Andrej Babiš má v ČNB trojského koně. Ohrožuje stabilitu cen. Komentář Tomáše Mrkvičky

Česká národní banka se v minulém týdnu zachovala příkladně, když proti vysoké inflaci zasáhla výrazným navýšením hlavní úrokové sazby. Je sice nepravděpodobné, že by její krok přinesl okamžitý efekt, ale aspoň jisté ochlazení na trhu, který se přehřívá na všech frontách, to zcela jistě přinese.

Vláda inflaci vidět nechce

ČNB se přitom ocitla v nepříjemné situaci. Veřejně ji vyzval premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová, aby sazby nezvedla. Důvod je jednoduchý. Prodraží se tak totiž obsluha dluhu, který za této vlády, nutno říct, že i v důsledku covidové krize, dramaticky vzrostl.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok však po rozhodnutí správně podotkl, že to je mimo jiné právě rozpínavá fiskální politika vlády, co vedlo centrální bankéře k tomu, aby za brzdu zatáhli skutečně razantně. A podle vyjádření většiny členů bankovní rady se dá očekávat, že nárůst sazeb bude pokračovat.

Je tu však jedna výjimka. A tou je radní Aleš Michl. Tento bývalý ekonomický novinář, bankovní analytik a následně poradce premiéra Andreje Babiše se ve své výsostné roli jednoho ze sedmi tvůrců české monetární politiky zjevně nedokázal oprostit od vlivu svého někdejšího šéfa.

Byl to právě Michl, který v minulých týdnech psal do médií články, ve kterých ze svého pohledu vysvětloval, že Českou republiku vlastně žádná inflace netrápí a že se to všechno samo od sebe spraví tím, jakmile se narovnají globální logistické řetězce.

Jistě, inflace je v současné době globální problém. Ovšem v Česku je navíc zostřený tím, že vláda do ekonomiky napumpovala nesmyslné množství peněz tím, že zrušila superhrubou mzdu a neustále navyšuje důchody, přestože na to státní kasa nemá peníze. Ke všemu tu je obrovský problém sehnat lidi ochotné pracovat. Téměř všichni ekonomové varovali před nebezpečným roztáčením inflační spirály.

Michl v ČNB hájí zájmy Andreje Babiše

Aleš Michl se coby radní ČNB zachoval zcela nepřístojně. Jeho slova totiž obratem využili právě Babiš se Schillerovou, kteří se jinak v tématu inflace až nebezpečně ztrácí. Členové bankovní rady sice tu a tam prezentují své názory trhu, ale činí tak většinou na dotazy analytiků, nikoliv způsobem, že by aktivisticky psali vlastní články do médií (pochopitelně vlastněných Agrofertem) a zuřivě přispívali na Twitter jeden komentář o neškodné inflaci za druhým.

Není problém v tom, že Michl hlasoval proti zvýšení sazeb. Na to má jako radní právo. Problém je, že na sebe předtím prozradil, že není nezávislý.

Je to přitom právě nezávislost, co je pro Českou národní banku klíčové. S trochou nadsázky lze tvrdit, že to je to jediné, co má. Pouze nezávislé centrální bance jsou totiž investoři ochotni věřit. Máme tu přitom příklad z nedávné doby, kdy po výpadech prezidenta Erdogana ztratila nezávislost turecká národní banka. Řada investorů zemi raději opustila a turecká lira se propadla způsobem, ze kterého není schopna se už několik let dostat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

15 názorů k článku “Andrej Babiš má v ČNB trojského koně. Ohrožuje stabilitu cen. Komentář Tomáše Mrkvičky

 1. Kunní xicht, tatar Babiš je větším nebezpečím pro Čechy než Heydrich&Stalin&Gottwald dohromady!!!

  1. Člověk se vzdy pobaví a zasmeje tvym debilitám pokracuj ale je to slabý zkus neco lepsiho babisak uz je ohraná deska – jeste NAM napis jak obdivujes nacka havla a debilni piratstvo a spolek SPOLU kriminalniky a je to celé urcite maji TVŮJ hlas zapomenuls na zemana putina lukasenka a rusko a poslat NAS do kldr ci na kubu nebo do Ruska .Proc TĚ nevzali do klipu ty herecký ŠMÍRY ala BANÁNY MOHL SES nam UKAZAT v celé své kráse.ME je VAS havloidů az líto nikdo o VAS nestoji a nema VAS rád ANI SE NEDIVIM .Ono porad mlet ty havloidni hovna dokola ale taky dá práci to je fakt .MUZU se zeptat delas to za penize ci ses opravdu tak méně chytrej ????to neni prece mozny aby byl nekdo takovej na svetě – TY MUSIS BYT Z NEJAKY NEziskovky CI jinak okradas stat neco jako clovek v tisni a nedelas u idiota CEMPERA ?NEBO SNAD DELAS V MOLOCHU čt – nezlob se a neurazej se JA ti to musel napsat to se nedá.JO vidis to jeste jsi zapomenul novou havloidni mantru babisak masovej vrah na to uz najel i ten vykulenec ze STAN .RIKA ti neco HUMPOLEC a dubcek ano to je prace havla to on je vrah !!!!!!!dubcek toho vedel velice mnoho a rikat ti neco o sacherovi rumlovi asi nema cenu ty ses asi jedinej co veri v šaškárnu v 89 a pohadce o havlovi — cimz netvrdim , ze vse bylo pred 89 OK jen svinstvo 50 leta piloti RAF to i me sere pak 60 atd. no je totiz nedele a mam dost času tak ………..

   1. Proč máš ty rudá nulo irský nick? Víš , že Irové jsou kapitalisti a imperialisti? Ty jsi rudý hovado a kolaborant, ktreý byl v listopadu 1989 posranej až za ušima, že ho pověsíme. Rusko je náš dvojnásobný okupant a Díky Bohu a Václavu Havlovi, náš nepřítel číslo1!! Pokud se ti to nelíbí, opust´ okamžitě z Letiště Václlava Havla naší krásnou vlast, rudej xindle!!

    1. ŠAŠKÁRNU V 89 bytostně nenávidím a i trotla havla loutku západu a dekuji RUSAKUM za 68 aspon ten bordel se posunul o 20 let i za ně diky – z letiste nacka havla nikdy nepoletim uz pri pohledu na ten nazev bych se poblil a nikoho nevyhanej ja taky musim zit v tomto havlofasismu – sametova revoluce je vetsi tragedie nez MNICHOV 38 a unor 48 .KONECNE KDOSI UDELAL web O TECH vysoulozencich piratech a jejich lžích a debilismu – jinak havel nesaha husakovi ci strougalovi i tomu jakešovi ani po kotniky ten blbeček .JEHO hovna co zvanil nema v dejinach ceskoslovenska obdoby – nase země nevzkvétá za to ted jo vsechno rozkradeny zdevastovany a z……y na co havloidni odpad hrábl od skolstvi pocinaje zemedelstvim konče.

     1. si se nám maličko ztratil, ale to nevadí, že si to nepochopil. ;o)) von to stejně nikdo kromě martina a vašich nečekal. inženýre.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *