Babišova chyba ve vyjednávání vakcín může vést k očkování Sputnikem v Česku. Rusko nabízí stovky tisíc dávek v dubnu, podle premiéra možná nic jiného nezbyde

Rusko se snaží okamžitě využít neúspěchu českého premiéra Andreje Babiše ve vyjednávání vakcín na evropské úrovni. Babiš si zřejmě neuvědomil, že Česko patří k nejpostiženějším zemím, pro než mělo být původně určeno nejvíce vakcín, a tento plán sabotoval. Ve výsledku tak naše země přišla o 70 tisíc dávek vakcíny.

Čtěte také: Doteď sobci, odteď blbci. Kalousek nešetřil Babiše, který přišel o 70 tisíc vakcín, protože špatně počítal

V dubnu můžeme České republice poskytnout 300 000 dávek vakcíny Sputnik V, pokud bude schválena pro nouzové využití, stejně jako v Maďarsku a v dalších 58 státech,” uvádí účet na Twitteru komunikující k této ruské vakcíně.

Pod tímto příspěvkem už se ale sešlo mnoho odmítavých reakcí ze strany českých uživatelů. Řada z nich je vulgárních a vyzývají, ať si Rusko své vakcíny nechá. Další poukazují na to, že Rusové zatím neposkytli kompletní výsledky klinických studií. Navíc ani nedodali vakcíny těm zemím, které už to slíbili. Pravdou je také to, že Rusko nemá dostatek vakcín ani pro své občany a je otázkou, proč Sputnik nabízí jiným státům.

Nedivím se, že rakouský kancléř Sebastian Kurz říká, že si koupí milion Sputniků a že Slováci už si koupili dva miliony Sputniků. My jsme naopak řekli, že chceme hlavně vakcíny, které jsou schválené. Ale teď nás dostávají do pozice, kde na jedné straně se říká, že je solidarita, ale když se to má ukázat, tak to neplatí,” uvedl Andrej Babiš podle serveru Seznam Zprávy. Podle premiéra nás EU nepřímo nutí k tomu, abychom objednali právě Sputnik.

Očkování Sputnikem stále odmítá ministerstvo zdravotnictví. Jeho šéf Jan Blatný je ale na odchodu a jeho nástupce, kterým se má stát Petr Arenberger, už přiznal, že by se očkování touto látkou tak vehementně nebránil.

Foto: Shutterstock