Tajemná bestie z Gévaudanu. Děsivý zabiják rozsápal více než stovku obětí

Malebná jižní Francie druhé poloviny 18. století. Mlhový opar překrývá auvergnská pole. V oblasti známé jako Gévaudan, regionu bývalé Galicie, se pomalu rozednívá. Náhle však příjemný vzduch protne hrozivý křik matky. Úředníci jí zrovna sdělili strašlivou zprávu o tom, že bylo nalezeno zohyzděné tělo její teprve čtrnáctileté dcery, Jeanne Boulet.

Případ Jeanne ze 30. června 1764 byl prvním, úřady registrovaným přepadením v této řadě, která měla být ještě hodně dlouhá. Mluví se o více než 100 obětech, jejichž těla byla nalezena částečně sežraná. Někdy jim chyběla dokonce hlava nebo určité orgány. Smutné oficiální dokumenty z tehdejší doby dokládají, že v případě bestie z Gévaudanu, jak se tajuplnému zabijákovi začalo přezdívat, nejde o legendu sloužící pro strašení dětí, ale krvavou skutečnost. Na druhé straně je asi pravdou, že stále více vypovídajících svědků si k celé věci přeci jen něco přidalo. Lidé tehdy věřili, že jde o tajemnou šelmu, možná dokonce o vlkodlaka.

Gigantické hony pod královým patronátem

Vzhledem k tomu, že série mysteriózních vražd nebrala konce, rozhodla se francouzská státní moc reagovat. Král Ludvík XV. rozpoutal gigantické hony. Po zabijákovi lidí pátrali nejlepší lovci z celé země, kteří za to dostali královsky zaplaceno, stejně jako více než 20 000 sedláků z regionu, což bylo na tehdejší dobu ohromné číslo. Tato vesnická síla byla tažena především snahou odplatychtivých otců obětí a zoufalých matek. Okruh podezřelých byl poměrně široký a sahal od zmíněného vlkodlaka až po k zabíjení vycvičeného vlčáka, jehož pán si takto ukájí vražedný hlad po krvi.

Duch krveprolití

Až do dnešního dne zůstává otázka, co vlastně tenkrát v Gévaudanu tak hrozivým způsobem vraždilo, nezodpovězena. Na rozkaz krále byla sice usmrcena řada obzvlášť velkých vlků v oblasti, načež zabíjení na nějakou dobu ustalo, ale brzy se rozjelo nanovo. Teprve poté, co v roce 1767 jistý Jean Chastel skolil obří zvíře, ustaly vraždy nadobro. Mrtvola zvířete byla podle dostupných informací převezena do Versailles a zde pohřbena na neznámém místě. Ještě předtím proběhla její pitva, kdy se zjistilo, že se v jejím žaludku skutečně nacházejí lidské ostatky. O opravdové podobě bestie však dějinné dokumenty mlčí.

Odborníci dnes v podstatě vylučují, že by takovým způsobem dokázal vraždit vlk, a to ani vlk napadený vzteklinou. Spekuluje se tak o zvláštně zkříženém zvířeti. Podle některých dohadů byla za vražedným běsněním právě šlechtická rodina Chastelů, kteří žili v epicentru řádění. Jean Chastel se tak možná snažil zamaskovat činy svého zhýralého syna Antoina a jeho zvířat.

Foto: autor neznámý / volné dílo

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments