Americký generál bouchl do stolu. Česká republika už podle něj musí jednat

Nebývale tvrdě se na adresu České republiky vyjádřil americký generál Ben Hodges. Ten komentoval lavírování české vlády kolem nákupu nových obrněnců, které se mají stát základem moderní brigády české armády, jež bude sloužit potřebám celé Severoatlantické aliance (NATO).

Pokud chcete mít místo u stolu jako spolehlivý spojenec, musíte své závazky – sliby plnit,” uvedl bývalý velitel pozemních sil v Evropě v rámci diskuze, která se odehrávala na půdě Cevro Instituti v Praze.

Česká republika přitom stále neplní svůj závazek vůči NATO, že bude každoročně na svou obranu a tedy zprostředkovaně na obranu celého obranného spolku vydávat dvě procenta státního rozpočtu. Babišova vláda sice načrtla trajektorii, která by k tomuto cíli postupně měla vést, ovšem neustále se na ní objevují problémy, které spočívají především v problematických armádních nákupech. Řadu z nich se v poslední době nepodařilo dokončit podle plánu, a peníze tak zůstaly nevyužity. Mezi ministrem obrany Lubomírem Metnarem a ministrem průmyslu se naposledy rozhořel spor právě o výběrové řízení na obrněnce.

Generál Bill Hodges upozornil na nedávné události na ukrajinských hranicích, kdy Rusko opět “cenilo zuby” a přemístilo sem kolem sta tisíc vojáků. “Mnozí byli vyděšení, že dojde k dalšímu konfliktu. Byla tu ruská ocel, opravdové schopnosti, obrněnci, výsadkáři i námořnictvo. Byly to konvenční zbraně, které na sebe upoutaly pozornost všech,” pronesl Hodges. “Nenechte se mýlit, že jde o staré technologie a že bychom se měli soustředit jen na kyberútoky a drony. Budoucnost nepatří jen jim.

Americký generál se tak snažil upozornit na to, že nemá smysl vést debatu o tom, zda bychom vojsko neměli od základu přebudovat. Podle něj mají staré dobré stroje, byť pochopitelně v moderním provedení, stále své místo a ve střednědobé budoucnosti se na tom nic nezmění.

Hodges také přiznal, že brigáda obrněnců, kterou NATO od Česka požaduje, zřejmě nikdy nebude nasazena na území České republiky. O to ale podle něj nejde. Důležité je přispět tím, co NATO potřebuje.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments