S nákupem zájezdu do Řecka počkejte, radí český velvyslanec. Teď si tu turismus nedokáže představit

Doba letních dovolených se rychle blíží. Za normálních okolností už by velká část českých rodin měla své zájezdy na prázdniny pořízené v rámci oblíbených “first minute” akcí. Těm se však v této době příliš nedaří. Na vině je pochopitelně nejistota. Na jedné straně v řadě zemí stále panuje neutěšená epidemiologická situace, na straně druhá je tu vyhlídka, že za pár měsíců by tomu díky očkování mohlo být docela jinak. Jisté to ale není.

Obezřetnost proto radí i ti nejpovolanější lidé. Například český velvyslanec v Řecku Jakub Karfík. Jeho slova se týkají právě Řecka, ale obecné rovině je lze vztáhnout i na další dovolenkové destinace.

Pro Řecko je cestovní ruch klíčovým odvětvím. Přípravy už probíhají, ale ke všemu, co řecká vláda v této souvislosti sdělila, vždy dodává, že to bude záviset na epidemické situaci. V tuto chvíli jsou známy plány a představy, ale nikoli konkrétní podmínky. Ty se budou určovat, odhaduji, až velice krátce předtím, než se země bude otevírat,” uvedl Jakub Karfík pro server Lidovky.cz.

Foto: Shutterstock

Turistická sezóna v Řecku by pro turisty z Evropské unie měla odstartovat v polovině května. Je tu ale jedna důležitá podmínka: epidemiologická situace tomu musí nahrávat, což znamená, že musí být výrazně lepší než dnes. A to je teď Řecko přibližně na třetině čísel, která vidíme v České republice, kde se přitom mluví o zlepšení. V zemi panují přísná opatření, a to právě proto, aby mohla turistická sezóna vůbec začít. V loňském roce musel být její začátek odložen až na polovinu června.

Nemůžu ale v tuto chvíli říct, ano, kupte si zájezd do Řecka. S koupí bych radši počkal. Epidemická situace totiž v tuto chvíli ještě neukazuje nějaké významné zlepšení. Za současných opatření je však jakýkoli turismus v Řecku nepředstavitelný,” říká Jakub Karfík.

Řekové v rámci Evropské unie iniciovali takzvaný covidpas, který by měl v rámci kontinentu zabezpečit bezproblémové cestování na základě očkování, testování či prodělané nemoci. Je ale nepravděpodobné, že se stihne do května.

Podle velvyslance v takovém případě bude Řecko pro vstup do země nadále vyžadovat negativní PCR testy. Antigenní test pro takový účel nebude dostatečný.

Foto: Shutterstock