Vrací se normální život. Spolu s nouzovým stavem skončí i Blatný

Premiér Andrej Babiš oznámil, že aktuálně platný nouzový stav má být tím posledním. Skončí 11. dubna a prodlužovat se už nebude. Jde o první podmínku k návratu do normálního života. S koncem nouzového stavu totiž přestane platit také mimořádně neoblíbená uzávěra okresů nebo noční zákaz vycházení.

Už jen tím se život v České republice významně znormalizuje. Ne snad, že by dnes nebylo možné přejet hranice okresů, ale tisknout si pokaždé nějaký formulář a předkládat ho policejním hlídkám, to zrovna nevzbuzovalo důvěru ve stát.

Nelze nevidět ani zlepšující se epidemiologickou situaci, která už je jednoznačným trendem. Dokonce i experti nahlas říkají, že to nejhorší je zřejmě za námi. Ne snad, že by koronavirus po dalším velkém rozvolnění znovu nedokázal udeřit. Tentokrát ho ale s největší pravděpodobností zastaví bariéra vytvořená z přirozeně získané imunity a očkování, které sice nepostupuje ideálně, ale nakonec se přeci jen daří očkovat poměrně slušným tempem, které se navíc zrychluje.

Koronavirus tu bude i nadále, už jen proto, že ne všichni se nechají očkovat. Počítat je třeba také se vznikem nových mutací, které ještě mohou přivodit dílčí problémy. Představitelé vlád po celém světě se ale shodují v jednom: globální ekonomiku už je třeba znovu nastartovat, udělalo se maximum, a když se nebude hroutit zdravotnictví, je třeba normálně žít.

Podle informací z okolí vlády chce premiér Andrej Babiš ústup epidemie i následné rozvolňování náležitě mediálně využít. Prvním krokem je právě konec nouzového stavu, který navíc bude provázet jmenování nového ministra zdravotnictví. Tím se má stát Petr Arenberger. Na dosavadního šéfa resortu pak bude hozena velká část viny za to, jakým způsobem boj proti koronaviru na podzim a v zimě probíhal. Potvrzují to i dopisy, které Babiš v poslední době adresuje Blatnému a které působí spíše jako seznam pochybení, jež budou znovu zdůrazněna při odvolání. To by mělo hnutí ANO v očích veřejnosti aspoň do určité míry zbavit viny za šlamastyku posledních měsíců. K výměně ministra má podle zákulisních informací dojít 9. dubna nebo 12. dubna. Čtěte také: Blatný končí s ostudou, neschopný je i podle Babiše. Nepište slohovky, proč to nejde, obořil se na něj premiér

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments