Věčný spor o nejstarší město na světě. Kandidátů je několik

Çatalhöyük leží na náhorní plošině na jihu Turecka – jde o jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě. Právě tam, jak předpokládají někteří vědci, mohlo vzniknout vůbec první město v lidské historii. Už v době kamenné, přibližně 9400 let před narozením Krista, zde sídlili lidé v domcích z hliněných cihel, které byly postaveny natěsno vedle sebe.

Město musí splňovat několik kritérií

O slávě někdejší metropole dnes vypovídají především nástěnné malby, vykopávky, části starobylých nástrojů či stopy po požárech. Podle odborných odhadů zde v době největší slávy mohlo žít několik tisíc lidí.

Ale město se podle oficiální terminologie smí nazývat městem jen tehdy, má-li jasně vytyčené hranice, vlastní správu, obecní infrastrukturu a je-li uzlem na důležitých obchodních stezkách. Çatalhöyük však ničím z toho nedisponovalo. Chyběly zde městské zdi, centrální organizace a dokonce i ulice. Můžeme tak toto místo přesto nazývat městem?

Na prestižní titul si dělá nárok i další město. Jericho existovalo přinejmenším 8000 let před Kristem, pravděpodobně ale ještě dříve. Zde se označení město přeci jen opírá o nálezy městských zdí. Někteří archeologové jsou ale přesvědčeni o tom, že šlo spíše o přehradní hráz. Pokud by to byla pravda, byla by i někdejší metropole na dnešním autonomním území Palestiny mimo hru.

První písemné zprávy

Je tomu pouhých deset let, co archeologové odkryli stopy prastarého osídlení na dalším místě – v Indii, v zálivu Čambal. Už před mnoha tisíci lety platil tento záliv za významné obchodní centrum, ale pozůstatky po městě z doby kamenné zalilo moře. Při ohledávání vykopávek ale vědci zkonstatovali, že zde lidé museli žít už v roce 9500 před Kristem. Zatím ale o místě vědí příliš málo na to, aby mohli dělat větší závěry.

Čtvrté a poslední město, které by bylo rádo označováno za nejstarší na světě, má jeden trumf v rukávu. Syrské hlavní město Damašek bylo prvním městem, které bylo kdy zmíněno písemnou formou. První dochované zmínky o této blízkovýchodní metropoli pocházejí z 15. století před Kristem. Někteří historikové jsou přesvědčeni o tom, že město je výrazně starší a že lidé zde žili mnoho tisíc let předtím.

Damašku každopádně jeden titul odpárat nelze. Jde prokazatelně o lidmi nejdéle osídlené město. Z výše uvedeného Çatalhöyük osadníci odešli někdy kolem roku 5700 před naším letopočtem a také Jericho procházelo fázemi, dokud nebylo v podstatě srovnáno se zemí.

Dokud tak nedojde k nějakému průlomu v bádání, bude třeba se smířit s tím, že nejstarší město zatím neznáme.

Foto: iStock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments