Potvrzeno. Očkovaní lidé šíří mutaci delta stejně jako neočkovaní, zjistila CDC. Měli by ztratit veškerá privilegia

Očkovaní lidé se mohou bez větších problémů nakazit koronavirem a nákazu dále šířit, uvedlo v nové zprávě americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Na tento výzkum se instituce zaměřila poté, co v USA znovu propuká epidemie, jak informuje The Wall Street Journal.

CDC zkoumala 127 vakcinovaných osob, u kterých prokázala stejnou virovou nálož delta varianty koronaviru jako u 84 nakažených, kteří očkováni nebyli.

Vysoká virová nálož ukazuje na zvýšené riziko přenosu a rostoucí obavy z toho, že očkovaní lidé mohou variantu delta, na rozdíl od jiných mutací, dále šířit,” uvedl ředitel CDC Rochelle Walensky. “Toto zjištění bylo klíčové pro to, aby naše organizace změnila doporučení k nošení roušek.

Organizace CDC také informuje o tom, že varianta delta je nakažlivější než běžné nachlazení, sezónní chřipka a neštovice. Zdá se však být méně nakažlivou než spalničky. Právě proto změnila své nařízení a na podzim bude vyžadovat nošení respirátorů ve školách úplně u všech. Dosud se počítalo s tím, že povinnost nosit ústenky zůstane jen neočkovaným.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí stále upozorňuje, že vakcinace je klíčovou zbraní pro boj s koronavirem, protože brání těžkému průběhu nemoci.

Čtěte také: Očkovaní lidé musí být znovu testováni. Nová data odhalují, že chrání jen sebe, nikoliv okolí

Na druhou stranu se ukazuje, že některá privilegia požívají očkovaní lidé neoprávněně. Nová zjištění by měla vést k tomu, aby se například museli znovu testovat, pokud budou chtít cestovat nebo využívat různých služeb. V tomto ohledu by k nim mělo být přistupováno jako k neočkovaným.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments