Slovensko už očkuje čtyřicátníky. Češi jsou dvacet let pozadu, prsty v tom má Prymula

Čísla jsou neúprosná a neoddiskutovatelná. Pokud by snad vláda chtěla prodávat české očkování proti koronaviru jako úspěch, stačí se podívat k našim východním sousedům. Na ně přitom mnozí Češi byli zvyklí hledět blahosklonně jako na ty, kteří jsou vždy o něco pozadu. Jenže v případě očkování to neplatí. Je tomu dokonce přesně naopak.

Slovensko už totiž začalo očkovat lidi starší 40 let, respektive otevřelo pro ně registrační systém. Ukazuje se, že Slováci očkují výrazně rychleji než Češi, a to za stejných startovacích podmínek. Všechny státy EU si mohly objednat v přepočtu na obyvatele stejné množství vakcín a pak už záleželo jen na tom, jak rychle je dokáží proočkovat.

Jenže Česká republika selhala už v prvním bodě. Jak se ukázalo, ministři zdravotnictví Adam Vojtěch a Roman Prymula z nevysvětlitelných důvodů odmítli maximální možné dodávky vakcíny Pfizer a objednali přibližně polovinu. Ztrátu už se nepodařilo dohnat, obzvlášť když premiér Andrej Babiš potom o vakcínách vyjednával nepříliš obratně a Česko ještě o nějaké další připravil.

Čtěte také: Prymulova zrada, kvůli které umírali lidé. Jako ministr způsobil průšvih s vakcínami, policie musí konat

Výsledek je takový, že v České republice se k očkování mohou hlásit teprve šedesátníci. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger sice chce brzy najet na model, že by se věková hranice pro registraci každý týden snížila o pět let, ale podle odborníků k tomu zatím nejsou dostatečné podmínky. Čtěte více: Očkování už brzy pro každého, slíbil Arenberger. Každý týden se věková hranice sníží o pět let, na třicátníky dojde už začátkem června. Má to ale háček

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments