Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem

Pravdou je, že Českou republiku trápí vysoké ceny bydlení, a to nejen vlastnického, ale také toho nájemního. Svým způsobem je to dáno tím, že tu z nějakého důvodu každý baží po tom, aby mohl bydlet pokud možno ve svém. Je tu zkrátka tradice bydlení vlastnit, aby vám ho nikdo nemohl sebrat a abyste měli nějakou jistotu na stáří. Svým způsobem to dává smysl, byť třeba při pohledu do západních zemí vidíme, že tam se to zdaleka tolik neřeší a mnohem více lidí bydlí v nájmu.

Jak to vyřešit?

Jak se ale zdá, v České republice není dostatek bytů, a to navzdory tomu, že populace nijak závratně neroste, ba spíše naopak. Je tu však moderní životní styl, kdy lidé žijí stále častěji sami a okupují například byt, který je pro ně příliš velký. Tady už zazněl nápad, aby každý měl vyhrazen jen určitý počet bezpoplatkových metrů, a kdo by obýval naddimenzovanou nemovitost, museli by platit výrazně vyšší daň z nemovitosti. Tento plán však vyvolal obrovskou nevoli, takže byl uložen k ledu.

Je tu nicméně další husarský kousek, který ve svém textu přednesl pirátský zastupitel ze Staré Boleslavi Patrick Zandl. Podle něj by mohlo být řešením významně zdanit dědictví, což by zamezilo přesunu velkého množství statků mezi generacemi. Je totiž pravdou, že spousta lidí nashromáždila obrovské majetky, které se teď pouze přesouvají na jejich děti a na trhu svým způsobem schází. Je opravdu ospravedlnitelné, aby měl někdo třeba deset nebo dokonce ještě více nemovitostí?

Dalším postupem může být omezení mezigenerační mobility kapitálu, tedy třeba významně vysoká dědická daň, která zkomplikuje předávání nemovitostí dětem a opět má tendenci tlačit na snížení cen nemovitostí,” uvedl dotyčný ve svém příspěvku.

Foto: Shutterstock

Výhody a nevýhody

V takovém případě by nemovitosti pravděpodobně skutečně prudce zlevnily, jelikož by ztratilo jednu ze svých obrovských výhod, kterým je uchovávání hodnoty v čase. Kdyby lidé věděli, že o byt, dům či pozemek jednoho dne stejně přijdou a nebudou ho moci rozumně předat dalším generacím, zřejmě by o něj v první řadě ani tolik neusilovali.

Čtěte také: Tak to je rána. Staré byty v Česku budou bezcenné. Už je nikdy neprodáte. Může za to EU

Zejména z bytů by se potom stal spotřební statek, který by sloužil svému primárnímu účelu, kterým je bydlení. Dnes bohužel stále častěji plní jinou roli, a tou je právě investice či zhodnocování kapitálu. Je přitom otázkou, zda právě nemovitosti jsou k tomu správným nástrojem, když to potom křiví trh do té míry, že někteří lidé mají problémy bydlet. Na druhé straně by to však byl zásah do osobního vlastnictví, což je vždy mimořádně nepříjemné.

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

18 názorů k článku “Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem

  1. Vymyslel to ten, kdo nemá v hlavě všech pět pohromadě. Majetek, který vybudovali těžkou prací naši předci, aby ho mohli předat svým dětem a vnoučatům teď vedení státu – vláda, která neumí hospodařit a stále navyšuje státní dluh vás o majetek chce připravit.
   Měla by se vláda zaměřit na miliardáře, kteří svůj majetek nezískali poctivou prací a tento jim zabavit. Na to ale oni nemají. Jsou s nimi provázaní. Ruka ruku myje.

   1. Vláda svými zákony a prací celé státní správy, to jest policie a soudy vytváří podmínky, aby se ti “šikovní” se zmocnili hodnot které vytvořili úplně jiní. No a ti jiní čím více pracují, tím více chudnou.

 1. Takže stát se nás snaží obrat o čím dál více peněz !
  A chtějí asi dosáhnout toho, že si někdo koupí nemovitost a jeho děti jí pak koupí znovu za stejné peníze !!!
  No tak já na sklonku života vyhodím dům do vzduchu ! A stát může na pozemku postavit nový dům :)))

 2. Na druhé straně je tady mnoho Dalík u,Janousku, Ritigu, kteří své majetky nakradli. Schází zákon o nabytí majetku(záměrně).

 3. Zlodeji vykradli pri privatizaci podniky a statni majetek,pak vykradli statni rozpocet a protoze uz zbyly jen soukrome majetky,tak budou krast tyto.MY TEN SOCIALISMUS VYBUDUJEME at chcete nebo ne.Jak to skonci?No jednoduse.Nemovitosti budou chatrat.O majetek se staraji jen odpovedni lide co ho maji po generace a ne nejaka zavistiva chudina zvednuta socialni davkou statu.

  1. To nemůžeme dopustit, aby to tak dopadlo. Naši předci a my jsme svůj majetek získali tvrdou prací. Nenakradli jsme ho, ani jsme od státu nečerpali dotace, jak to udělali ti nynějšį miliardáři.

  1. Aprįl bohužel ne. To se může stát tvrdou realitou. Naše současná vláda i PePa jsou schopni to podepsat. Oni svoje nakradenè uż majį.

 4. Nebydlicim to stejne nepomuze.Vetsina z nich ma lachtani ruce a zivi je stat.Za ceny nemovitosti muze ten,kdo znicil uspory podinflacnimi uroky.Lidi mohli mladym nasetrit.Ceska cesta kradezi vsude a snaha kradezi prerozdelovat premnozene chudine dosla do slepe ulicky.Stat uz bude jen agresivni zlodej

 5. Vy chytráci ve vládě, víte kolikrát moji rodiče platili daň za dům, který postavily a spravovaly? A co je vám vlastně po tom, kdo čeho kolik má? Kdo vás vládní dobytci mohl volit!!

 6. Než děti vyrostou tak bude tato vláda i ti kdo ji řídí že zahraničí dávno v trapu,karma funguje,kdo chce mít moc,nebude mít nic..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *