Češi s bytem nebo domem jsou v koncích. Chystají se na ně změny, že budou platit jako mourovatí

S příchodem tohoto roku padlo jedno velké tabu. A to sice takové, že na daň z nemovitých věcí se v České republice nesahá. Je tu totiž velmi rozšířené osobní vlastnictví bytů a domů, v nichž jejich majitelé také žijí. Mnozí to považují za jakési spoření na důchod, a přestože jsou tito lidé vlastně milionáři, nelze to tak docela brát. Obvykle si totiž bydlení kupují na hypotéku, kterou splácí celý život, a navíc v nemovitosti skutečně žijí, což znamená, že z ní nemají žádné další příjmy. Naopak, musí se o ní starat, což také nějaké peníze stojí.

Dobře se to vybírá

Z těchto důvodů byla vždy daň z nemovitosti velmi nízká. Letos se ovšem zvyšuje, a to takřka na dvojnásobek předchozího stavu. To stále ještě není nic, co by mělo většinu domácností položit, ale velká nepříjemnost je právě v tom, že se tento krok udělal a teď tu bude tendence daň dále zvyšovat.

Tyto hlasy už se objevují, a to přímo v Národní ekonomické radě vlády. Tam zasedá například ekonom Petr Jánský, který se v rozhovoru pro server Peníze vyjádřil poměrně jasně. Podle něj je navýšení daně z nemovitých věcí obrovským úspěchem. Stále tuto daň považuje v evropském kontextu za jednu z nejnižších a vidí tady tedy prostor k navyšování.

Ekonom to zjevně považuje za dobrou hromádku, ze které se dají brát peníze. Tato daň totiž prý, na rozdíl od jiných, neomezuje ekonomickou aktivitu. Mimochodem, dá se jí také velmi obtížně vyhnout a velmi dobře se vybírá. Přehled o tom, kdo vlastní jakou nemovitost, má totiž stát skutečně velký.

Foto: Shutterstock

Nápady tu jsou

Daň by se měla odvíjet nejenom podle toho, v jakém místě nemovitost je a jak je velká, ale i podle její hodnoty. Pokud by hodnota bytu či domu byla vysoká, tak by měla být vysoká i daň,” uvedl k tomu ekonom. “Když stát potřebuje zvyšovat daně, tak já jsem pro to, abychom zvyšovaly ty méně distorzivní daně a naopak snížili vysoké zdanění nízkoplacené práce.

Už tedy víme, co tento dotyčný bude zodpovědným lidem radit. Bohužel podle všeho není osamocen. Velkou bouři vzbudil v loňském roce také bankéř Ondřej Jonáš, podle kterého by se daň z nemovitosti v České republice mohla zvýšit klidně na deseti až dvacetinásobek.

Čtěte také: Tak to ruplo. Obchodní řetězce přiznaly, že 1. ledna 2024 Čechům napálí ceny potravin. Udělejte si zásoby, dokud na to máte peníze

Málokdo ale říká, jaký dopad by to mělo na ty domácnosti, které sice vlastní papírově drahou nemovitost, ale nemohou ji prodat a tyto peníze získat, jelikož na ní mají hypotéku a navíc v ní ještě bydlí. Cena takové nemovitosti je spíše virtuální, ovšem podle těchto plánů to bude mít dopad na to, jak velkou částku za ni budou platit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice se na mobilních telefonech začaly šířit velmi nebezpečné aplikace. Zdá se, že Češi v tomto ohledu dojíždějí na to, že ve svých telefonech mají důležité informace, například v podobě mobilního bankovnictví, skrz které mohou přistupovat k veškerému svému majetku. Zároveň však nedokáží své telefony adekvátně zajistit proti hrozbám, případně jsou velkou hrozbou sami, jelikož do telefonu instalují neověřené aplikace. Potká vás to kdykoliv Právě to je teď podle všeho největším problémem v rámci takzvané kyberbezpečnosti. Lidem se do telefonu dostávají speciálně upravené aplikace, takzvané bankery. Může se vám stát, že zabrousíte například na nějakou stránku, která spustí výzvu, že musíte aktualizovat svůj prohlížeč v telefonu. Pak už stačí jen kliknout na souhlas a nainstaluje se vám aplikace, která může být potenciálně velmi nebezpečná. Jakmile ji spustíte a udělíte souhlasy, které požaduje, čehož si skoro ani nemusíte všimnout, získává tato aplikace nadvládu nad vaším telefonem. “Potom už nejste jeho pánem, ale organizované skupiny si s vaším zařízením budou dělat, co je napadne,” říká Patrik Barel, který je expertem na bezpečnost v rámci mobilních telefonů a internetu. Problémy se přitom nemusí objevit hned. Obvykle nějakou dobu trvá, než se na vás dostane řada a podvodníci vás vytěží. Potom už si často ani neuvědomíte, že jste něco podezřelého do telefonu nainstalovali. Je to nový trend “Taková aplikace si v telefonu může dělat doslova, co se jí zachce. Může si na pozadí pouštět aplikace a dokonce si schvalovat přístupy či transakce, což je klíčové právě v mobilním bankovnictví,” říká odborník s tím, že si toho ani nemusíte všimnout. Podvodníci navíc mají přehled o vašem displeji, takže jim stačí počkat si, až na něj vyplníte přihlašovací údaje, které potom mohou využít. Čtěte také: Velká česká banka namíchla klienty. Ukázalo se, jak masivně je odírá na skrytých poplatcích Zdá se, že právě na tomto poli teď budou organizované skupiny působit nejvíce. Ostatně, například Česká spořitelna už varovala před aplikacemi, které se vydávají za její mobilní bankovnictví George, ale ve skutečnosti jsou podvodné a jejich cílem je pouze připravit vás o peníze. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Tlaky na zvýšení bezpečnosti dopravy na evropských silnicích velmi rychle sílí. Už nějakou dobu se připravují podrobné plány na to, jak docílit do roku 2050 naprosté absence fatálních nehod. Již v roce 2030 by se jejich počet oproti současnému stavu měl snížit na polovinu. Je tedy jasné, že změny budou muset být překotné a že se řidičů velmi výrazně dotknou. Samá omezení Na jedné straně se chystají regulace pro některé skupiny řidičů, jako jsou důchodci nebo mládež, na straně druhé potom velmi citelná opatření, která se dotknou všech. Řeší se to na úrovni celé Evropské unie, tudíž to bude platit ve všech členských státech včetně České republiky. A na jeden velký zlozvyk českých řidičů si úředníci opravdu výrazně posvítí. Nejde o nic jiného než překračování povolené rychlosti. Když vyjedete do zahraničí, zjistíte, že tam se povolených rychlostí řidiči drží mnohem více než v tuzemsku. Je to dáno mírou kontrol, ale také sankcemi, jež jsou v Česku stále velmi mírné. Problematická je především rychlá jízda v obci. Ovšem opravdu nepříjemné to začne být až ve chvíli, kdy rychlost překročíte o 40 km/h a jedete ve městě třeba devadesátkou. To se třeba na okreskách může jednoduše stát, když nedáte včas nohu z plynu. V takovémto případě můžete přijít o řidičský průkaz, i když se to často řeší jinak. Evropská unie chce ale ještě podstatně více přitvrdit. Řidičský průkaz má být odebrán už při překročení povolené rychlosti o 30 km/h. Jde sice o snížení o pouhých deset kilometrů v hodině, ovšem výsledný efekt může být opravdu nepříjemný. Ještě vám to opepří Navíc bude zavedena i další změna. Když dnes překročíte rychlost nebo uděláte podobný přestupek v jiné zemi Evropské unie, zřejmě vás to přijde draho, ale neztratíte možnost řídit ve své domovské zemi. Na tu se odebrání řidičského oprávnění nevztahuje. Brzy to však má být jinak. Záznam o odebrání řidičského oprávnění bude v kterékoliv zemi zanesen do společného evropského systému a výsledkem bude zákaz řízení po celé Evropské unii. Čtěte také: Řízení večer a v noci bude v Česku omezeno. Spousta lidí nebude smět po setmění vyjet na silnici V této souvislosti je třeba se připravit na to, že v řadě zemí budou silniční pravidla ještě přísnější, než jaký je základ chystaný Evropskou unií. Vždyť v mnoha městech se brzy bude smět jezdit maximálně 30 km/h. Pokud byste tam jeli omylem šedesátkou, přijdete o řidičský průkaz a bude se to vztahovat i na Českou republiku. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

22 Replies to “Češi s bytem nebo domem jsou v koncích. Chystají se na ně změny, že budou platit jako mourovatí

 1. Tato vláda je vladou národní zkázy likviduje průmysl, zemědělství a teď jsou na řadě i občané. Vláda je dožene k exekucím, aby je připravila o jejich majetky a celoživotní úspory.

  1. A také o střechu nad hlavou. To si opravdu nelze nechat líbit. Lidí, kterých se to týká, je hodně. Když se spojí, to bude síla, se kterou je nutné počítat.

  2. Máte pravdu. Platit za něco, co jsem vybudoval z již zdaněných peněz je prach sprosté okrádání lidí co platí daně v této zemi. Vyhnat tu pakáž třeba na UA.

   1. Ta pakáž peníze vybrané od lidí na UA posílá po miliardách. A nejen prachy a vojenskou techniku, ale i naftu po celých vlacích, léčiva a zdravotnický materiál po celých kamionech atd atd

 2. Většina lidí na vesnici žije ve svém domku. Když nebudou mít peníze na výpalné, jinak se to nazvat nedá, přijdou o střechu nad hlavou stanou se z nich bezdomovci. Možná, že jim stát nabídne bydlet v ubytovně. Pochybuji, že si to nechají líbit. Těch lidí je hodně. Nelze očekávat, že se někdo nechá připravit o střechu nad hlavou a s vděčnosti přijme bydlení na ubytovně, případně v domově důchodců.

 3. Už aby byl konec této nejhorší vlády, kterou pamatuji. Peníze daňových poplatníků rozdává kde komu, ať je to Barma, Afrika, miliardy ve zbraních pro Ukrajinu, jezdí si po celém světě a dělají si tak drahé dovolené, pořádají drahé ” žranice ” a na své občany vůbec nemyslí. Sobě si přidávají tisíce a důchodce oberou. A teď ješte zvýší daň z nemovitostį. Pan ekonom Janský a p.Jonáš to majį v hlavě trochu pomotané. Myslí si, že jsme na západě a máme západní platy. Lidé si pořídili za zdaněné peníze byt nebo domek, vzali si hypotéky, nadřeli se na nich, musí je udržovat a opravovat a stát je ještě tímto způsobem bude vydírat a okrádat. Nejsem příznivcem p.Babiše, ale přeji si, aby vyhrál další volby, když tato vláda nedělá nic pro svè občany..

  1. Co jste si zvolili to máte, běžte si brečet ke své zvolené vládě,a když vám teče do bot tak vám je p.Babiš dobrý

 4. Pan Janský nás.snahu vystehovat ná ulici, do slámu a pozve sem imigranty. Nejlépe Ukrajince, paní Nerudova zase ty z Afriky tem je zima na ulicích půjdou do našich domů a bytu, stát jim na to dá nase peníze a my budeme jak hovada na ně dřít zadarmo. Ostatně na co dan z nemovitostí? Je moje a Jansky ni neplatil a neplatí. Ať si vydává plat jinak. Sto krát oplácet něco, co už bylo vyplaceno? On.podporuje u nás ukrajinské hákové krize.

  1. Konečně někdo vyslovil nahlas,že Ukrajinci jsou nacisti,za druhé sv.valky v koncentrácích umucili k smrti tisíce lidí, byli tisíckrát horší než SS.No a my jim dnes za to darovali naši krásnou Českou zem,teď jim darujem domy,byty atd.No máme super politiky a bohužel se najdou mezi lidmi tací co by jim dali ještě více.ALE NE ZE SVÉHO!!!A TO PLATI I O POLITICÍCH!!!ROZDÁVAJÍ, ALE NE ZE SVÉHO!!!

  2. Jo ono není pravda že UK jsou nackove?Bohužel jsou a mají za druhé sv.valky z koncentráku na svědomí tisíce mrtvici lidí!

 5. Ten pán zapomíná, že v zemích s vysokou daní z nemovitosti se odečítá každý náklad vynaložený na opravy,rekonstrukce ap. Toto jsou pouze zloději danící již jednou zdaněné.

 6. Stat tedy bude mit zase ze soukromych domku nevzhledne,neudrzovane ruiny jako za socialismu.Politicti kleptomani vykradli pri privatizaci statni majetek,pak jejich potomci vykradli statni kasu a zruinovali korunu statnimi dluhy,z toho za snaha rychle prejit na euro nez to na vsechny kleptomany praskne a snaha setreni ak svedt na EU a centralni evropskou banku s tim ze co zbyva?No soukrome majetky a tak se pujde po lidech co maji nejake domky a majetek.Ale politicti kleptomani toho nenechaji protoze kradt je nemoc.A tak pokud se nestane zazrak tak bankrot muze odvratit jen to ze kleptomani budou od moci odstaveni.

 7. Nevím proč vůbec máme platit daň z nemovitosti už jsme platili daň za materiál, daň za pozemek, daň za práce na stavbě, když jsme pořizovali vybavení z každé věci DPH. Nemovitost nevyužíváme pro komerční účely, tak proč máme platit? Proto že jsme něco vybudovali? Nebo snad stát naše nemovitosti udržuje? Je to nespravedlnost a lumpárna!!!

 8. Kdybych to chtěl napsat sprostě, tak stačí jedno slovo. Takhle jich bude víc. Jsou to hampejzné a povětrnostní ženštiny.

 9. Náš stát jde po zajímavé skupině občanů.
  Když bude osoba vlastnit více nemovitostí s bude je pronajímat a přijde mu větší daň z nemovitosti on ji platit nebude zaplatí ji nájemce otazka kam až to může dojít.
  Je to jak se psalo v článku ekonoma Tomáše Havráneka o národní bance která může vydělávat velké peníze investováním a ona to nedělá pak to zaplatí občan na chvostu společnosti.
  Stár plný otazníků…

 10. A zas to odsere obycejny clovek. Zaplati majitel bytu/domu, ve kterem bydli a najemce investorovi, ktery ma nemovitosti vice. Nemelo by se sahmout spis do penezenek zbohatliku nez obycejmych lidi???

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *