Banky začaly ve velkém Čechům kontrolovat účty. Okamžitě řekněte, co tam máte za peníze

Lidé mají ve své banky velkou důvěru, jinak by jim nesvěřovaly své celoživotní úspory, případně by si od nich nebrali úvěry a hypotéky. Málokdy si to uvědomujeme, ale jde o skutečně velmi důležitý vztah, bez kterého nejde v moderní společnosti příliš fungovat. Má to co do činění s tím, že se lidé přirozeně o své peníze obávají a jen tak někomu je nedají.

Jsou až příliš zvědaví

Bohužel, v případě některých bank se začíná tato důvěra s klienty povážlivě drolit. Na internetu se poměrně často objevují informace o tom, že některá z bank po svých klientech nečekaně chtěla nejrůznější informace.

Posílal jsem větší obnos do zahraničí, přičemž jsem v tom neviděl žádný problém. Příjemce je známou společností, ale stejně mi volali z banky, ať jim sdělím, proč jsem tuto transakci dělal,” říká pan Karel. Zjevně se určitým procesům v bance znelíbil, jelikož se na něj zaměřili ve větší míře. “Následně jsem musel dokládat i daňová přiznání, aby bylo jasné, že jsem peníze získal legální cestou.

Podobné zážitky má se svou bankou stále více lidí, přičemž se nezdá, že by v tom některá z nich vynikala více než jiná. Stát se vám to může skutečně kdekoliv, byť větší pravděpodobně je u větších bank, které se snaží maximálně dbát úkolů od regulátora a někdy to v tomto ohledu dokonce přehánějí.

Foto: Shutterstock

Může se vám to vymstít

To potom může vyústit v případy, že podobné telefonáty obdrží obyčejní zaměstnanci, kterých se pracovníci banky vyptávají, odkud jim chodí peníze, i když je to poměrně očividné. Banky se brání tím, že se jen snaží vyhovět přísné regulaci o praní špinavých peněz. Jejich interní mechanismy však nefungují ani zdaleka dokonale a občas podezření vyvolají i v případě zákazníků, kteří nedělají žádné podezřelé transakce.

Problémem je často i tón, jakým se pracovníci banky na detaily vyptávají. Obvykle vám totiž nesdělí, co přesně vidí za problém, ale pouze chtějí znát určité detaily. “Najednou jsem si připadal jako nežádoucí osoba, která něco provedla. Opravdu to nebylo příjemné,” líčí pan Karel své zážitky. Když vše doložil, zeptal se, zda je vše takto v pořádku, ovšem odpovědi se nikdy nedočkal.

Čtěte také: Velká česká banka zrušila účet zbrojovce. Klienti se začali bouřit, chtějí okamžitě odejít

Obecně se však doporučuje, abyste požadavkům banky vyhověli. Pakliže tak totiž neučiníte, může se klidně stát, že vám zruší účet, a to bez udání důvodů. Potom si ho musíte urychleně založit jinde, což se vám také nemusí povést, jelikož banky mezi sebou sdílejí určité informace.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
České banky opět naplno ukazují, že v první řadě jim jde o zisky a až někde vzadu je péče o klienty. Tento trend dále sílí poté, co řada menších bankovních domů v České republice ukončila činnost. Byly to přitom právě ony, které často poskytovaly ty nejlepší podmínky a navíc nutily větší konkurenci chovat se více proklientsky. Obrácená situace Teď bohužel vidíme určitý návrat v čase, kdy sice velké banky neváhají investovat obrovské prostředky do reklamních kampaní, ve kterých deklarují hranou starost o finanční zdraví svých klientů, ovšem ve skutečnosti dělají všechno pro to, aby si samy namastily kapsy. Sotva začala Česká národní banka snižovat úrokové sazby, a to dosud nikterak výrazně, využily toho české banky k tomu, že snížily úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Často přitom výrazněji, než jaký byl skutečný pokles centrální úrokové sazby. K tomu mají jistě právo, ovšem na druhé straně by měly obdobně snižovat sazby na hypotékách a úvěrech. To ovšem dělají velmi neochotně, pomalu a málo. V opačném gardu tu tedy máme to, co jsme zažívali v době, kdy inflace sílila a ČNB naopak sazby zvyšovala. Tehdy šly velmi rychle a ochotně nahoru právě úroky z úvěrů, ovšem na spořicích účtech se přidávalo jen velmi pozvolně. Navíc se opět vrací velmi tvrdé podmínky pro spořicí účty. U České spořitelny, ČSOB a Komerční banky opět platí, že nejvyšší možnou úrokovou sazbu je možné získat pouze na úložky do 200 tisíc, respektive 250 tisíc korun. Není to výhodné To bylo málo už před lety, kdy se tato omezení zaváděla, ovšem po velké inflaci z minulých let jsou tyto limity doslova směšné. Nad ně už je potom úročení výrazně méně výhodné. To platí také o termínovaných vkladech, kdy je u těchto bank například vklad na 12 měsíců úročen maximálně 3,5 %. Ještě nedávno to bylo kolem 5 %. Velké banky také postupně zvyšují poplatky. Například Moneta Money Bank požaduje 5 Kč za každé potvrzení transakce pomocí SMS. Česká spořitelna za tu samou službu chce rovněž nemalých 3,50 Kč. Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Hodně se aktuálně mluví také o nejrůznějších skrytých poplatcích, jako jsou vysoké kurzové rozdíly u měnové konverze, kdy snadno přijdete o několik procent z částky. Případně také poplatky za méně využívané služby, jako je přijetí dolarové platby na účet. To vás běžně vyjde na 1000 Kč a více. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ceny nemovitostí v České republice opět šplhají vzhůru a už se nedá očekávat, že by nějakým zásadnějším způsobem propadly. Svou cenu si tedy dokázaly víceméně udržet i ve složitém období, a kdo spekuloval na to, že nakoupí levně, nakonec zřejmě spláče nad výdělkem. Teď mu totiž trh začne znovu pořádně unikat. Kupte si levně byt Přeci jen však určité možnosti, jak pořídit byt, dům nebo nějakou investiční nemovitost levněji, ještě jsou. Člověk ovšem nesmí hledat na zprofanovaných webech, jako jsou například Sreality, kde už jsou cenové nabídky opravdu hodně přestřelené. Málokdo ví, že svůj vlastní web s nemovitostmi má také stát. Jmenuje se Nabídkamajetku.cz a provozuje ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. K dispozici je tu celá řada věcí, jako jsou například auta, movité věci, umění, ale právě i nemovitosti, a to prakticky ve všech krajích České republiky. Jako na kterémkoliv jiném inzertním webu si zde můžete vyhledat nemovitost podle svého přání. Nabídky mají většinou obdobu aukcí, kdy je vždy stanoveno nejnižší podání, tedy jinak řečeno vyvolávací cena. To je nejnižší částka, za kterou můžete byt, dům, garáž nebo pozemek koupit. Dále se potom dá přihazovat po určených částkách. Nabídky jsou opravdu výhodné Často se však stává, že se nemovitost prodá už za vyvolávací cenu. K dispozici je například pěkná nabídka bytů, a to i v Praze. Třeba byt 2+kk v Holešovicích je možné získat za cenu 5 679 000 Kč, což není vůbec špatné, a pokud by se to podařilo, byla by to velmi výhodná koupě. Jsou tu ale i podstatně levnější byty. Třeba dvoupokojový byt s kuchyní v Krupce se prodává od ceny 1 084 000 Kč. Bydlení za milion korun, to už se dnes jen tak nevidí. A co teprve pěkný rodinný dům v obci Žatčany za 2,2 milionu korun? To také není špatné, že? Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré “Tohle je asi nejlepší web s nemovitostmi. Někdy je to docela drahé, ale dají se tam najít skutečně levné byty. Sám jsem jich odtud několik koupil, většinou za vyvolávací cenu, a obratem potom prodal podstatně dráže,” říká pan Milan, který se věnuje investicím do nemovitostí už pět let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Potenciálně velké problémy čekají všechny klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny. Chystá změna se sice bude týkat přibližně jen poloviny z nich, ovšem naletět může skutečně každý. Půjde o velkou akci, na kterou se pojišťovna připravuje a raději dopředu varuje. Budou vás chtít nachytat Co se bude dít? Nejde o nic jiného, než že celkem polovina klientů VZP letos dostane novou kartičku pojištěnce. Samotný proces pro ně bude velmi jednoduchý a nemusí sami nic iniciovat. Důležitá kartička, kterou se prokazujete například u lékaře, vám přijde poštou. Ale vzhledem k tomu, co se v České republice už delší dobu děje, je prakticky jisté, že se své příležitosti chopí nejrůznější podvodníci. Ti pravděpodobně znovu zkusí štěstí a budou lidem tvrdit, že pro získání nové kartičky musí udělat to či ono. Zřejmě jim pošlou odkaz, do kterého budou mimo jiné muset vyplnit i přihlašovací údaje ke svému bankovnímu účtu. Stránka bude nejspíše vypadat velmi profesionálně a těžko ji rozeznáte od oficiálního webu VZP nebo své banky. Naletět tedy můžete opravdu rychle a vmžiku pak přijdete o své úspory, které vám organizovaná skupina vyluxuje z vašeho účtu. VZP proto dopředu hlásí, že za účelem nových kartiček pojišťenců nebude své klienty kontaktovat telefonicky. Proto pokud dostanete telefonát od kohokoliv, kdo se bude vydávat za pracovníka pojišťovny a nabízet vám nějakou součinnost, raději na jeho výzvy nereagujte a případně sami kontaktujte infolinku společnosti, kde vám vše podstatné sdělí. Na co se připravit? Je docela možné, že budou chodit i obyčejné SMS, ve kterých vás budou nejrůznějším způsobem vyzývat k akci, a to například pod hrozbou výpovědi smlouvy a dalších věcí, které reálně nastat nemohou. Jediný problém s novou kartičkou by mohl nastat tehdy, pokud máte u Všeobecné zdravotní pojišťovny uloženy starší kontaktní údaje, které už neplatí. V takovém případě je dobré je aktualizovat, což můžete udělat telefonicky, na pobočce, ale také emailem. Čtěte také: Největší zdravotní pojišťovna v Česku rozdává 2000 Kč. Přihlaste se o peníze, ať vám nepropadnou Celkem se bude výměna kartičky pojištěnce týkat 2,739 milionu lidí, což je čtvrtina všech občanů České republiky. Půjde tedy o opravdu rozsáhlou akci, na které se budou chtít podvodníci přiživit. Platí přitom, že kartičku byste měli obdržet nejpozději měsíc před vypršením platnosti té stávající. Průkazy potom budou platit dalších deset let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

8 Replies to “Banky začaly ve velkém Čechům kontrolovat účty. Okamžitě řekněte, co tam máte za peníze

 1. Vybírala jsem před vánocemi větší sumu peněz od ŘSD, abych mohla dát dětem a vnoučatům. Také se mě pracovnice zeptala, na co peníze mám. Zprvu jsem jí chtěla říct, co je jí po tom, že jsou to moje peníze a že si s nimi mohu dělat co chci, ale odpověděla jsem : na osobní potřebu. Kupodivu se s mou odpovědí spokojila. Kdo toto vymyslel? Uż nás hlídají všude.

  1. Správně jste odpověděla. Pracovníci banky do toho nic není, že chcete dát peníze dětem. Ona Vám ty peníze nedala, vy jste si je vydělala.

  2. Ano taky mám takový pocit…To není normální furt stupnuji nátlak a zbyrají informace…Hnus fuj …

 2. Jo už se mi to stalo že se ptala na co si vybírám velkou hotovost ale já jsem jim řekl že jim po tom nic není a když byl furt dotěrn úředník banky tak jsem se neudržel a byl jsem sprostý že mu je po tom hovno jsou to moje penize a ne jejych a jestli mi nevida peníze zavolám policii

  1. Dobře jste udělal. Člověk se nesmí dát, nesmí si nechat líbit jednání, jako kdyby byl na policejním výslechu. Vy jste si ty peníze vydělal, pracovník Vám nedal ani korunu.
   Hotovost je nutností, je nutné ji co nejvíce používat.

 3. Dnes jsem obdržel telefonát od banky, záminka pojištění ale dotazy byli trošku zavádějící jestli podnikám atd jíž jsem zbystřil…Nic jméně jsem se z toho vykecal ale pokaždé je to něco jiného zbýraji informace…Již to je docela nepříjemné furt se někomu zpovídat…Až budu něco potřebovat tak zavolám sám…Neuvěřitelné obchodní strategie…Hnusný kapitalismus…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *