Babiš dostal od Zemana poslední varování. Z prezidenta může být rázem nepřítel

Pokud něco v posledních letech formuje českou politickou scénu, je to především dlouhodobé spojenectví premiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Oba mají pro sebe na veřejnosti jen slova chvály a vycházejí si vstříc. Občas přeci jen narazí na kámen sváru, který se však obvykle nakonec podaří nějakým způsobem odvalit a pokračovat v nerušené spolupráci, která nese značné benefity pro oba politiky.

Teď však narazili na něco, co představuje možná největší zkoušku jejich vztahu. Je to také něco, na čem se jejich spojenectví může rozpadnout. Jde pochopitelně o šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku. Jeho vztahy s prezidentem jsou na bodu mrazu už mnoho let a Zeman nevynechá jedinou příležitost, která mu nějakým způsobem umožní si do Koudelky kopnout. Naopak Babiš “svého” šéfa BIS chválí kudy chodí.

Miloš Zeman se pokusil Koudelky zbavit už dříve. Babiš však volání po jeho konci vždy odmítal. Teď však prezident dostal jedinečnou příležitost. Řediteli BIS končí tento měsíc první mandát a vláda ho musí do funkce znovu jmenovat, případně vybrat někoho místo něj. Pokud by to bylo jen na Andreji Babišovi, Koudelka by byl dávno potvrzen. Jenže to Zeman odmítá a do této hry dává doslova veškerý svůj kapitál.

Podle serveru Lidovky.cz měl Zeman premiérovi na schůzce v Lánech pohrozit, že pokud prodlouží mandát Koudelkovi na dalších pět let, může se rozloučit s jeho podporou a celým spojenectvím. V podání Miloše Zemana to potom znamená přerod v nepřátelský vztah, protože neutrální být nedokáže.

Zeman už přitom dopředu odhalil, co všechno Babišovi může poskytnout, pokud bude poslušný. Veřejně již oznámil, že bude volit jeho hnutí a stejně tak potvrdil, že jmenuje premiérem šéfa nejsilnější strany, což takřka jistě bude právě Andrej Babiš. To vše ale může premiér rázem ztratit. Zemanovi nečiní problém změnit názor a nějakým způsobem to zdůvodnit.

Pro Babiše to není vůbec jednoduchá situace. Ač se to nezdá, v některých aspektech se premiér snaží působit státnicky a je i jeho zásluhou, že BIS dosud mohla odolávat politickým tlakům. Je mu také jasné, že nebude vypadat dobře, když odvolá ředitele, kterého opakovaně jmenoval do hodnosti generála a měl pro něj jen slova chvály.

Jenže Zemanova hrozba je příliš silná. Andrej Babiš totiž nehraje jen o další vládu, ale i svou celkovou budoucnost. Na krku má vyšetřování a obává se, že pokud by se vlády chopili jeho oponenti, mohlo by to dopadnout jako na Slovensku, tedy tvrdým zátahem na “staré struktury”. Viděno tímto pohledem je vlastně obětování Koudelky poměrně nicotné.

Foto: Shutterstock, zdroj: Lidovky.cz

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments