Neuznávání protilátek proti covidu je podivné. V lidech vzbuzuje nedůvěru ve stát

Češi stále více nerozumí tomu, proč si nemohou nechat změřit protilátky na covid a následně se s ohledem na očkování zařídit podle zjištěného výsledku. Pokud by jich měli málo, nechají si aplikovat vakcínu. Pokud se protilátek v jejich těle naopak nachází vysoké množství, mohli by se namísto potvrzení o očkování či negativním testem prokazovat právě jimi. Působí to přirozeně a velmi logicky, jenže to bohužel není možné.

Protilátkami získanými po onemocnění jakoby se nikdo nezabýval. Řada expertů je přitom považuje za možná ještě přínosnější než imunitu, kterou člověk získá uměle po očkování. Ostatně, ministerstvo zdravotnictví imunitu po nemoci svým způsobem uznává. Automaticky všechny po pozitivním testu na koronavirus dalšího půl roku pardonuje od očkování či testů. Stačí potvrzení o tom, že jste jednou byli pozitivní a následně prošli karanténou.

Tady je ale první kámen úrazu. Mnoho lidí má sice pozitivní test, ale nemoc covid-19 u nich nepropukne ani v nejlehčí formě. S těmito lidmi, kterým infekce mohla uvíznout jen na sliznici a jejich imunita se s ní vypořádala bleskurychle, se zachází stejně jako s těmi, kdo třeba měsíc leželi v nemocnici, kde se jejich tělo s nemocí všemi silami pralo. Dnes už přitom víme, že z hlediska protilátek záleží i na vážnosti prodělaného onemocnění. To však ministerstvo zdravotnictví vůbec nereflektuje. Potom ale jako s bezinfekčními zachází i s těmi, kdo se mohou jednoduše znovu nakazit a nemoc roznášet. Nemluvě o falešně pozitivních testech, které rozhodně nejsou statisticky bezvýznamné.

Mnohem logičtější by přeci bylo zavést alespoň nějaký program na měření protilátek. Lidé, kteří si nechali protilátky za své vlastní peníze změřit, totiž zjišťují, že jich mají v řadě případů značné množství i výrazně déle než půl roku po prokázání infekce. Zatím nevíme, jak dlouho tyto protilátky vydrží a jakým způsobem se budou chovat při setkání s novými mutacemi, na to je tu koronavirus přeci jen příliš krátkou dobu. Jenže to přesně nevíme ani u očkování, kde stále nebylo stanoveno ani to, zda bude zapotřebí přeočkování. A v této situaci, kdy toho moc nevíme, automaticky zahazujeme to asi vůbec nejlogičtější poznání, tedy, že přirozené protilátky zkrátka fungují.

Lidé přestávají rozumět tomu, jak se vláda chová a proč je nutí do co nejrychlejšího očkování, když mají protilátek stále velké množství. Naopak se vůbec neřeší riziko toho, když se někdo nechá očkovat poměrně krátce poté, co koronavirus prodělal, natožpak očkování do nezjištěné infekce, které může mít nepříjemné vedlejší efekty.

Dnes už také velmi dobře víme, že očkování sice chrání před těžkým průběhem onemocnění, ovšem nechrání před samotnou infekcí. Nakažených očkovaných přibývá všude v Evropě, a přestože už tolik nekončí v nemocnicích, mohou nakazit ostatní. Přesto se s nimi zachází jako s bezinfekčními. Na tento rozpor se snaží upozorňovat i Nejvyšší správní soud, ale ministerstvo zdravotnictví jeho výhrady ignoruje.

Na uznávání protilátek se navíc neshodnou ani tuzemští experti. Zatímco epidemiolog Roman Prymula by to považoval za rozumné, další epidemiolog Petr Smejkal je proti. Nutno ale dodat, že ti, kdo jsou v opozici, nedokáží nabídnout dostatečně silné argumenty pro svůj názor. Pouze tvrdí, že zatím účinnost přirozených protilátek nikdo nepotvrdil. To je ale nesmysl. Pokud by si tělo koronavirus “nepamatovalo”, znamenalo by to, že i jakékoliv očkování je nesmysl.

Celé je to tak o tom, že lidem není poskytnuta žádná volba a stát jim shora nařizuje jedinou možnost, která je pro něj nejpřehlednější: masové proočkování, ze kterého přestává být úniku. Je to mustr, kterým je bohužel české zdravotnictví dlouhodobě zatížené. Svým “klientům” nedává na výběr z vějíře možností, které připadají v úvahu, ale jako buldozer postupuje podle jednoho jediného návodu.

Nesmyslnost této situace pak ještě podtrhují příběhy jako ten, který napsala premiérova dcera Vivien. Ta si nechala změřit protilátky a na základě toho se rozhodla, že se očkovat nenechá. Andrej Babiš potom prohlásil, že takový postup má něco do sebe a Česko by ho mělo zvážit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 49SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

6 názorů k článku “Neuznávání protilátek proti covidu je podivné. V lidech vzbuzuje nedůvěru ve stát

  1. Aeronet je dezinformační web produkující množství pavědeckých nesmyslů. Nemám ho rád.

    Nicméně, to, co tvrdí právě k tomuto tématu, je velice zajímavé. Pokud se stát a vláda nebudou chovat transparentně, nemůže se nikdo divit, že občané dají přednost logickému, nebo aspoň logicky vypadajícímu vysvětlení, ať už je napsáno kdekoli a státu přestanou s konečnou platností věřit. Přesně na tom skončil i minulý režim.

    1. Aeronet už někdy loni v lednu psal, že nás čekají covid pasy. Ještě donedávna to bylo mainstreamem, ministerstvem zdravotnictví a uvědomělými hlídači jediné pravdy, jako je Cemper z Manipulátoři.cz označováno za konspiraci nebo hoax. Dnes je to už realita, potvrzená samotným nejvyšším politickým politbyrem v Bruselu. Taky loni někdy na jaře Aeronet psal, že nás čeká nová forma segregace očkovaní-neočkovaní, kde budou lidé, kteří nejsou očkováni režimem šikanováni a zamezován jim cestování, vstup na koncerty, do divadla atd. Také to bylo označováno za konspiraci, hoax. No a před pár dny se to na Slovensku stalo realitou a i zde někteří politici již volají po tom samém, ale ještě opatrně, protože je před volbami. Po volbách to příjde určitě i k nám, tedy pokud lidi zvolí zase ty samé šmejdy nebo ty ještě horší z demobloku. No a teď včil mudruj, kdo nám tu vlastně lže a manipuluje s námi.

      1. Nejdřív jsem to napsal, pak zase smazal. Aeronet občas velmi dobře předpovídá budoucnost, která se pak ukáže být pravdou. Ale z druhé poloviny píše takové nesmysly, že by je usvědčil i žák základní školy, jen kdyby ve fyzice dával pozor.

        Nevím sice, proč to Aeronet dělá, ale to je důvod, proč jej nemám v oblibě. Chce diskreditovat pravdu lží, nebo lež pravdou?

  2. dokud se nebudou testovat i očkování
    a nebudou uznávány protilátky u všech
    nezávisle jestli je člověk očko, či neočko
    tak se to nikam nepohne
    očkovat se teď lidi nechávají kvůli cestování,
    hospodám. koncertům apod.
    nikomu nejde o vlastní zdraví, natož o cizí
    a vládní politika mi připomíná,
    jako kdyby Policie dávala dýchat jen blonďatým řidičům
    po půl roce můžou vydat statistickou zprávu,
    skoro všichni blond jsou notorici
    a jezdí v autech ožralí :-)))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *