Andrej Babiš už je důchodce. Dostal překvapivě nízký důchod. Nechat si ho ale nechce

Andrej Babiš se dlouhodobě zasazuje za růst důchodů v České republice. Často je přitom podezírán z toho, že na seniory cílí z vypočítavých důvodů. Právě oni totiž teď tvoří voličské jádro Hnutí ANO. Důchodci se tak v posledních letech mohli těšit z rekordního nárůstu penzí, ale také nejrůznějších bonusů, jako bylo například rouškovné či výchovné.

Důchod dostanou samoživitelky

Teď sám premiér s trochou nadsázky okusí svou “medicínu”. Jak totiž přiznal, od České správy sociálního zabezpečení mu přišel výměr starobního důchodu. “Včera mi přišel výměr. Já jsem důchodce od 3. listopadu 2017 a včera mi konečně dorazil. Vyměřili mi 19 tisíc korun. Budu to posílat samoživitelkám,” uvedl premiér pro server Blesk.cz.

V případě Andreje Babiše by se dal přitom očekávat důchod výrazně vyšší. Vždyť patří k nejbohatším Čechům. Jeho důchod je však jen lehce nadprůměrný. Ve skutečnosti se dnes nově přiznávají nejčastěji důchody v rozmezí 15 až 18 tisíc korun, jak vyplývá ze statistik ČSSZ. Průměrný důchod v příštím roce překročí hranici 16 tisíc.

Foto: Shutterstock

Desítky tisíc Čechů mají důchod vyšší

Je přitom zajímavé, že řada Čechů pobírá výrazně vyšší důchody. Nejsou výjimkou ani důchody kolem 30 tisíc korun. Ty nejvyšší potom přesahují 70 tisíc Kč. Ty však byly vyměřeny před rokem 2015 a navíc jejich držitelé těžili z výrazného zvyšování v posledních letech, které bylo zejména procentuální, a tak navyšovalo hlavně vyšší důchody.

V současné době už jsou zavedeny stropy pojistného a redukční hranice, které omezují vyměřovací základ důchodů. Ty už proto nemohou být vyměřeny v takové výši jako před rokem 2015.

Přesto je však důchod premiéra relativně nízký. Dalším důvodem může být skutečnost, že se dotyčný snažil optimalizovat svou daňovou zátěž. Jak známo, Čechy z hlediska povinných odvodů státu nejvíce zatěžují odvody na sociálním pojištění.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Na jedné straně slýcháme, že obchodní řetězce v České republice mají na růžích ustláno a sklízí plody předražených potravin, které prodávají. Na druhé straně jsou ovšem ekonomická data, která svědčí o tom, že to v tomto ohledu přehnaly. Maloobchodní tržby neustále klesají, a to už více než rok. Obchody na odpis To pochopitelně není pro obchodníky optimální situace. A zatímco velké značky supermarketů se stále drží, jelikož mají velkou vyjednávací sílu vůči dodavatelům a prodejní vůči zákazníkům, na některé obchodní řetězce už to tvrdě dopadá. Neměli bychom být tedy překvapeni tím, že přijde větší vlna krachů. Ostatně, už to začalo v loňském roce, kdy zničehonic zkrachoval jeden z oblíbených obchodních řetězců Enapo, respektive jeho provozovatel, společnost Rosa Market. Ačkoliv jde spíše o menší prodejny, celkově jde o velký řetězec, který provozoval kolem 130 vlastních prodejen a další desítky formou franšíz. Šlo tedy o skutečně významného hráče. Rána pro zákazníky je o to větší, že často bylo Enapo či sesterský Pramen jediným obchodem ve vsi či v menším městě. Teď se tamní zákazníci ocitli bez možnosti si ve svém přímém okolí nakoupit. Některé prodejny sice přebírají konkurenti, ovšem zájem nemají ani zdaleka o všechny. Lidé bez práce Ono kdyby ty prodejny totiž nějak skvěle fungovaly, potom by Enapo zřejmě nemuselo končit. Firma přitom generovala mnohamiliardové obraty, ovšem už se jí nedařilo z nich vytvářet zisk, který je pro fungování společnosti klíčový. Nějakou dobu byla ztrátová, přičemž v posledních letech už šlo o stovky milionů ročně. Čtěte také: Nejlevnější obchodní řetězec je najednou v Česku. To nikdo nečekal, nakupují tam i Ukrajinci Dle insolvenčního návrhu činí dluh společnosti nějakých 430 milionů korun. Dluží například svým dodavatelům. Opravdová nepříjemnost je to nicméně především pro zaměstnance, kteří pochopitelně letí na dlažbu. Rosa market jich přitom na plný úvazek zaměstnávala téměř tisíc a další stovky na dohodu. Spousta těchto lidí si teď musí hledat nové zaměstnání. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Je to nepochopitelné, ale české obchodní řetězce si ani v této době, kdy jsou doopravdy pod drobnohledem, nedávají pozor, a stále se snaží zákazníkům prodávat nekvalitní potraviny. Pozornost se tentokrát upřela na Penny Market, který jinak u zákazníků v poslední době sklízí docela pozitivní reakce, a to mimo jiné i za své privátní značky. Nedají si pokoj Jenže právě na tomto poli teď pořádně selhal. Nestalo se to přitom poprvé. Státní zemědělská a potravinářská inspekce už v listopadu loňského roku konstatovala, že řetězec prodává výrazně ošizené těstoviny San Fabio Reginelle. Obsahovaly totiž podstatně méně vajec, než kolik bylo deklarováno na obalu. Jednou by se prohřešek dal pochopit, pokud by si řetězec vzal ponaučení a již ho znovu neopakoval. To se ale bohužel nestalo, a tak teď přišla další rána. Kontroloři si vzali na paškál ten samý výrobek, a opět zjistili, že co do složení nevyhovuje. “Podle informace na obalu měla předmětná potravina obsahovat 20 % vajec, avšak rozbor v akreditované laboratoři potvrdil obsah vajec v množství pouze 12,1 %,” uvádí SZPI ve své zprávě. Jde opět o těstoviny San Fabio Reginelle, tedy produkt pod privátní značkou Penny Marketu. Už toho bylo dost Jeho datum minimální trvanlivosti je do 3. února 2027 a prodává se v balení 500 gramů. Výrobcem je maďarská společnost Gyermelyi Zrt. “Spotřebitelům tak byla poskytnuta zavádějící informace o skutečném složení potraviny,” dodala inspekce. Upozorňujeme na další případ klamání o obsahu vajec v těstovinách z Penny Marketu 🥚 👎➡️ Více informací o zjištění a kompletní fotodokumentace:https://t.co/jOQ40nZBxO🔗 Zjištění obdobného charakteru jsme zveřejnili dne 7. 11. 2023: https://t.co/YJYXRBKrbz #napranyri pic.twitter.com/Fc1O1fwWZm— Potraviny na pranýři (@NaPranyri) February 21, 2024 Čtěte také: Obchody ve velkém ruší samoobslužné pokladny. Češi na ně vyzráli a nakupují zadarmo Tyto těstoviny tedy sice konzumovat můžete. Nebylo na nich shledáno nic závadného, ale na druhou stranu je budete jíst s vědomím, že jste byli oklamáni. Opět se tu někdo pokouší prodávat výrobek, který nesplňuje to, co slibuje. Podobné jednání by mělo být pokutováno přísněji, aby si řetězce daly dobrý pozor. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Rok 2024 přináší značné množství změn, které se dotýkají financí českých domácností. Některé probíhají automaticky a nic s nimi nezmůžete. Jednoduše dostanete méně peněz v rámci čisté mzdy kvůli zavedené nemocenského pojištění a nebudete mít ani nárok na nejrůznější daňové slevy. Je potřeba upravit příkaz Některé věci ovšem přeci jenom zachránit lze. Došlo například k velkým změnám v důchodovém spoření, a to zejména v tom, jakým způsobem ho stát podporuje formou státního příspěvku. Lidé by si však měli u svých bank neprodleně zajistit příslušnou úpravu parametrů, jinak totiž přijdou o peníze, na které by měli nárok. Letošní rok totiž přinesl nutnost navýšit si minimální vklad pro čerpání státního příspěvku na důchodové spoření. Vše začne platit až od 1. července 2024, tudíž máte ještě určitou porci času, avšak rozhodně byste neměli váhat. Pakliže jste si dosud posílali minimální částku ve výši 300 Kč, přičemž jste za to dostávali poměrně velmi štědrý příspěvek 90 Kč měsíčně od státu, potom od července nic takového platit nebude. Devadesát korun totiž neobdržíte. Sice si stále budete moci spořit ony tři stovky za měsíc, ovšem už to bude bez podpory ze státní kasy. Abyste si ji udrželi, musíte si v bance upravit příkaz alespoň na 500 Kč. Potom budete dostávat státní příspěvek ve výši 100 Kč. Došlo přitom i k úpravě dalších částek, respektive toho, jakým způsobem jsou ze strany státu podporovány. Až do částky 1500 Kč jde o zhoršení, ovšem od této částky se situace pro střadatele zlepšuje. Můžete na tom vydělat Kdo si tak například spoří částku 1500 Kč, dosud dostává od státu 230 Kč, ovšem nově bude dostávat 300 Kč, což je rozhodně příjemnější. Od částky 1700 Kč se potom podpora navyšuje dokonce ze současných 230 Kč na 340 Kč. Měsíční vkladSoučasný státní příspěvekStátní příspěvek od 1. 7. 2024300 Kč90 Kč0 Kč500 Kč130 Kč100 Kč1000 Kč230 Kč200 Kč1500 Kč230 Kč300 Kč1700 Kč230 Kč340 Kč2000 Kč230 Kč340 Kč Jak je vidno, nejsou to zrovna malé změny a byla by škoda jich nevyužít. V tomto případě lze totiž získat i více, než kolik jste dostávali doposud. Zejména u vyšších částek je rozdíl ve státní podpoře téměř padesátiprocentní ve váš prospěch. Čtěte také: Stát pro důchodce náhle zavádí úsporný režim. Připravte se na to, peněz moc nebude Horší to ovšem mají důchodci, kteří přijdou o možnost čerpat v rámci důchodového spoření státní příspěvek. Prý není důvod, aby dostávali tuto formu podpory ve chvíli, kdy už jsou v penzi a čerpají řádný důchod. Foto: Shutterstock 27SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

18 Replies to “Andrej Babiš už je důchodce. Dostal překvapivě nízký důchod. Nechat si ho ale nechce

   1. Ty debile, už jsme Ti to psali několikrát, přestaň kurvit náš rodný jazyk. Špína jako Ty by vůbec neměla psát příspěvky, dokud si nedoplní vzdělání.

 1. Prosím všechny slušné Čechy Moravany Slezany NEvolte učelové koalice VOLTE stranu stále hájící zájmy slušných lidí – SPD !!! Děkuji

 2. Se mi líbí, jak ten demohnůj hned kvičí jak podsvinčata před porážnou, jen co uvidí Babišovo jméno….jen si pokvičte, holoto..

  1. Je stejná reakce, jako když naši předci viděli jméno Heydricha, stejná zrůda jako Babiš, masový vrah , který si chtěl v Čechách udělat domov!

  1. Doufám že tě za to tvoje přáni smrti x lidem přijde draho a někdo si dá tu práci aby na tebe podal trestní oznámení ty Havloidní Demo žumpácká špíno !!

 3. Je to podnikatel, kolik si platil, tolik dostal. Budiž výše jeho důchodu varováním pro všechny podnikatele a živnostníky. Ne každý to dotáhne na miliardáře

  1. Ano,tak to je ,Neplatili si dost a teď brečí.Maly důchod prý mají ,ber peníze do kapsy a jen něco pustí do st kapsy Tak se mají dobré

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *