Bartoš chce po debaklu ve volbách znovu vést Piráty. V cestě mu ale stojí protikandidát

Dlouholetý předseda Pirátské strany Ivan Bartoš potvrdil, že se bude na lednovém volebním sjezdu znovu ucházet o první post ve straně. Uvedl to v pirátském fóru. “Přijímám udělenou nominaci s pokorou a potvrzuji svou kandidaturu do republikového předsednictva na post předsedy Pirátské strany,” napsal tam v noci na dnešek.

Místopředsedové končí

Kandidatura Ivana Bartoše nebyla dlouho jistá. Strana se totiž otřásla po mohutném neúspěchu v ve volbách, který byl dvojí. Jednak koalice PirStan nedosáhla na kýžený výsledek, kterým bylo vítězství, jež jí ještě několik měsíců předtím některé průzkumy prorokovaly. Předně ale v rámci uskupení do Poslanecké sněmovny prošli pouze čtyři pirátští poslanci. Někteří členové strany pak volali po převzetí odpovědnosti vedením, které tuto koalici prosazovalo.

Bartoš přiznal, že ambice strany se nepodařilo naplnit. Na druhé straně se považuje za povolaného partaj řídit v době, kdy ji přivedl do vlády a může zde prosazovat svůj program. Ve vedení však chce zůstat jako jeden z mála. Již dříve avizovali svůj konec v čele strany místopředsedové Radek Holomčík a Vojtěch Pikal. Teď se k nim přidala i viditelná poslankyně a nově místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová.

Předsedou senátor?

Na předsedu Pirátské strany kandiduje také vlivný senátor Lukáš Wagenknecht, kterému se nelíbí současné směřování strany. “Stává se z nás v posledních týdnech submisivní politický přívěsek se čtyřmi poslanci. Při jednoduchém spočítání našeho vlivu ve Sněmovně a jeho promítnutí k naší síle ve vládě je to logické,” uvedl Wagenknecht na pirátském fóru.

Piráty tak podle všeho čeká střet dvou vizí. Zatímco Ivan Bartoš je hlavním strůjcem a příznivcem vládního angažmá, ze slov Lukáše Wagenknechta je patrný distanc a záměr odejít spíše do opozice.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments