Česká národní banka se v minulém týdnu zachovala příkladně, když proti vysoké inflaci zasáhla výrazným navýšením hlavní úrokové sazby. Je sice nepravděpodobné, že by její krok přinesl okamžitý efekt, ale aspoň jisté ochlazení na trhu, který se přehřívá na všech frontách, to zcela jistě přinese.
Vláda inflaci vidět nechce
ČNB se přitom ocitla v nepříjemné situaci. Veřejně ji vyzval premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová, aby sazby nezvedla. Důvod je jednoduchý. Prodraží se tak totiž obsluha dluhu, který za této vlády, nutno říct, že i v důsledku covidové krize, dramaticky vzrostl.
Guvernér ČNB Jiří Rusnok však po rozhodnutí správně podotkl, že to je mimo jiné právě rozpínavá fiskální politika vlády, co vedlo centrální bankéře k tomu, aby za brzdu zatáhli skutečně razantně. A podle vyjádření většiny členů bankovní rady se dá očekávat, že nárůst sazeb bude pokračovat.
Je tu však jedna výjimka. A tou je radní Aleš Michl. Tento bývalý ekonomický novinář, bankovní analytik a následně poradce premiéra Andreje Babiše se ve své výsostné roli jednoho ze sedmi tvůrců české monetární politiky zjevně nedokázal oprostit od vlivu svého někdejšího šéfa.
Byl to právě Michl, který v minulých týdnech psal do médií články, ve kterých ze svého pohledu vysvětloval, že Českou republiku vlastně žádná inflace netrápí a že se to všechno samo od sebe spraví tím, jakmile se narovnají globální logistické řetězce.
Jistě, inflace je v současné době globální problém. Ovšem v Česku je navíc zostřený tím, že vláda do ekonomiky napumpovala nesmyslné množství peněz tím, že zrušila superhrubou mzdu a neustále navyšuje důchody, přestože na to státní kasa nemá peníze. Ke všemu tu je obrovský problém sehnat lidi ochotné pracovat. Téměř všichni ekonomové varovali před nebezpečným roztáčením inflační spirály.
Michl v ČNB hájí zájmy Andreje Babiše
Aleš Michl se coby radní ČNB zachoval zcela nepřístojně. Jeho slova totiž obratem využili právě Babiš se Schillerovou, kteří se jinak v tématu inflace až nebezpečně ztrácí. Členové bankovní rady sice tu a tam prezentují své názory trhu, ale činí tak většinou na dotazy analytiků, nikoliv způsobem, že by aktivisticky psali vlastní články do médií (pochopitelně vlastněných Agrofertem) a zuřivě přispívali na Twitter jeden komentář o neškodné inflaci za druhým.
Není problém v tom, že Michl hlasoval proti zvýšení sazeb. Na to má jako radní právo. Problém je, že na sebe předtím prozradil, že není nezávislý.
Je to přitom právě nezávislost, co je pro Českou národní banku klíčové. S trochou nadsázky lze tvrdit, že to je to jediné, co má. Pouze nezávislé centrální bance jsou totiž investoři ochotni věřit. Máme tu přitom příklad z nedávné doby, kdy po výpadech prezidenta Erdogana ztratila nezávislost turecká národní banka. Řada investorů zemi raději opustila a turecká lira se propadla způsobem, ze kterého není schopna se už několik let dostat.
Foto: Shutterstock