Evropská unie se mění způsobem, který se ještě před pár lety zdál nemyslitelným. Z poměrně volného svazku států stejného či obdobného hodnotového a kulturního rámce s důrazem na obchodní stránku celé věci se stal moloch, který za jednotlivé země rozhoduje o jejich budoucnosti zcela zásadním způsobem.
Přestože Evropská unie působila v prvních měsících koronavirové epidemie téměř neviditelně a demonstrovala tak svou neschopnost, kdy si každý stát dělal, co se mu zachtělo a výjimkou nebyly ani nepřátelské zábory ochranných pomůcek mezi členy EU, teď je všechno jinak. Z epidemie se vynořila Evropská unie, která chce radikálně měnit životy lidí. A nelze se přitom ubránit dojmu, že epidemii využila ve svůj prospěch. V rámci řešení důsledků pandemie se totiž Evropská komise rozhodla vydat ze svých útrob bezprecedentní sumy peněz, a to podle přerozdělovacích klíčů, kterým nikdo příliš nerozumí.
Důležité však je, že tyto rekonstrukční balíčky jsou napojeny na takzvaný “Green deal”, který má docílit toho, že za pár desítek let evropské ekonomiky zezelenají. Tedy “zezelenají”, protože představitelé EU si zjevně příliš neuvědomují, že zastavění obrovských ploch solárními či větrnými elektrárnami a masivní chemická výroba baterií mají také své vedlejší náklady, které jsou značné. Trochu to ostatně připomíná povinnost přimíchávat do paliv biosložku, v důsledku které dostalo tvrdou ránu české zemědělství, protože se rázem vyplatilo pěstovat především dotacemi podpořenou řepku.
Evropská komise říká, že ekologie je jedinou možnou cestou do budoucna. Nepřipouští žádné alternativy a nehledí na škody, které přitom napáchá. Ty nejviditelnější a nejbližší odnese evropský automobilový průmysl, dosud chlouba celého kontinentu. EU zahazuje veškerý pokrok, kterého se podařilo docílit ve vývoji spalovacích motorů, které jsou dnes nevídaně efektivní a svým způsobem čisté. Evropské automobilky donutila naskočit do závodu, v němž má velký náskok americká Tesla a řada čínských výrobců, o nichž tu zatím příliš netušíme.
Bude toho ale mnohem více. Po celém kontinentu se v příštích letech rychle uzavřou uhelné a nakonec i plynové elektrárny, protože kvůli uměle vytvořenému konstruktu takzvaných emisních povolenek se je prostě nevyplatí provozovat. Ze “starých” energií zatím zůstává pouze ta jaderná, ale je otázkou, jak dlouho, když Němci svou poslední “atomovku” vypínají už příští rok. Těžko si představit, že coby největší plátce do společného evropského rozpočtu nechají zdroj energie, kterého se tak obávají, na pokoji. Evropa tak vsadí výlučně na slunce a vítr. Kromě toho, že jde o velmi nejistou sázku, která slibuje především problémy v přenosové soustavě, to také způsobí obrovský nárůst cen elektřiny.

Celý obří projekt ekologizace států Evropské unie byl přitom vymyšlen na nejvyšších místech, a to oněmi pověstnými, nikým nevolenými úředníky. Následně byl prezentován jako hotová věc a členským státům představen spolu s balíčkem infrastrukturální pomoci ve smyslu “ber, nebo nech být”. Jak se ukázalo, nakonec brali i odpůrci tak ukvapeného postupu, mezi něž patří třeba Česká republika nebo Polsko.
Je však otázkou, zda si toho Evropa nevzala na svá bedra až moc. Ekonomiky jsou otřesené koronavirem a do toho se mají narychlo zcela přetransformovat, a to navzdory varováním expertů, že mnohé propočty tu zkrátka nevycházejí, případně vedou rovnou do slepých uliček. Jde o tak masivní transformaci, že ovlivní životy Evropanů na příští desítky, možná stovky let.
Co když se ale oni úředníci opravdu spletli? Neriskujeme náhodou příliš mnoho? Mimo jiné je v sázce i samotný projekt Evropské unie. Pokud se ukáže, že není veden kompetentně, případně se proti radikálním plánům zdvihne odpor v členských zemích, hrozí celé EU neřízený rozpad. Už teď se ukazuje, že některé státy směřování evropského společenství “nerozumí” a tento stav se v blízké budoucnosti bude spíše prohlubovat. Ostatně, v Maďarsku už se nahlas spekuluje o tom, zda by nebylo lepší z EU přeci jen vystoupit a dělat si věci po svém. Čtěte více: Čas odejít z EU, odpálili bombu Maďaři. V Německu to vyvolalo znepokojení
Foto: Shutterstock, zdroje: WeForum, Lifegate, Europa