Zvláštní pyramida v Itálii budí údiv. Archeologové odkryli, k čemu sloužila

Stále tajemná etruská pyramida v italském Bomarzu láká pozornost archeologů i turistů z celého světa. Tato neuvěřitelná stavba je jedinečná svým tvarem, stářím i účelem. Ačkoli byla objevena relativně nedávno, již nyní nám poskytuje cenné informace o starověké etruské civilizaci.

Pyramida je jedním obrovským megalitem, kolem kterého je mnoho otazníků

Pyramida, respektive oltář se nachází na vrcholu pahorku a má zhruba 15 metrů na výšku. Je tvořen kamennými bloky a má čtyři boky orientované na světové strany. Stáří se odhaduje na zhruba 2 500 let, což znamená, že pyramida byla postavena v době, kdy v Itálii vládla etruská civilizace.

Bomarzo bylo místem, kde přišlo o život mnoho obětí při rituálech

Obří megalit vytesaný z ohromné šedé skály měřící 16 metrů s výškou přes 9 metrů byl s největší pravděpodobností místem, kde se konaly náboženské obřady, kdy byli obětováni jak lidé, tak zvířata. Vědci se domnívají, že právě úzký kanál, který se nachází podél okraje a postupně se dělící na další kanály vedoucí ze skály, měl za úkol odvádět pryč krev z těchto obětí.

Zdroj: YouTube

Odtékací kanály měly zajistit nesmrtelnost

Etruskové byli silně věřící a známí svými krvavými rituály a obřady. Podle jejich filozofie byla právě krev tím, co zajistilo nesmrtelnost mrtvým duším. Tomuto tvrzení nasvědčují i etruské hrobky, které jsou plné obětních maleb. Sama Nancy de Grummond, velmi vážená odbornice na Etrusky a jejich život se k této verzi přiklonila: „Etruskové lidské oběti skutečně praktikovali, a to díky nálezu řady hrobů v tomto nefunkčním kontextu, a to nemluvňat, dětí i dospělých.“

Archeologové se nyní snaží zjistit, zda jsou v pyramidě uloženy nějaké další předměty, které by mohly poskytnout více informací o etruské kultuře a jejich víře. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Ancient-origins, AtlasObscura

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments