Babiš dostal neprávem 20 miliard na dotacích. Kalousek je zvědavý, jak je bude stát po Agrofertu vymáhat

Auditoři Evropské komise zveřejnili závěrečnou zprávu, ve které potvrdili, že český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů a jeho společnosti nemají nárok na dotace ze strukturálních fondů Evropské unie. Holding Agrofert je přitom dlouhodobě největším příjemcem dotací z EU. Babiš ho sice ukryl do svěřenských fondů, aby vyhověl českým zákonům, jenže podle auditorů to nestačí. Vliv na fondy má stále český premiér, a to například tím, že může kdykoliv odvolat správce fondů a jmenovat nové. Ukázalo se také, že je beneficientem fondů. Tedy, že k němu proudí jejich zisky.

Podle analytiků Pirátské strany, která Evropskou komisi na trvající střet zájmů českého premiéra před lety jako první upozornila, jde přibližně o 20 miliard dotací, které byly firmám Andreje Babiše z holdingu Agrofert vyplaceny neoprávněně.

Evropská komise bude tyto dotace bude požadovat zpět, a to po českém státu. “Na všechny související výdaje již vykázané komisi na tyto operace by proto měla být uplatněna stoprocentní finanční oprava a související příspěvek z veřejných zdrojů u těchto programů by měl být rovněž zrušen,” uvádí závěrečná zpráva auditorů.

Česká republika tedy musí vrátit již vyplacené dotace. Zároveň je musí začít vymáhat po Agrofertu. “Bude to zajímavý test: Nezačne-li státní správa neprodleně vymáhat po Babišových firmách neoprávněně vyplacené dotace, dopustí se tím porušování povinností při správě cizího majetku. Nezačne-li policie a státní zastupitelství toto porušování neprodleně stíhat, ukáže se, že krádež státu byla úspěšně dokončena,” uvedl k tomu na svém facebookovém profilu Miroslav Kalousek.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments