Musíte mi věřit, že dělám vše, co považuji za správné, poprosil Hamáček. Na jeho hlavu se sesypala nekompromisní kritika

Ministr vnitra Jan Hamáček se po dobu pandemie snaží stylizovat do role silného a rázného muže, jehož prvořadým zájmem je ochrana životů. Za tímto účelem neváhal podporovat nejtvrdší zákazy či uzavření škol, které v Česku přišlo nejrychleji v celé Evropě a žáci se do nich nejpomaleji vrací. Byl také nejhlasitějším zastáncem nouzového stavu. Také prosadil přísnější postihy pro ty, kdo nedodržují opatření.

Po čase se ale ukázalo, že jeho ministerstvo vnitra využilo nouzový stav také k tomu, aby pořádalo neprůhledné tendry, jejichž výsledky nedávno kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad. Výjimkou nebyly nákupy respirátorů v ceně několika set korun za kus a nepovedené jsou i poslední tendry na dodavatele antigenních testů, kdy už přeci jen situace přehlednější než loni na jaře a metody by proto neměly být tak dubiózní.

Jan Hamáček teď Čechům na svém facebookovém profilu popřál hezké Velikonoce a využil této příležitosti k tomu, aby reagoval na kritiku, která se na něj v poslední době valí jak za podivné kšefty, tak za policii, která na jedné straně nestíhá jednoznačné prohřešky, na straně druhé pak lidi šikanuje za naprosté maličkosti.

Strašně moc bych si přál, abychom se všichni mohli vrátit zpátky do normálního života. Aby se koledovalo a rodiny se scházely. Musíte mi věřit, že od začátku pandemie dělám vše, co považuji za správné,” poprosil na Facebooku Jan Hamáček.

Jenže s pochopením se příliš nesetkal. Lidé na jeho příspěvek reagují až alergicky a vicepremiérovi připomínají vše, co v jejich očích nezvládl a v čem trestuhodně selhal.

Skvěle, pane Hamáčku. Díky vašim opatřením se moje děti naučily, že policajt je nepřítel. Nechci, aby se taky naučily, že občan je otrok, který plní nesmyslná nařízení toho, kdo je právě u moci. Stačilo mi prožít svoje dětství za komunismu,” napsal mu v odpovědi Marie Tejkalová.

Veselé Velikonoce od člověka, který od začátku straší naše prarodiče výroky o mrazácích na mrtvoly v ulicích nebo že šetření na respirátorech povede rovnou do krematoria… Kdyby měl trochu cti a sebereflexe, tak s hanbou zaleze někam do nory,” uvedl uživatel Petr Kašpárek.

Další mu s gustem připomněli, jak připravil stát o významné prostředky, které by se hodily například podnikatelům, když nakupoval nesmyslně předražené respirátory či testy.

Celkem se pod Hamáčkovým příspěvkem sešlo přibližně tisíc komentářů, z nichž téměř žádný není pozitivní. Dalo by se přitom čekat, že ministrův profil sledují lidé, kteří s ním alespoň částečně sympatizují. Podle tohoto vzorku se ale zdá, že Jan Hamáček jakékoliv důvěry veřejnosti zcela pozbyl.

Foto: Úřad vlády ČR