Kritizovaný MeSES se Smejkalem v čele skončil. Návratu k normálu už nic nebrání

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo konec Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), kterou vedl neatestovaný epidemiolog Petr Smejkal. Skupina čelila v poslední době velké kritice, protože vehementně bránila významnějšímu rozvolňování, přestože epidemiologická čísla ho jednoznačně umožňovalo. Nenaplnily se ani prognózy skupiny o tom, že pokud budeme rozvolňovat příliš rychle, epidemie se znovu rozjede.

Mezioborová skupina pro epidemické situace byla přitom ustavena teprve v polovině března, a to v době, kdy vrcholila zatím poslední vlna epidemie. Odborníci se tak začali vyjadřovat spíše až k rozvolnění, pro které připravili postupnou strategii. Vláda se ale rozhodla opatření uvolňovat o něco rychleji, což MeSES kritizoval, přestože nic nenasvědčovalo tomu, že by se vývoj měl zvrátit.

Výstupy MeSES kritizovali také další experti, kteří nebyli členy skupiny. Nelíbilo se jim, že Smejkalův kruh má příliš velkou moc a snaží se rozvolňování za každou cenu brzdit. Například lékař Jan Pirk se podivil nad tím, že rozvolňování řídí člověk, který nemá atestaci z epidemiologie. Tím myslel právě Smejkala, jenž ale jako epidemiolog vystupuje.

Foto: IKEM

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments