Psi jsou symbolem buržoazní dekadence. Kim Čong-un je nařídil odebrat a zpracovat v restauracích

Na bizarní věci jsme si v souvislosti s diktátorským režimem v Severní Korei už zvykli. Přesto ale odsud stále přicházejí zprávy, které nepřestávají udivovat. Naposledy si vůdce KLDR Kim Čong-un nevzal na paškál třídní nepřátele jako takové, ale rovnou nevinné tváře v podobě psů. Ty nazval symbolem buržoazní dekadence. Nezůstalo přitom jen u slovní proklamace. Kim vydal nařízení, aby úřady psy severokorejským chovatelům odebraly. Ti šťastnější mají dožít v zoologických zahradách, které však v zemi podle odborníků prakticky neexistují, a když, tak rozhodně ne v podobě, v jaké ji známe z našich končin. Ti méně šťastní mazlíčci budou zpracováni na maso v restauracích, jež se na tuto severokorejskou delikatesu specializují.

Úřady psy majitelům odebírají

Podle listu Daily Mail severokorejský diktátor už v červnu prohlásil vlastnictví psa za nezákonné. Zároveň odsoudil chov těchto zvířat, který označil za trend buržoazní ideologie. Paradoxně tím ale ukázal, jak moc je samotná severokorejská ideologie rozháraná a nesystematická. Ještě v říjnu roku 2018 daroval Kim Čong-un pár psů plemen Pungsan jihokorejskému prezidentovi coby symbol míru mezi oběma částmi jednoho národa.

Kim Čong-un však zjevně potřeboval najít téma, na kterém by v domácích podmínkách opět demonstroval svou moc. Možná chce také odvést pozornost od koronavirové epidemie, která KLDR sužuje stejně jako jiné země. Místní s ní ale mají vážnější problémy, protože zdejší zdravotnictví je v podstatě v troskách a kvalitní péče se týká jen hrstky vyvolených.

Úřady v současnosti každopádně identifikují severokorejské domácnosti se psy a následně je nutí, aby je odevzdaly na příslušná místa. Pokud tak neučiní dobrovolně, navštíví je odchytová služba a zvířata odebere. “Pak je odvážejí do státních zoologických zahrad, ale také do restaurací, které se specializují na pokrmy z psího masa,” uvedl podle Daily Mail zdroj z KLDR pro jihokorejská média.

Hrozí zemi hladomor?

Pravdou je, že v KLDR nemá chov psů jako domácích mazlíčků takovou tradici jako třeba u nás. Naopak jsou zde psi vnímáni spíše jako zdroj masa, ze kterého se připravují nejrůznější pochoutky, jako je například pikantní polévka se zeleninou. Psí maso je v zemi populární, protože dlouho vydrží v teplém počasí a v zimě naopak jeho konzumace zvyšuje tělesnou teplotu.

Podle některých zdrojů přistoupil Kim Čong-un k tomuto kroku ze zoufalství. V zemi je totiž dlouhodobý nedostatek potravin a vlivem mezinárodních sankcí a koronavirové pandemie se tento stav v poslední době ještě zhoršil. Zemi už několikrát postihl děsivý hladomor a není vyloučeno, že k němu KLDR směřuje i nyní. Vůdce se tomu podle všeho snaží zabránit všemi prostředky.

Foto: kimjongunlookingatthings.tumblr.com

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments