Andrej Babiš už je důchodce. Dostal překvapivě nízký důchod. Nechat si ho ale nechce

Andrej Babiš se dlouhodobě zasazuje za růst důchodů v České republice. Často je přitom podezírán z toho, že na seniory cílí z vypočítavých důvodů. Právě oni totiž teď tvoří voličské jádro Hnutí ANO. Důchodci se tak v posledních letech mohli těšit z rekordního nárůstu penzí, ale také nejrůznějších bonusů, jako bylo například rouškovné či výchovné.

Důchod dostanou samoživitelky

Teď sám premiér s trochou nadsázky okusí svou “medicínu”. Jak totiž přiznal, od České správy sociálního zabezpečení mu přišel výměr starobního důchodu. “Včera mi přišel výměr. Já jsem důchodce od 3. listopadu 2017 a včera mi konečně dorazil. Vyměřili mi 19 tisíc korun. Budu to posílat samoživitelkám,” uvedl premiér pro server Blesk.cz.

V případě Andreje Babiše by se dal přitom očekávat důchod výrazně vyšší. Vždyť patří k nejbohatším Čechům. Jeho důchod je však jen lehce nadprůměrný. Ve skutečnosti se dnes nově přiznávají nejčastěji důchody v rozmezí 15 až 18 tisíc korun, jak vyplývá ze statistik ČSSZ. Průměrný důchod v příštím roce překročí hranici 16 tisíc.

Foto: Shutterstock

Desítky tisíc Čechů mají důchod vyšší

Je přitom zajímavé, že řada Čechů pobírá výrazně vyšší důchody. Nejsou výjimkou ani důchody kolem 30 tisíc korun. Ty nejvyšší potom přesahují 70 tisíc Kč. Ty však byly vyměřeny před rokem 2015 a navíc jejich držitelé těžili z výrazného zvyšování v posledních letech, které bylo zejména procentuální, a tak navyšovalo hlavně vyšší důchody.

V současné době už jsou zavedeny stropy pojistného a redukční hranice, které omezují vyměřovací základ důchodů. Ty už proto nemohou být vyměřeny v takové výši jako před rokem 2015.

Přesto je však důchod premiéra relativně nízký. Dalším důvodem může být skutečnost, že se dotyčný snažil optimalizovat svou daňovou zátěž. Jak známo, Čechy z hlediska povinných odvodů státu nejvíce zatěžují odvody na sociálním pojištění.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments