Lidé v Praze se kvůli uzavírce nemohli dostat několik hodin domů. Nemůžeme za to, je to kampaň, hájí se Piráti. “Děláš to dobře, Zdeňku, díky!”

Poměrně nudná předvolební kampaň dostala nový náboj. Přestože nejde o celostátní téma, je dopravní situace v Praze natolik závažná a také zajímavá, že se začíná řešit na všech úrovních. Základem je pochopitelně nespokojenost Praženů s průjezdností hlavního města, kterou v posledních týdnech stále častěji řeší na sociálních sítích.

Do věci se následně vložil také prezident Miloš Zeman, který v otevřeném dopise vyzval pirátského primátora Zdeňka Hřiba k okamžité nápravě a zvážení rezignace. Je to každopádně překvapivé, protože Zeman se k motorismu dosud příliš nevyjadřoval a dokonce je celoživotním neřidičem. Čtěte více: Piráti mají problém. Před volbami doslova zdecimovali Prahu uzavírkami. “Zvažte rezignaci,” vzkázal primátorovi prezident Zeman

Dopravní kolaps v Praze se včera stal hlavním tématem Televizních novin na TV Nova, kde moderátoři Lucie Borhyová a Reynolds Koranteng doslova grilovali primátora Zdeňka Hřiba. Moderátorka se zeptala na situaci v Letňanech, kde se v pondělí zhroutila doprava kvůli uzavírce a lidé se nemohli několik hodin dostat domů. “V tomhle duchu může pan prezident vyzvat k rezignaci i pana ministra Havlíčka, ministra dopravy, protože na D1 jsou přece také opravy, jsou tam uzavírky a jsou tam zácpy. Ostatně kvůli tomu pan prezident letěl do Brna na 1. září letadlem, právě kvůli stavu této klíčové páteřní dopravní komunikace v zemi,” odpověděl Zdeněk Hřib poněkud oklikou. “Je to dáno tím, že dříve se na ty opravy kašlalo. Pan náměstek Scheinherr za Prahu Sobě vyčíslil ten interní dluh na té infrastruktuře na 30 miliard korun. To je opravdu velmi hodně, tzn. nedá se to všechno stihnout jenom v těch dvou měsících. Přes prázdniny některé opravy prostě přecházejí i třeba do září. Ale můžu ujistit řidiče, že všechny ty opravy, byť je jich o něco více než v minulých letech, protože i aut je o třetinu víc v Praze za posledních 10 let, tak všechny jsou maximálně koordinované k tomu určeným koordinátorem.

To však příliš neuspokojilo moderátora Korantenga, který se tázal na kvalitu koordinace stavebních prací. Upozornil na skutečnost, že do některých čtvrtí byly či jsou v jeden okamžik uzavřeny dvě přístupové cesty ze tří. “Objízdné trasy jsou určitě nastaveny tak, aby byly průjezdné, ale pochopitelně se může stát něco, co se třeba dneska stalo v Praze 5 u Barrandova. Myslím, že to bylo poblíž vaší televize, kde se dokonce srazily dva autobusy. Letěl tam dokonce vrtulník pro řidiče, to znamená, že takováhle nehoda se pochopitelně může stát. Je to velice, velice smutné, i tahle konkrétní, ale může to být třeba i prasklá voda nebo něco podobného, kvůli čemu vznikne prostě překážka, neplánovaná,” uvedl Hřib.

Aby nebylo kritiky na Piráty málo, pustila se do nich v televizní relaci také dlouholetá pražská politička Alexandra Udženija. Ta je přitom ze strany ODS, s níž by Piráti po sněmovních volbách rádi spolupracovali ve vládě. “To, co tady říká pan primátor, je naprostá tragédie. Praha opravdu zažívá dopravní chaos. My jsme jako pražská ODS už v létě vyzvali pana primátora, aby zřídil právě koordinátora, o kterém on teď teprve mluvil. My zatím nevíme vůbec, kdo to je. My jsme to žádali už na jaře tohoto roku. Jak správně říkáte, my neříkáme, že se nemá opravovat. Naopak, opravovat se má, ale musí se to koordinovat, protože tento chaos, který je v Praze, to tady nikdy nebylo,” uvedla Udženija.

Piráti jsou naopak přesvědčeni, že jde o kampaň proti nim, do které se navíc zjevně zapojil také prezident Zeman. Ten má coby hlava státu zůstat nestranný. “Už jen to, že se proti Zdeňku Hřibovi sešikovala strana dotačního podvodníka z ANO, partička kolaborantů z Hradu a rezidua pražských kmotrů okolo Alexandry Udženije, dokazuje, že to dělá dobře. Zdeňku, díky!” napsal na svůj Twitter pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Zvednutí tohoto tématu krátce před volbami považuje za kampaň také americký novinář žijící v Česku, Erik Best. Ten v tom přitom vidí i účelovou práci televize Nova.

Zajímavým způsobem zareagoval bývalý poslanec KDU-ČSL Ivan Gabal, který se podivuje nad tím, jaké téma se před volbami řeší, zatímco o mnohem závažnější záležitostech už prakticky nikdo nemluví.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
69 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments