Očkovaní lidé musí být znovu testováni. Nová data odhalují, že chrání jen sebe, nikoliv okolí

Není na co čekat. Lidé, kteří prošli očkováním, by měli být testováni stejně jako ti, kteří se očkovat nedali. Ukazuje se totiž, že vakcína příliš nechrání před samotnou infekcí či lehkým průběhem nemoci, ale představuje “jen” skvělou osobní ochranu proti těžkému průběhu covidu, hospitalizaci a úmrtí. Vyplývá to z nové obří sady dat, kterou poskytlo izraelské ministerstvo zdravotnictví, jak informoval deník The Wall Street Journal.

Nové informace je třeba zohlednit, protože do značné míry mění hru. Dosud se mělo za to, byť to nebylo nijak potvrzené, že očkování do značné míry chrání před infekcí a tedy zprostředkovaně způsobí, že očkovaný člověk nemůže koronavirus dále roznášet. Nová studie však říká, že tato ochrana je pouze 39% oproti neočkovanému člověku. Je tedy o něco méně pravděpodobné, že se očkovaný člověk nakazí, ale zdaleka to není vyloučené. Když si vezmeme, že varianta delta je přibližně o 60 % agresivnější než mutace britská a ta je o 50 % nakažlivější než původní koronavirové kmeny, zjistíme, že benefit očkovaných v tomto směru není velký. A ukazuje to nakonec i praxe, kdy stále většímu počtu očkovaných vychází pozitivní test.

Nenechte se mýlit, to nic nemění na tom, že vakcinace je v současné době zřejmě jediným způsobem, jak se znovu dostat do stavu, který se bude blížit normálu. Skutečnost, že vakcína z 91 % chrání proti těžkému průběhu nemoci, jak nová data potvrzují, je fantastická a v osobní rovině znamená pro člověka záchranu. Jen nesmíme očkování přisuzovat větší schopnosti, než jaké ve skutečnosti má. To bychom mohli nadělat více škody než užitku.

Je to nepříjemné, ale pro očkované lidi se musí vrátit povinnost nechat se testovat při vstupu do restaurace či kadeřnictví, případně pro účely testování. V tomto ohledu totiž není velký rozdíl mezi těmi, kdo očkovaní jsou a těmi, kdo očkovaní nejsou. Virus mohou šířit téměř stejnou razanci.

Ve skutečnosti jsou potom očkovaní lidé dnes nebezpečnější, protože mají pocit falešného bezpečí. Ten však platí jen pro ně samotné. Rozhodně to ale neznamená, že když naočkovaná vnučka navštíví nenaočkovanou babičku (třeba ze zdravotních důvodů) a nebude si přitom dávat pozor, nemusí to skončit tragédií.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
359 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments