Babišova dcera Vivien se nechce očkovat, má dost protilátek. Premiér chce kvůli ní změnit celý systém

Vysoká hladina protilátek proti covidu dosud v České republice není uznávána jako důvod bezinfekčnosti. Naopak tu převážila skupina expertů, kteří tvrdí, že je kontraproduktivní nechávat si protilátky před případným očkováním měřit.

Premiér Andrej Babiš teď však nečekaně oznámil, že by to rád změnil. Děje se tak shodou okolností v době, kdy Monika Babišová pro deník Aha uvedla, že její dcera Vivien se očkovat proti koronaviru nenechá, a to právě z důvodu vysoké hladiny protilátek.

Zatím jde ale o informaci, která poslouží jen dotyčnému coby určité vodítko. Stát se k hladině protilátek žádným způsobem nestaví. Není možné ji využít třeba pro návštěvu restaurace nebo bazénu. K tomu je stále nutné předložit doklad o očkování či negativním testu, případně být po prodělané nemoci.

Podle Babiše je však třeba to změnit. “Výhodu by měli mít lidé, kteří nemoc prodělali a mají protilátky,” uvedl premiér v CNN Prima News. Podle něj by se Česká republika měla inspirovat Rakouskem, kde se naměřené protilátky uznávají jako bezinfekčnost. Je ale zajímavé, že Babiš své experty tímto úkolem zaúkoloval až ve chvíli, kdy se ukázalo, že přinejmenším jeho dcera Vivien se z tohoto důvodu očkovat nechce nechat. Stát zároveň od září zruší bezplatné preventivní testy, avšak ponechá povinnost prokázat se jako bezinfekční při využívání různých služeb.

Svému šéfovi se však postavil na odpor ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. “Do doby, než bude shoda na ochranné hladině protilátek, bohužel nelze to zohlednit v opatřeních,” uvedl Vojtěch podle deníku Blesk.

Dříve oblíbený Babišův expert, epidemiolog Petr Smejkal, považuje měření protilátek rovnou za nesmysl. “Měření protilátek strašně nabobtnalo a je to v souvislosti s očkováním zbytečné. Nemá to smysl si odebírat protilátky, pojďme se očkovat,” prohlásil Smejkal v Česmém rozhlasu. Podobně se k tématu vyjádřila také hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Jiný názor má ale soud. Nejvyšší správní soud totiž v červnu vydal stanovisko, ve kterém kritizuje ministerstvo zdravotnictví za diskriminaci lidí, kteří mají laboratorně naměřené protilátky na nemoc covid-19. Konstatuje, že by takové potvrzení mělo být postaveno na roveň s negativním testem či dokladem o očkování.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments