Petr Fiala konečně zazářil. V debatě působil jako příští český premiér. Komentář Tomáše Mrkvičky

Trvalo to dlouho a už to vypadalo, že se to nestane. Ale nakonec to Petr Fiala dokázal. V předvolební debatě na CNN Prima News předvedl výkon hodný budoucího premiéra této země. Je zajímavé sledovat, jak tento politik postupem času roste a srdnatě se přizpůsobuje výzvám, které jsou před něj kladeny.

Dlouho se zdálo, že Petr Fiala dost možná není ideálním kandidátem koalice Spolu na premiéra. Působil poněkud profesorsky a nezřídka zabředával do nicneříkajících klišé, což v porovnání s dynamickým Babišem, který sice stále moc neumí česky, ale jede jako kulomet, působilo ospale a nezajímavě.

Petr Fiala však vytáhl vynikající výkon v pravý čas. V debatě se vedle něj utkali další tři lídři, a to Andrej Babiš, Ivan Bartoš a Tomio Okamura. Posledně jmenovaný předvedl svůj standard, na který jsou jeho fanoušci zvyklí a rozhodně mu nelze upřít rétorické schopnosti. V případě programu SPD už to ale poněkud hapruje a je zcela evidentní, že Okamura může říkat to, co říká, jen proto, že je v opozici, kde po volbách pravděpodobně bude chtít setrvat. Jinak by mu hrozil osud mnohých populistů, kteří poté, co se do vlády dostali, velmi rychle shořeli.

Lídr koalice PirStan Ivan Bartoš včera neměl svůj den. Už předvedl lepší výkony, ale jeho strana je v defenzívě pod mnohdy lživými výroky Babiše. Ukázalo se, že jim lépe vzdoruje šéf STANu Vít Rakušan, ale koalice se nakonec neodhodlala na poslední chvíli vyměnit kandidáty na premiéra. Bohužel, podle posledních průzkumů to pro Piráty a Starosty nevypadá úplně nejlépe.

Ve včerejší debatě se ukázalo, že síly docházejí také Andreji Babišovi, který tentokrát vsadil výhradně na negativní kampaň, jejímž cílem je vedle očernění konkurence zamaskování absence vlastního programu. Babišovi už přitom došly invektivy, a tak jeho výkon připomíná neustálé rekapitulování, co všechno hrozí, pokud by lidé náhodou zvolili PirStan či Spolu. Do toho se občas pochlubí tím, že dokončil dálnici D1 nebo zrekonstruoval nádraží. Vše však prezentuje nepříjemně hystericky a není schopen odpovědět na jasně formulované dotazy.

Zato Petr Fiala tentokrát působil energicky, rozhodně a důstojně. Jeden by už málem zapomněl, jak by bylo skvělé mít takovou reprezentaci v čele země. Babiš už vytušil, že největší hrozbou je teď pro něj rostoucí koalice Spolu, a tak se ji pokoušel ostřelovat tím, že hlas pro ni znamená hlas pro Piráty. To se však Fialovi podařilo velmi dobře rozstřelit a naopak Babiše několikrát přivedl do úzkých on sám.

Do voleb už zbývá jen pár dní, ale hra se možná přeci jen začíná obracet. Koalice Spolu začala růst, a pokud ji Fiala podpoří ještě dalším skvělým výkonem ve středeční debatě lídrů, může to být ještě zajímavé. Obzvlášť, když na Babiše praskla kauza nákupu zámečků ve Francii za nezdaněných 400 miliard.

Foto: ODS

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
63 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments