Banány za 15 korun, jablka za 40. Exotické ovoce je výrazně levnější než české. Tuzemští zemědělci opět našli viníka

Zdá se, že české ovoce se pomalu, ale jistě stává luxusním zbožím, které si bude moci dovolit pouze málokdo. Symbolem jeho zdražování se v posledních měsících stávají jablka. Za ta česká dnes není výjimkou platit ani 40 korun za kilogram. Podobně je na tom přitom další tradičně české ovoce jako hrušky, švestky nebo třeba broskve. Naopak pohled na cenu exotického ovoce, zejména pak banánů, ale třeba i ananasu, často příjemně překvapí.

V současné době je možné v různých akcích obchodních řetězců pořídit banány i za 14,90 Kč za kilogram. Jde přitom o historicky nízké ceny tohoto oblíbeného ovoce, které mají Češi dlouhodobě v oblibě a berou ho tak trochu za “vlastní”. Ve skutečnosti k nim ale putuje často přes půl zeměkoule.

Česko je banánová velmoc. Máme mnoho skladů, kde banány dozrávají, a je možné, že jich dozrálo až příliš, je to tedy vztah nabídky a poptávky. Cena se navíc odvíjí od sklizně,” vysvětlil pro deník Blesk agrární analytik Petr Havel. Sklizeň banánů se podle všeho povedla. “Naše cena banánů se odvíjí od tržní ceny na evropském trhu. Ta byla nižší během celého léta oproti loňskému roku,” upřesnila mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

Zato čeští zemědělci opět zaplavili média stížnostmi na počasí. Zatímco v minulých letech je trápila příliš velká horka, pro Českou republiku nezvyklá, problém pro ně byl i letošní návrat počasí “k normálu”, kdy si pro změnu stěžovali na chlad. “Například úrodu broskví nebo meruněk negativně ovlivnilo velmi chladné jaro a mrazy. Vlivem pandemie koronaviru se někteří pěstitelé potýkají s nedostatkem personálu. Zároveň v průběhu léta někteří byli zasaženi požáry,” vysvětlil problémy zemědělců mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík.

Zemědělci však přikládají ještě jeden důvod. Pěstování tradičního ovoce se jim nevyplácí, a tak od něj mnozí ustupují. “Česko je dlouhodobě v pěstování například švestek, jablek a hrušek nesoběstačné. Je to z jediného prostého důvodu. Obchodní řetězce nechtějí platit a kupují raději levnější zboží ze zahraničí. Tím pádem se našim pěstitelům pěstování tolik nevyplácí,“ uvedl předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

23 názorů k článku “Banány za 15 korun, jablka za 40. Exotické ovoce je výrazně levnější než české. Tuzemští zemědělci opět našli viníka

  1. V Čr jsou prodejci zloději jeden jako druhý !!! Jak je možné že x věcí je v Německu levnější než v Čr ? Od prášku na praní saponáty na mytí nádobí přes Nutellu až po kuřecí čtvrtky ? Nákup víkend zcela totožných věcí vyjde v Německu o 264kč levněji než v supermarketu na České straně !!

    1. Jó, v Německu tržní hospodářství funguje. Tam si obchodní řetězce nedovolí uzavřít mezi sebou kartel, diktující dodavatelům nízké ceny odkupu zboží (pod výrobními náklady) a zákazníkům nekřesťansky vysoké ceny. Hned by po nich státní orgány Německa tvrdě šly. U nás si zahraniční řetězce tohle dovolit můžou a pěkně si to tu rozdělili aby na nízkých cenách odkupu od dodavatelů a nekřesťanských cenách prodeje vydělali všichni majland. Proč by si to nedovolili, když jim to český stát, plný úplatných úředníků toleruje, že? Obchodní řetězce si na nás potom sanují nízké zisky a ztráty v Německu.

    2. Bohužel s Vámi musím souhlasit. Když tuším, Černé ovce dělaly kontrolu cen v DM v Německu a u nás, v Německu byly cenny nižší. Prý protože tam je větší obrat. Bohužel reportér se nezeptal, jak je to možné, když v Německu jsou platy 4x vyšší. Pak by to ani zvýšený obrat nevykryl. Ale kdyby ceny snížili v poměru k platům, obrat by se jim patřičně zvedl.

  2. Chudáci zemědělci, v životě asi neslyšeli o přímém prodeji bez obchodních řetězců. Jako letos na přelomu května a června začali plakat, že mají plné velkosklady brambor. Za celou zimu jsem nikde nezahlédl jedinou nabídku na jejich prodej z těchto skladů. Zájem lidí by byl, ale není zájem zemědělců. Pro ně je slovo reklama buď cizí nebo sprosté.

      1. Možná jsem se spletl v a reklama byla opravdu o něco dříve, než jsem uvedl. Nic to nemění na tom, že brambory se sklízí již v říjnu a do Vámi uváděného dubna uteklo půl roku. Na jaře už jim teklo do bot, protože měli plné sklady a nová úroda na dohled.Celou zimu prochrápali. Další věc je, že musí své produkty přiblížit lidem. Brambory za 3 Kč jsou zajímavé pro člověka, který nebydlí daleko zdroje. Ve chvíli, kdy to mám k nejbližšímu prodeji 60km, to ztrácí smysl. Ať je raději dají třeba za 8 Kč, ale dovezou lidem do měst.

    1. Je to zcela odlišná činnost a dokážu si přčdstavit, že sedlák, který má vynikající brambory, nedokáže dát dohromady jinou reklamu než “brambory přímo z pole” a dát si ji před barák. Tady by mohl jednoznačně pomoci stát.

      1. Proč stát, na co mají Agrární komoru, tu tlupu darmožroutů? Jenom od nich slyšíme – bylo sucho, zdražíme nebo bylo mokro, moc nebo málo svítilo sluníčko zdražíme, rostou nám náklady zdražíme. Pro zemědělce nedělají nic.

      1. Možná v bramborářských oblastech nebo velkých městech. V mém okolí ani jedna. Nepočítám letáky obchodních řetězců, které asi myslíte Vy. Dávat nabídky někdy v dubnu na staré brambory, když už jsou k mání i nové, je nesmysl.

    2. U nás třeba někteří prodávají. Taky mám ve sklepě pár pytlů a taky to není ze supermarketu. A nemusela jsem nijak pracně nahánět. Prostě jel zvolna s dodávkou ulicemi, a kde někoho viděl, nabízel. Ale proč ne. Měl fakt kvalitní brambory a zeleninu a levnější než v supermarketu. On prodal a já mám lepší brambory, spokojení oba.

  3. Až budou naši zemědělci dostávat takové dotace jako pěstitelé banánu v ekvádoru tak bude taky levno nebo né?

    1. Stačily by stejné dotace, jako ve Francii, Španělsku, nebo v Německu. Z východního bloku si takové dotace vydupali jenom Poláci.

    1. Ne mi jsme cinkali,aby nebyly popravy,koncentrační tábory,ostnaté dráty na hranicích ,cenzura,nedostatek nejzákladnějších potřeb. To vy komunisté stále dokola melete o banánech

  4. Naši zemědělci pořád jen brečí. Jeden rok horko, další rok zima, pak zase prší. Druhou věcí je fakt, že dnes bez všemocných dotací se nikdo ani neuprdne. O nákupní politice či spíše vyděračství nadnárodních obchodních řetězců asi také není třeba diskutovat. Prostě vítejte v EU ráji!!!

  5. Dotace, to je zlo a taky odpověď na toto. Pracoval jsem léta jako ing. v zemědělství a bylo nám vytýkáno po revoluci, že vyrábíme příliš drahé vepřové. Teď se přesně nepamatuju ty ceny, ale asi takhle. Český výrobce dodával vepřové cca 50,- Kč za kg, ale německý za 35,- Kč za kg. Jenže ten německý dostal od svého státu na 1 kg 35,- Kč dotaci a ten český nic. No pak je nemůžete postavit ne jeden trh.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *