“Máme tu novou vlnu koronaviru,” oznámil Vojtěch. Promluvil o lockdownu a rouškách na pracovišti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že v České republice startuje nová koronavirová vlna. Oznámil to poslancům zdravotního výboru, jak upozornil server idnes.cz. “Počty hospitalizací jsou nižší než v loňském roce, to nám dává naději, že počet hospitalizací nebude korelovat s počtem nakažených,” uvedl Vojtěch. Je však otázkou, jaká čísla srovnává. Je známou věcí, že hospitalizace narůstají až s týdenním až dvoutýdenním odstupem po nárůstu počtu nových případů, který nastal teprve v posledních dvou dnech.

Nepředpokládáme, že bychom přistoupili k nějakému lockdownu,” řekl ministr zdravotnictví, čímž jen zopakoval to, co v minulých dnech několikrát pronesl premiér Andrej Babiš. Je však třeba říct, že situace je i v tomto ohledu velmi podobná té loňské. Také tehdy vládní představitelé do poslední chvíle odmítali další lockdown, až ho nakonec stejně museli zavést. Shodná je i skutečnost, že se začátkem října konají volby. Je možné, že vláda si nechce pošpinit renomé tím, že by opět uzavírala zemi, ale po volbách k tomu nakonec přistoupí.

Aktuálně však chce vláda zavádět režimová a lokální zásahy. Pokud by počet nakažených stoupl na 75 na 100 tisíc obyvatel, zřejmě by podle Adama Vojtěcha došlo k obnovení povinného testování zaměstnanců ve firmách. V úvahu připadá také povinné nošení roušek a respirátorů na pracovišti.

Podle šéfa zdravotních statistiků Ladislava Duška je mezi nakaženými 75 až 80 % neočkovaných osob. Zdá se tedy, že očkovaní jedinci jsou přeci jen více chráněni. Jiným vysvětlením však může být, že u nich infekce probíhá mírně, a tak se nejdou testovat, protože mají pocit falešného bezpečí. Jisté však je, že nákaza se úspěšně šíří i mezi očkovanými. Čtěte více: Potvrzeno. Očkovaní lidé šíří mutaci delta stejně jako neočkovaní, zjistila CDC. Měli by ztratit veškerá privilegia

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch stále trvá na tom, že očkování je jedinou ochranou proti koronaviru. Na druhé straně nevyslyšel volání některých expertů po tom, aby byla zavedena povinnost testování i pro očkované, když chtějí například vstoupit do restaurace.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
26 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments