Babiš se propadá, Piráti v průzkumech vítězí. Jsou zoufalí, když nebude zbytí, jdu proti nim, oznámil exprezident Klaus

Volby by podle současných preferencí občanů České republiky vyhrála koalice Pirátů a STAN s velkým, dvanáctiprocentním náskokem před hnutím ANO. Pirátská strana by ale zvítězila i v případě, kdyby všechny strany kandidovaly samostatně, vyplývá z volebního modelu Kantar, který byl vytvořen pro Českou televizi.

Půl roku před volbami se zdá být v podstatě rozhodnuto. Hnutí ANO má jednoznačně sestupnou tendenci. Pokud by se volby konaly dnes, obdrželo by jen 22 % hlasů. Oproti tomu koalice Pirátů a STAN míří v současném modelu na 34 %. Posiluje, byť méně razantně, také koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která by se dostala na 17,5 %. Rovněž strana SPD Tomia Okamury posiluje. Dostala by 11 %. Do Sněmovny by pronikli ještě komunisté s 5,5 %, zatímco sociální demokracie, ve které navíc propukají spory o vedení, má v současnosti preference pouze 4,5%.

S tím, jak se vyvíjí politická situace v zemi a které strany získávají navrch, není spokojen bývalý prezident Václav Klaus. Ten proto zvažuje, že by se rovněž zapojil do volebního klání. Už delší dobu se mluví o tom, že vzniká platforma sdružující ty, kdo odmítají současná protiepidemická opatření. Právě to by mělo být magnetem na voliče a do čela uskupení se má postavit právě Václav Klaus starší.

Musí vzniknout alternativa k dnešní zoufalým Pirátům. Doufám, že nebude potřeba, abych stál v čele strany do voleb do Parlamentu. Kdyby nebylo zbytí, tak si myslím, že by bylo zradou, kdybych řekl, že ne,” uvedl v televizi CNN Prima News bývalý prezident. Ten nevyloučil ani svou další kandidaturu na prezidenta. Teď však mají prioritu parlamentní volby, kdy je podle něj nutné, aby vznikl nový politický subjekt, který nabídne voličům rozumnou alternativu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments