Andrej Babiš se vrátil z Izraele a představil plán záchrany. Cesta stála za to, řekl

Premiér Andrej Babiš vyrazil s týmem expertů do Izraele, aby se zde informoval o pokroku v potlačování koronaviru. Tato země totiž očkuje nejrychleji na celém světě a začíná postupně otevírat svou ekonomiku. Děje se tak inovativním způsobem, kdy mnohé služby mohou využívat jen lidé, kteří mají takzvaný zelený pas, tedy prošli očkováním.

Český premiér se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem domluvil účast na plánu, který by měl do budoucna zajistit normální život. Jak se totiž zdá, koronavirus tu s námi bude ještě mnoho let a v průběhu nich bude mutovat. “Dostali jsme stejnou nabídku jako Rakousko, Dánsko a teď i Maďarsko, abychom se do budoucna stali více nezávislí na dodavatelích vakcíny a jako investoři podíleli na její výrobě. Izraelský premiér má plán. Šlo by o vakcínu, která bude aktuálně nejlepší a pokryje maximum mutací,” uvedl premiér Babiš na svém facebookovém profilu. “Je to investice v hodnotě cca 150 milionů dolarů, na dva až tři roky, měsíčně by se v závodu vyrobilo 10 milionů vakcín. Podle mě je to velmi zajímavé a budeme o tom vážně přemýšlet.

Čtěte také: Andrej Babiš odhadl termín, kdy se opatření začnou rozvolňovat. Zatím jen postupně

Český premiér pochválil Izrael za to, že už není jen národem startupů, ale že se proměnil v národ vakcinace. Dodal také, že cesta do Jeruzaléma stála za to. Inspiroval se tu také zeleným pasem, který obdrží všichni očkovaní, a to nejen v tištěné podobě, ale také digitální formou. S ním pak Izraelci mohou využívat různé sektory postupně se otevírající ekonomiky. Znamená to ale také, že ti, kteří se očkovat nenechají, protože vakcína je stále dobrovolná, takovou možnost nemají.

O očkovacím pasu se diskutuje také v Evropské unii, kde nepanuje shoda na tom, zda by mělo jít jen o potvrzení o očkování nebo zda by dokument měl opravňovat i k různým benefitům. Podle Babiše by v tomto ohledu bylo zajímavé spolupracovat i s Izraelci. Nedodal však, na jaké bázi a jak by to mělo probíhat. Možná tím premiér myslel, že by nebylo špatné izraelský postup okopírovat.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments