Banky konečně zvedly úroky, umožní bojovat proti inflaci. Nejlepší spořicí účty – říjen 2021

Spořicí účty se vrací na scénu. Dosud na nich banky neměly důvod poskytovat žádné zajímavější úročení, a tak se úroky na drtivé většině z nich nebezpečně blížily k nule. Když však Česká národní banka významně navýšila hlavní úrokovou sazbu o třičtvrtě bazického bodu na výsledných 1,5 %, bankéři řady institucí zbystřili. Nutno dodat, že někteří jednali skutečně rychle a zvýšili úrokové sazby ještě v ten samý den s platností od prvního října.

Úroky na spořicích účtech dále porostou

Jako první zareagovaly zejména menší banky, které jsou v tomto ohledu flexibilnější a tradičně na spořicích produktech nabízejí vyšší úrok. Dá se nicméně očekávat, že postupem času se přidají i banky větší, byť těm to bude trvat trochu déle a navýšení zřejmě nebude tak výrazné.

Jednoznačně lze říct, že spořicí účty čekají lepší časy. ČNB už se totiž nechala slyšet, že pravděpodobně nešlo o poslední navýšení hlavní úrokové sazby. Ještě letos by se mohlo pokračovat v růstu.

Centrální banky takto mohou přímo ovlivnit úroky, které komerční banky na svých produktech poskytují koncovým zákazníkům. Funguje to totiž jednoduše. Soukromé banky si u ČNB mohou uložit přebytečné prostředky, které mají jako rezervu, případně se jim je nedaří alokovat coby úvěry, právě za tuto hlavní, takzvanou repo sazbu. V současné době tak banka může z vkladů svých klientů jednoduše získat 1,5 %, aniž by musela dělat cokoliv dalšího.

Sestavili jsme pro vás žebříček aktuálně nejlépe úročených spořicích účtů.

Foto: Shutterstock

Trinity Bank – 1,58 %

Jde o nejmladší českou banku, která se specializuje právě na spořicí účty. Od svého vzniku se na nich snaží držet nejvyšší úročení v celém segmentu, což se jí docela daří. Velkou výhodou je, že současných 1,58 % nabízí bez jakýchkoliv podmínek. Není tedy třeba například plnit obratovou podmínku a výše vkladu není nijak omezena. Nevýhodou této banky je, že představuje neustále nové spořicí účty a i stávající klienti si tak pro tento úrok musí zřídit nový produkt.

J&T Banka – 1,1 %

Tradičně jedny z nejlépe úročených spořicích produktů na českém trhu nabízí J&T Banka. Přestože má pověst banky pro boháče, účet si zde může řídit prakticky kdokoliv. Tato banka nabízí lehce odlišné spořicí účty, když u nich má výpovědní lhůtu. Ta základní, tedy jednodenní, však není žádnou velkou překážkou. Právě u ní platí úrok 1,1 % bez jakýchkoliv dalších podmínek. V případě tříměsíční výpovědní lhůty je potom úrok 1,3 %. Nutno dodat, že J&T Banka nabízí také atraktivně úročené termínované vklady.

Hello Bank – 1 %

Nelenila ani Hello Bank, která navýšila úrokovou sazbu u svého spořicího účtu na 1 %. Tato ryze onlinová banka se však zaměřuje především na klienty s nižší celkovou úlozkou, protože úročení jedním procentem je možné pouze do limitu 200 000 Kč. Na druhé straně není třeba plnit obratovou ani žádnou další podmínku.

Expobank – 0,75 %

Nepříliš výrazná banka, která je vlastněna ruským kapitálem, se snaží klienty nalákat na úrok 0,75 %. Nutno dodat, že tento úrok na spořicím účtu nabízela ještě předtím, než se ČNB odhodlala ke svému včerejšímu kroku. Je tedy docela pravděpodobné, že by úrok u této banky mohl v blízké budoucnosti ještě vyrůst. Příjemné také je, že se na něj nevztahuje žádný limit ani další podmínky.

Moneta Money Bank – 0,75 %

Z velkých bank nabízí v poslední době nejzajímavější úroky na spořicích účtech právě Moneta Money Bank, která se však zajímavý úrok snaží navázat na využívání dalších služeb banky. V případě tohoto úroku je tak zapotřebí plnit dvě podmínky. Jde o měsíční příjem ve výši 20 tisíc korun na běžný účet u Monety a zároveň pět bezhotovostních transakcí měsíčně, ať už jde o odchozí platby či karetní platby. Jednoduše řečeno, jde o aktivní využívání účtu. Pokud byste některý měsíc tyto podmínky nesplnili, sníží se úrok na 0,25 %. Tento úrok navíc platí pro vklady do 500 tisíc korun. Moneta však ještě nezvýšila úrok po navýšení úroků ze strany ČNB a i zde se dá čekat ještě nějaký růst.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

One Reply to “Banky konečně zvedly úroky, umožní bojovat proti inflaci. Nejlepší spořicí účty – říjen 2021”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *