravdy a pochopitelně to také zdanit, byť to může být nepříjemné. Vycházejte z toho, že finanční úřad o vašich aktivitách dobře ví a čeká, co mu pošlete. Co vás čeká Pochopitelně to příliš nemusíte řešit ve chvíli, kdy jste za rok dvakrát prodali staré oblečení po dětech nebo něco obdobného. Podobně nahodilá činnost je v pořádku. Na těchto tržištích se však pohybují i lidé, kteří zde regulérně podnikají a mají pocit, že na ně nikdo nemůže. Opak je teď pravdou. Čtěte také: Klienty VZP čeká velká změna. Pozor, ať nepřijdete o všechny peníze. Mají na vás políčeno Pakliže byste své příjmy správně nedeklarovali, počítejte s tím, že kromě toho, že vám daňový úřad vyměří doplatek, napaří vám také pokutu, abyste si takové jednání napříště dobře rozmysleli. Ta přitom může být poměrně citelná a navíc upozorníte i na to, aby se pro jistotu podíval na vaše příjmy do minulosti, kde rovněž může najít nemilá překvapení. Foto: Shutterstock 18SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

14 Replies to “Komentář: Evropská unie má problém. Může se rozpadnout rychleji, než se zdá. Vše vsadila na jednu kartu

  1. Green deal ani jiné agendy nepochází z dílny Bruselu. I ti nejvyšší hlavouni EU jsou jen vykonavatelé instrukcí, které jim dodává úzká skupina globálních hlavounů ze Světového ekonomického fóra, Světové banky, MMF, FEDU a dalších finančních skupin, nadnárodních korporací i jednotlivých superboháčů a starých šlechtických rodin. Oni tahají za nitky, financují a korumpují bruselské úředníky i vlády jednotlivých zemí aby jim šly na ruku.

    1. Františku i kdyby jsi to napsal třeba 100x, vždy to bude pravda. Je to jedinná možnost a určitě ,,vyjde levněji” než v SESV zůstat. P.S. SESV = Svaz Evropských Socialistických Vazalů.

  2. evropská komise je banda jmenovaných zkorumpovaných přeplacených patolízalů, které je potřeba nerespektovat a vykopat je.

    1. Evropská Komise je politbyro Svazu Evropských Socialistických Vazalů a té se jako takové nejde zbavit jinak, než pouze vystoupením z tohoto pofiderního Svazu.

  3. měli jsme politické utrpení 40let RVHP varšavské smlouvy a ted máme stejnou spíš horší pakáž EU její vedení je katastrofa pro evropu,ekonomiku,rodiny,duchodce,psi,kočky je to zlo

  4. Kdo rozumí fyzice, ví že se “spletli”. I když, kdoví, jaká lumpárna za tím je ve skutečnosti – nejspíš jde o peníze až na prvním místě, podobně jako s očkováním proti Covidu.

  5. Buď se EU ve velmi dohledné době dokáže vrátit před Lisabon (a v některých oblastech raději až před Maastricht), nebo bude nutné z ní odejít (nejlépe v koordinaci s dalšími nespokojenci), nebo ji spolu s těmi nespokojenci budeme muset rozbít. Jde o životy naše a našich potomků.

  6. Celá eu i ek dokazují, že jsou nefunkční a byrokratické molochy od doby 1 migrační vlny dosud, stále jsou v agonii narkomana po prvni dávce…

  7. EU je odporné společenství diktujícím slabšim státum včetně Čr co smí a co nesmí ! EU je odporné společenství 6 let podporující nezakonou migraci parazitu a přijímání jich v Evropě ! EU je odporné společenství zodpovědné za smrt stovek lidí rukou teroristu vpuštěných do Evropy spolu s 4.9 mil.parazity od roku 2015 !! EU je odporné společenství které místo toho aby od roku 2015 budovala na jižních hranicích od Portugalska po Řecko 6 metru vysoké ploty se strážními věžemi vojáky a psy na ochranu Evropy před parazity tak ročně utrácí více než 22 miliard € na jejich vození přijímání do Evropy a na jejich živení šacení a další služby !!! Za 5 let ta to verbež stála občany EU více než 110 miliard € za které mohly být špičkově zabezpečeny zmíněné hranice a Evropu by neotravovalo nevyžiralo 4.9 mil. parazitu kteří do ní od roku 2015 vtrhli !!! STOP ŠMEJDUM V EU STOP MIGRACI !!!

  8. Vypadnout z EU co nejdřív! Neprůhledný byrokratický systém dotací, který naši politici při vstupu do EU vyjednali. Místo potřebných věcí se sypou dotace do rozhleden a podobných zbytných věcí, ale na dálnici aby si člověk podvázal bradu, aby si nevyrazil zuby. Chceme stavět železnice pro rychlíky s 300 km rychlostí, ale lokálky pro lidi do práce rušíme a místo, aby se preferovala ekologická nákladní železniční doprava se vozí všechno po rozbitých silnicích. Eurošlechta s nehoráznými příjmy se stěhuje s celým amsámblem pravidelně z Bruselu do Štrasburku – nejsou to vyhozené peníze? Hrnou se k nám nájezdníci , kteří likvidují evropskou kulturu a EU řeší jestli se léta užívané “pomazánkové máslo” tak smí nazývat. Preferujeme elektroauta, ale ještě nevíme, jak likvidovat baterie po skončení jejich životnosti.
    Bulo referendum o vstupu do EU, ale referendum o vystoupení je tabu. Bude zajímavé v tomto ohledu sledovat Anglii.

  9. Ano ano a pak co vystoupíme z EU tak už Putinovi a jeho rozvedtce nebude nic branit k obnově SSSR Jesně bez vlastizrádců by to nešlo.Konec konců proc si nezvolit nekoho jiného a né poslance kteří smýšlí hodně divně,hlavně na sebe.No ti noví politici pak zvolí euro poslance kteří se za naši vlast začnou bít.A né to součesné posměchum a nebo spíše pro pláč.Berou platy dijetky benefity bonusi a pro ČR v Bruselu nehnou prstem.Pak jen suše oznámí kdo co a jak to se unás bude dít neboť EU rozhodla.

  10. Je evidentní, že smečka nevolených zločinců v exekutivě EU (jak je to vůbec možné), sama neodejde. Zbývá druhá cesta, historická defenestrace z horních pater.

  11. mám rád Sovětský svaz / RUSKO/ za to že nedovolilo vyhladit Slovanské národy Německem .Nemám rad západ a hlavně fašistickou EUa NATO jsou to jidáši a zrádci kteří chtějí ovládnout a podmanit si malé narody a udělat si znich otroky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *