Prymulova zrada, kvůli které umírali lidé. Jako ministr způsobil průšvih s vakcínami, policie musí konat

Když prezident Miloš Zeman v březnu žádal odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného, odůvodnil to tím, že právě on stojí za nedostatkem vakcín, protože brání dodávkám ruského Sputniku, a proto je přímo zodpovědný za životy občanů, kteří zemřou v důsledku toho, že nebyli včas očkování. V ten moment přitom už coby Zemanův poradce působil Roman Prymula.

A jak se ukázalo, byl to právě Prymula, který nese největší díl viny za to, že Česká republika má momentálně jedny z nejnižších dodávek vakcín z celé Evropské unie. Prymula přitom nemusel nic moc dělat. Vlastně by stačilo, aby nedělal nic a jen objednal to, co mu EU nabízela, a Česko by na tom teď bylo výrazně lépe. Jenže někdejší ministr zdravotnictví tak neučinil a spekuloval.

Jak vyplývá z informací serveru Seznam Zprávy, Roman Prymula škrtil objednávky vakcíny společnosti Pfizer/Biontech. Tato firma se přitom v dodávkách později ukázala jako nejspolehlivější a aktuálně se v Česku používá dominantně. Objednávky pak musel narychlo navyšovat až Prymulův nástupce Jan Blatný, kdy už se ale zřejmě nepodařilo získat takové množství jako v případě, kdyby se objednávalo včas maximální možné množství.

Jak se ukázalo, Prymula preferoval vakcíny společnosti Novavax, která u Prahy vlastní výrobní závod a za jejíž pobočku v minulosti, ještě z pozice náměstka ministra zdravotnictví, lobboval u Evropské unie, aniž by to zaprotokoloval či informoval svého nadřízeného. Vakcína Novavax ale stále není schválena Evropskou lékovou agenturou a Česko ji tak nemůže použít.

Namísto toho nám prezident Zeman za podpory svého poradce Prymuly nabízí ruský Sputnik V. Pokud bychom však použili Zemanovu logiku, že ti, kdo brání dodávkám vakcíny, jsou zodpovědní za zmařené životy lidí, měl by nejvíce másla na hlavě právě Prymula. Jeho kroky v úřadu by měla prověřit policie, a to i proto, že si bývalý ministr zjevně dával pozor na to, aby jeho pokyny nebyly písemné, ale jen ústní.

Čtěte také: Zlobbovaný Prymula záměrně neobjednal dost vakcín Pfizer, preferoval jiného dodavatele, řekl Robert Šlachta. Česko kvůli tomu očkuje nejpomaleji

Roman Prymula teď navíc zvolil zcela nepřijatelné vysvětlení svého konání. “Měl jsem pochybnosti o bezpečnosti Pfizer vakcín,” řekl Seznam Zprávám bývalý ministr, aniž by dodal jakékoliv detaily. To je zcela šokující a navíc nebezpečné tvrzení. Prymula tak říká, že měl informace o možné škodlivosti vakcíny, byť tehdy veřejně ujišťoval, že veškeré vakcíny jsou zcela bezpečné. Svými nepodloženými tvrzeními může také vyvolat nedůvěru v dominantně používanou vakcínu. I toto by měla policie začít šetřit.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments