Babiš má velký problém. Ztrácí voliče a nové nemá kde brát. Na záda mu dýchá nečekaný soupeř

Andrej Babiš musí co nejrychleji něco vymyslet. V průzkumech veřejného mínění se totiž jeho hnutí ANO propadá dosud bezprecedentním způsobem. Podle nového volebního modelu společnosti Data Collect pro Českou televizi by jeho strana nezískala ani dvacet procent hlasů a skončila by třetí za oběma koalicemi Piráti/STAN a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09).

Potvrzuje se tak trend posledních měsíců, kdy hnutí ANO postupně ztrácí preference. Je to pro něj problém, protože své zaměření už několikrát změnilo a nově cílilo spíše na levicové voliče a důchodce. Jenže i tito voliči už odcházejí jinam. Andrej Babiš přitom už nemá, na jakou další voličskou skupinu se obrátit. Hnutí ANO začínalo jako středopravé, ale tento elektorát postupně zklamalo a ztratilo již dříve.

Foto: ČT24

Zdá se, že Babišovi odčerpávají voliče především Piráti ve spolupráci se Starosty a nezávislými, zatímco koalice Spolu spíše stagnuje nebo roste jen pozvolně. Ta má navíc poměrně stabilní voličské jádro, které nerozšiřuje. ANO zcela jistě neohrožují komunisté ani sociální demokraté. Druzí jmenovaní dopadli obzvlášť bídně a vážně jim hrozí, že se do Poslanecké sněmovny v říjnu neprobojují. Nemalý podíl na tom bude mít negativní vykreslení jejich předsedy Jana Hamáčka v posledních týdnech v souvislosti s vrbětickou kauzou. ČSSD už dokonce předstihla nová strana Přísaha Roberta Šlachty, která v průzkumech pravidelně posiluje.

Na část voličů hnutí ANO ale podle všeho cílí skutečný černý kůň těchto voleb, kterým je SPD Tomia Okamury. Také tato strana v posledních měsících výrazně posílila, a pokud by se volily všechny strany samostatně, byla už by silnější než ODS, a to na čtvrtém místě, těsně za STAN.

Vzhledem k tomu, že preference strany Andreje Babiše setrvale klesají a SPD naopak stoupá, není vyloučeno, že i Okamura nakonec současného premiéra ve volbách předstihne.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments