Zlozvyky, které zničí játra i bez alkoholu. Miliony lidí je dělají každý den

Játra jsou velmi důležitým orgánem v těle, který z něj odvádí všechny jedovaté látky. Dokáže je odbourat a vyloučit z těla. Kromě toho pomáhá ukládat vitamíny a produkuje nezbytné bílkoviny. Pravděpodobně každý dobře ví, že pokud tento orgán nemá něco opravdu rád, je to alkohol. Je pravdou, že přílišné pití alkoholu játra spolehlivě ničí. Zároveň ale neplatí rovnice, že když alkohol nepijete, budete mít játra zdravá. Existují totiž i další způsoby, jak si játra poškodit, případně si způsobit rovnou cirhózu. Špatně fungující játra potom zvyšují také riziko cukrovky, žloutenky i rakoviny jater.

Jíte příliš mnoho ovoce

Možná se jen snažíte dělat pro své tělo to nejlepší a dopřáváte si ovoce v hojné míře. Bohužel to nemusí být zrovna ideální. Ovocný cukr, neboli fruktóza, totiž vede k ukládání tuku v játrech. Přestože jde zatím spíše o menší studie nebo výzkumy na myších, vědci varují před podceňováním vlivu fruktózy na organismus a játra zvlášť. Mnoho lidí se snaží žít zdravě a vyhýbá se tukům nebo sacharidům, jenže už nehledí na obsah fruktózy v potravinách. Přitom ve 100 gramech jablek je fruktózy více než ve 100 mililitrech coly.

Užíváte léčiva

Léky se odbourávají prostřednictvím jater. Pokud byste si tak přečetli příbalový leták, jakože to dělá málokdo, zjistili byste, že u většiny medikamentů je uvedeno riziko poškození jater. U schválených léčiv je ale v drtivé většině případů jejich přínos větší než riziko pro játra. Nesmí se to s nimi ale přehánět. V žádném případě byste si také neměli shánět léky pokoutně nebo od známých lékařů, aniž by vám byly pravidelně prováděny jaterní testy. Ty spolehlivě odhalí, v jakém jsou játra stavu. Měli byste si je vyžádat také tehdy, kdy například po nových lécích pociťujete únavu, nechutenství, případně bolesti v horní části břicha.

Máte málo pohybu

Nadváha je pro játra každopádně velkým strašákem. Platí totiž, že nadbytečný tuk tělo neukládá pouze pod kůží, ale také jím obklopuje vnitřní orgány. Tuková tkáň pak přispívá mimo jiné k tvorbě zánětů, které mohou dlouhodobě játra poškodit. Samostatným fenoménem jsou potom ztučnělá játra, která mohou ohrozit i na životě.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments