Koalice Spolu chce za lidi platit část hypotéky. Revoluční návrh má vyřešit krizi bydlení

Koalice Spolu přišla s novátorským plánem na řešení bytové krize. Lidem by poskytla bezúročnou půjčku na uhrazení nutných 10 % na pořízení nemovitosti z vlastních zdrojů. Zbytek by pokryla standardní hypotéka. Ještě zajímavější ale je, že oněch deset procent by si mladé rodiny mohly postupně snížit až na polovinu. Půjčka by se totiž snižovala o dvacet, třicet a padesát procent za první, druhé a třetí dítě.

Jak by to vypadalo v praxi? Poměrně jednoduše. Při koupi bytu za 10 milionů korun musí dnes rodina složit minimálně jeden milion korun z vlastních zdrojů. To však většina mladých rodin nedá dohromady ani s pomocí rodiny. V tomto momentu by ale nastoupil stát a desetiprocentní část by poskytl ze státního rozpočtu s tím, že by šlo o bezúročnou půjčku, kterou by rodina splácena vedle hypotéky, avšak zpět do státní kasy. Pokud by se však pár narodily děti, znamenalo by to významnou úsporu. Za jedno dítě by ušetřil 200 tisíc korun, za druhé 300 tisíc a za narození třetího 500 tisíc.

Je pro nás důležitá podpora všech forem bydlení. Nechceme nikoho diskriminovat, proto budeme podporovat bydlení vlastnické, družstevní i nájemní. Protože je pro nás důležitá podpora mladých lidí a mladých rodin, zvýhodníme hypotéky na první bydlení a zavedeme bonus za každé narozené dítě. Právě lidé, kteří by si chtěli pořídit vlastní bydlení, často kvůli stávajícím podmínkám na hypotéku nedosáhnou, což je staví do komplikované situace,” představil na tiskové konferenci plán místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.

Jde tak o zajímavý hybrid na podporu mladých rodin. Řeší přitom hned dvě věci naráz: nedostupné bydlení a podporu mladých rodin, respektive zvýšení porodnosti.

Problém může být v tom, že Česká národní banka dnes bankovním domům doporučuje od lidí vyžadovat alespoň 20 % prostředků z vlastních zdrojů. Banky však mohou dělat výjimky a u vybraných žadatelů jít na 10 %. Podle zástupců koalice Spolu předpokládá jejich plán jednání s ČNB o větší benevolenci v těchto případech.

Koalice Spolu chce rozjet také výstavbu nových bytů. Podle Martina Kupky z ODS by mělo vyrůst 40 tisíc nových bytů každý rok. Podpořit se má především výstavba na městských brownfieldech, aby se města nerozpínala dále do šířky a nezabírala zemědělské plochy.

Nedávné mezinárodní srovnání však ukázalo, že Česká republika nemá kdovíjaký problém v nízké výstavbě. Bytů je k dispozici podobně jako v jiných zemích. Je však možné, že zejména na Prahu se zaměřili spekulanti, kteří byty skupují, stahují z trhu a bydlení tak činí nedostupným.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments