Smrt Kellnera? Babiš upevní moc, rázem má o deset procent navíc. Pomůže mu TV Nova, říká byznysmen

Vliv Petra Kellnera na Českou republiku byl tak obrovský, že není možné, aby se jeho smrt neprojevila v širším kontextu. Pro běžného člověka je velmi obtížné dohlédnout důsledky, ale lidé zevnitř byznysu poukazují na to, že obrovské mocenské vakuum, které úmrtím nejbohatšího Čecha vzniklo, se budou snažit zaplnit další hráči.

Možná nejvíce se spekuluje o tom, jaký dopad bude mít úmrtí Petra Kellnera na politickou scénu a tedy i na jejího v současnosti nejsilnějšího hráče, kterým je Andrej Babiš. Je známou věcí, že vztahy obou byznysmenů nebyly nikdy ideální, ale jakmile vstoupil Babiš do politiky, rozhodl se se svým konkurentem uzavřít jakousi dohodu o neútočení.

Ta však rozhodně nezahrnovala Kellnerovu podporu pro Andreje Babiše. Když tak nejbohatší Čech v nedávné době koupil společnost CME zahrnující mocnou TV Nova, byla to pro českého premiéra rána, o níž se přitom veřejně prakticky vůbec nemluvilo. Pravdou ale je, že Nova dávala Babišovi do té doby značný prostor. Když měl nějaký problém, dostal zde jedinečnou příležitost z něj vybruslit. Tak jako to učinil v nevyváženém rozhovoru, kde vysvětloval okolnosti kauzy Čapí hnízdo a únosu svého syna na Krym.

S nástupem Kellnera do Novy toto ustalo a televize o dalším počínání premiéra a jeho vlády referovala víceméně objektivně, což se Babišovi pochopitelně v době těžké koronavirové krize příliš nehodilo.

Teď se to ale může opět změnit a Babiš se zřejmě pokusí dostat Novu zpět na svou stranu. “Raketově narůstá vliv Andreje Babiše. Skokově. Ono to není vidět, my nemáme graf toho nárůstu, ale to byla v podstatě moje druhá myšlenka, když jsem se dozvěděl zprávu o úmrtí Petra Kellnera, že právě teď ANO dostalo deset procent v preferencích navíc,” uvedl pro CNN Prima News bankéř a podnikatel Radovan Vávra, který se s Kellnerem dobře znal. Na dotaz novinářky, jak se to projeví, odpověděl jednoznačně: “TV Nova“.

Foto: Shutterstock