Babiš chce nadále pobírat dotace, přestože to Evropská unie zakázala. Česko je rukojmím, může přijít o stovky miliard korun

Andrej Babiš se nehodlá smířit s tím, že jeho společnost Agrofert, toho času uložena ve svěřenských fondech, by už neměla dostávat štědré dotace od Evropské unie. Tak jako důvod uvedla trvající střet zájmů. Babiš totiž fondy prakticky ovládá a je jediným beneficientem jejich výnosů.

Česká republika naopak neustále tvrdí, že v rámci dotací Agrofertu nic neporušuje a ten na měl a nadále má nárok. Opozice naopak požaduje, aby stát okamžitě zahájil s Agrofertem řízení o vrácení již proplacených dotací. Zjistilo se totiž, že firmě byla řada dotací proplacena ze státní kasy, ovšem nebylo již požádáno o jejich proplacení Evropskou unií, protože to by nejspíš neprošlo.

Ministerstvo průmyslu se teď odhodlalo ke zvláštnímu experimentu. Proplatilo plastikářské firmě Fatra z koncernu Agrofert dotaci ve výši 547 tisíc korun a zároveň zažádalo o proplacení částky v Bruselu. Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka jde o test toho, zda to EU se stopkou pro dotace Agrofertu myslí skutečně vážně. Stát si počká, zda dotaci proplatí, nebo nikoliv. V prvním případě by vše bylo v pořádku, v tom druhém by na základě tohoto precedentu stát Evropskou komisi, která rozdělování dotací řídí, zažaloval. O věci informoval server irozhlas.cz.

Karel Havlíček v souvislosti s dotací pro Fatru hovoří o “pilotním projektu”. Je zřejmé, že jedná v zájmu předsedy vlády Andreje Babiše.

Případná žaloba na Evropskou komisi u Evropského soudního dvora by ale mohla České republice přivodit nemalé problémy. Jak upozorňují právníci, může Evropská komise v takovém případě stopnout veškeré dotace pro zemi, která se s ní soudí, dokud se případ nevyřeší, což může trvat několik let. To by ale Českou republiku vyšlo draze. V období let 2021 až 2027 má totiž Česko přislíbeno rekordní objem dotací, a to i díky čerpání mimořádné částky z Fondu obnovy po covidu. Podle ekonoma Petra Zámečníka může v těchto letech do země přijít až 500 miliard korun. A ty jsou teď v ohrožení.

Opozice upozorňuje na skutečnost, že si Andrej Babiš bere celou Českou republiku jako rukojmí, aby vyřešil svůj vlastní problém s dotacemi. Zjevně se jich totiž nemíní vzdát.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments