Banány za 15 korun, jablka za 40. Exotické ovoce je výrazně levnější než české. Tuzemští zemědělci opět našli viníka

Zdá se, že české ovoce se pomalu, ale jistě stává luxusním zbožím, které si bude moci dovolit pouze málokdo. Symbolem jeho zdražování se v posledních měsících stávají jablka. Za ta česká dnes není výjimkou platit ani 40 korun za kilogram. Podobně je na tom přitom další tradičně české ovoce jako hrušky, švestky nebo třeba broskve. Naopak pohled na cenu exotického ovoce, zejména pak banánů, ale třeba i ananasu, často příjemně překvapí.

V současné době je možné v různých akcích obchodních řetězců pořídit banány i za 14,90 Kč za kilogram. Jde přitom o historicky nízké ceny tohoto oblíbeného ovoce, které mají Češi dlouhodobě v oblibě a berou ho tak trochu za “vlastní”. Ve skutečnosti k nim ale putuje často přes půl zeměkoule.

Česko je banánová velmoc. Máme mnoho skladů, kde banány dozrávají, a je možné, že jich dozrálo až příliš, je to tedy vztah nabídky a poptávky. Cena se navíc odvíjí od sklizně,” vysvětlil pro deník Blesk agrární analytik Petr Havel. Sklizeň banánů se podle všeho povedla. “Naše cena banánů se odvíjí od tržní ceny na evropském trhu. Ta byla nižší během celého léta oproti loňskému roku,” upřesnila mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

Zato čeští zemědělci opět zaplavili média stížnostmi na počasí. Zatímco v minulých letech je trápila příliš velká horka, pro Českou republiku nezvyklá, problém pro ně byl i letošní návrat počasí “k normálu”, kdy si pro změnu stěžovali na chlad. “Například úrodu broskví nebo meruněk negativně ovlivnilo velmi chladné jaro a mrazy. Vlivem pandemie koronaviru se někteří pěstitelé potýkají s nedostatkem personálu. Zároveň v průběhu léta někteří byli zasaženi požáry,” vysvětlil problémy zemědělců mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík.

Zemědělci však přikládají ještě jeden důvod. Pěstování tradičního ovoce se jim nevyplácí, a tak od něj mnozí ustupují. “Česko je dlouhodobě v pěstování například švestek, jablek a hrušek nesoběstačné. Je to z jediného prostého důvodu. Obchodní řetězce nechtějí platit a kupují raději levnější zboží ze zahraničí. Tím pádem se našim pěstitelům pěstování tolik nevyplácí,“ uvedl předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments