Piráti mají problém. Před volbami doslova zdecimovali Prahu uzavírkami. “Zvažte rezignaci,” vzkázal primátorovi prezident Zeman

Pražané si na sociálních sítích stěžují na to, v jakém stavu po prázdninách nalezli Prahu, respektive její průjezdnost. V hlavním městě se sešlo značné množství uzavírek, které velmi komplikují dopravu a vedou k častým zácpám.

Lidé se podivují především nad tím, proč nebyly opravy prováděny v době vrcholící koronavirové epidemie nebo alespoň o letních prázdninách, kdy je provoz menší. Někteří diskutující dokonce časté uzavírky považují za schválnost vedení hlavního města Prahy, kterou chtějí řidičům co možná nejvíce znepříjemnit život. Magistrát pod vedením Pirátské strany se dlouhodobě soustředí na to, aby život v Praze zpříjemňoval především chodcům a cyklistům. Na některých místech tak například ruší jízdní pruhy a rozšiřuje prostor pro chodce, případně zřizuje posezení.

Současný stav se nelíbí ani prezidentu Miloši Zemanovi. “Důsledkem naprosto amatérského přístupu k plánování a dohledu nad opravami pražských silnic, či dokonce zcela záměrného diletantství směřovaného vůči pražským i mimopražským řidičům, je hlavní město naprosto dopravně paralyzované, což již zdaleka není jen tématem pražským, ale vzhledem k významu metropole i tématem celonárodním,” napsal Zeman v otevřeném dopise primátorovi Zdeňku Hřibovi.

Vaše představa řidičů automobilů jako někoho, kdo tento způsob dopravy využívá kvůli vlastnímu pohodlí, je zcela nemístná. Automobil slouží především těm lidem, kteří jej využívají k dopravě do zaměstnání, přepravě zboží, objemných nákupů, transportu dětí do škol či k vyšetřením v nemocnici. Přestože systém MHD je v Praze již z dřívějších dob poměrně kvalitní, ne vždy a všem vychází využití hromadné dopravy jako ta nejvýhodnější varianta, ať už z hlediska času či nyní po zdražení jízdného i z hlediska finančního. Především ale není úlohou nás politiků hodnotit a nařizovat, jakým způsobem se mají lidé přepravovat. Primátor zastupuje zájmy všech Pražanů, tedy i těch, kteří z jakéhokoli důvodu preferují osobní přepravu. Nehledě na fakt, že současná dopravní situace je tak kritická, že v konečném důsledku zasahuje i Vámi propagovanou MHD – například v ulici Zenklova, kde kvůli okolním uzavírkám stojí jak auta, tak tramvaje, či nově v ulici Veselská, kde pro změnu stojí autobusy dopravující do Prahy lidi z širokého okolí,” stojí v dopise prezidenta Miloše Zemana.

Prezident primátorovi radí, aby se okamžitě omluvil lidem, kterých se toto selhání dotýká. Měl by také ukončit spolupráci s poradci, kteří se na sociálních sítích hrubě vysmívají stěžovatelům. Vedle sjednání okamžité nápravy by pak Zdeněk Hřib měl zvážit rezignaci na svou funkci.

Přestože je dopis Miloše Zemana psán v ironickém a posměvačném tónu, faktem je, že naráží na skutečnost, která Pražany v současné době velmi trápí. Pražský magistrát je považován za jakousi laboratoř, ve které měli Piráti příležitost ukázat, jakým způsobem dokáží vládnout. Bohužel, těsně před parlamentními volbami na sebe upozornili především tím, že pod jejich vedení je doprava v hlavním městě na mnoha místech paralyzována. Piráti sice vládnou v koalici, ale mají primátora, na kterého míří značná kritika.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments