Babiš už se připravuje na prezidentskou volbu. Uvedl, jakého kandidáta vybere

Minulá prezidentská volba nechala Andreje Babiše chladným. Přestože se spekulovalo o tom, že Hnutí ANO do klání nasadí svého kandidáta, kterým měl být nejspíše bývalý ministr Martin Stropnický, nakonec se Babiš rozhodl pro taktickou volbu. Podpořil raději Miloše Zemana. A podle všeho udělal dobře, protože prezident mu od té doby vyjadřuje značnou náklonnost. Navzdory tradicím před pár týdny prezident dokonce prozradil, že v parlamentních volbách bude volit právě Babišovo hnutí.

Jenže v příští prezidentské volbě už Miloš Zeman kandidovat nebude, protože nemůže. Naplní dvě po sobě jdoucí volební období, a tak bude bitva o Pražský hrad otevřená. Bylo by spíše překvapením, kdyby Andrej Babiš vlastního kandidáta nepostavil. Jak ukázaly uplynulé roky, mít na Hradě spřízněnou duši, to se velmi vyplácí.

Andrej Babiš však o prezidentské volbě dlouho mlčel. Teď však ticho konečně prolomil a na dotaz, zda bude mít Hnutí ANO svého kandidáta, odpověděl jednoznačně. “Samozřejmě. Určitě vybereme kvalitního kandidáta,” řekl Babiš pro server Lidovky.cz.

V poslední době se spekuluje hned o dvou kandidátech z řad Hnutí ANO. Na prezidentku by mohla kandidovat ministryně financí Alena Schillerová, která to nevyloučila. A prezidentem by se nakonec mohl chtít stát sám Andrej Babiš. Ten to sice dlouhou dobu odmítal, ale v posledních rozhovorech se vyjadřuje ve smyslu, že nelze vyloučit nic.

Podle kuloárních informací by se však kandidatura Andreje Babiše na prezidenta konala pouze při naplnění určité konstelace po říjnových parlamentních volbách. Pokud by Babiš vyhrál jednoznačně a dokázal sestavit vládu, ať už s SPD nebo třeba ODS, do prezidentského klání by vyslal někoho jiného, nejspíše právě Schillerovou.

Premiér však kalkuluje i s druhou možností, a to tou, kdy by ve volbách zvítězil jen s malým náskokem a měl problém sestavit vládu. Sice by se o to pokusil, ale mohlo by se stát, že by potenciální koaliční partneři řekli, že nemůže být premiérem on, ale někdo jiný z Hnutí ANO. V takovém případě by Babiš mohl ustoupit a pokusit se posunout na prezidentský post.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments