Flegr navrhuje testovat protilátky z kostní dřeně a rovnou řadit do registru. Jde o velmi bolestivé vyšetření, říká vakcinolog Chlíbek

Veřejná debata o tom, zda by se měly nebo neměly protilátky proti covidu uznávat coby doklad o bezinfekčnosti, se rozjela na plné obrátky. Svým názorem přispěl také parazitolog Jaroslav Flegr. Ten patří k odpůrcům zjišťování protilátek, ale pokud by k němu mělo dojít, navrhuje provádět odběry z kostní dřeně.

Hladiny protilátek o imunitě proti covidu moc neřeknou, důležité jsou paměťové B buňky. Klidně je můžeme měřit, ale pozor, sídlí v kostní dřeni. Test není levný, ale zájemcům bych ho dělal zdarma – když se na oplátku nechají zařadit do registru dárců kostní dřeně,” uvedl na svém Twitteru Jaroslav Flegr.

Jde přitom o zcela ojedinělý názor, který žádný z dalších expertů nepodporuje. Řada z nich sice potvrzuje, že samotné protilátky o infekčnosti daného člověka nic moc neřeknou, ale připouštějí, že k dispozici začínají být testy, které mohou změřit buněčnou imunitu. Jsou však zatím poměrně drahé a stát se k podobnému testování nechystá.

Jako nesmyslný potom Flegrův návrh odmítl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. “Takové vyšetření provádíme pacientům, u kterých máme podezření na leukémii, ne přece kvůli tomu, zda se mám jít naočkovat, nebo jsem imunní proti covidu,” uvedl Chlíbek pro CNN Prima News. Dodává také, že odběr z kostní dřeně je velmi bolestivý a finančně nákladný.

Epidemiolog Roman Prymula se naopak před několika dny vyslovil pro uznávání běžných protilátek z krve. Měla by být podle něj stanovena určitá referenční mez, po jejímž překročení by byl člověk považován za bezinfekčního.

Nicméně koncept bezinfekčnosti po prodělané nemoci či očkování začíná dostávat na frak se stále více dominující mutací delta. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo zprávu, ze které vyplývá, že očkování v případě delty vůbec nechrání před infekcí a jejím přenášení. Čtěte více: Potvrzeno. Očkovaní lidé šíří mutaci delta stejně jako neočkovaní, zjistila CDC. Měli by ztratit veškerá privilegia

Foto: se souhlasem J. Flegra

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments