Ztučnělá játra jsou nejčastější nemocí tohoto orgánu. Naučte se jim předcházet

Ztučnělá játra neboli steatózu je možné zařadit mezi takzvané civilizační choroby. Trápí totiž miliony lidí po celém světě a jsou spojená s moderním způsobem života.

Ke ztučnění jater dochází postupně tím, že se přebytečný tuk hromadí uvnitř jaterních buněk. Princip vzniku tohoto tuku je velmi podobný jako v případě nebezpečného viscerálního tuku. Ve výsledku je zdravá tkáň jater nahrazována tkání tukovou. V ní se mohou tvořit nejrůznější záněty a zároveň tuk prochází do dalších a dalších částí jater. V důsledku toho zbývá stále méně funkční jaterní tkáně. Ztučnění jater významně podporuje nadměrná konzumace alkoholu, ovšem tento syndrom je možné si vypěstovat i tehdy, kdy alkohol nepijete vůbec. Každopádně platí, že steatóza může vyústit ve velmi závažné nemoci. Vedle funkčního poškození jater to je především jaterní cirhóza, rakovina jater nebo jaterní selhání.

Příčiny ztučnění jater

Dobrou zprávou je, že játra sama od sebe neztuční. O civilizační chorobě mluvíme také proto, že tento stav si lidé svou životosprávou přivodí sami. Kromě již zmíněné excesivní konzumace alkoholu jde především o nevhodně složenou stravu. Jednoduše takovou, která obsahuje příliš mnoho kalorií, obzvlášť pak v podobě tuků a cukrů. To vede k nadváze a obezitě, což jsou přímé faktory ovlivňující ztučnění jater. Pravdou ale je, že ztučnělá játra mohou vzniknout také v důsledku diabetu, zejména toho neléčeného.

Méně častými příčinami ztučnělých jater pak jsou nejrůznější metabolické poruchy, které bývají vrozené, přílišná konzumace léků zatěžujících játra, ale také podvýživa, kdy tělo kolem jater vytváří ochranný tuk.

Ztučnělá játra o sobě dlouho nedávají vědět

Kamenem úrazu ztučnělých jater je to, že dlouho nijak nebolí a vlastně nezpůsobují ani žádné další problémy. V raných stádiích tohoto onemocnění jsou příznaky velmi neurčité a pacienti nejčastěji hovoří o tom, že se necítí dobře, nemají energii apod. Zkušený lékař by ale ztučnělá játra měl poznat na ultrazvuku podle toho, že jsou zvětšená. Pro potvrzení diagnózy je zapotřebí provést krevní testy, které by měly odhalit hladinu jaterních enzymů. Pokud je zvýšená, je třeba začít tento stav řešit.

Prevence ztučnělých jater

Ztučnělá játra mohou představovat závažný problém, ale pokud se začnou řešit včas, je možné ukládání tuku v játrech zvrátit. Zásadní podmínkou je ale změna životního stylu, bez které to opravdu nepůjde.

V první řadě je třeba omezit příjem sacharidů. Ty jsou totiž hlavní příčnou ukládání tuku v játrech. Nadbytečné sacharidy se totiž okamžitě proměňují v nebezpečný tuk. Je třeba se vyhnout zejména bílému pečivu, těstovinám, rýži, cereáliím, sušenkám atd.

Sacharidy byste pokud možno měli nahradit zvýšeným příjmem zeleniny. Je přitom docela jedno, zda je vařená, syrová nebo ve formě šťávy. Nemusíte se vyhýbat ani ovoci, ale zároveň to s ním nepřehánějte, protože obsahuje ovocný cukr, který ve větším množství může ztučnění jater podpořit.

Dopřávejte si také zdravé tuky, které jsou obsaženy v tučných rybách, olivovém oleji nebo ořeších. Naopak se vyhýbejte smaženým jídlům a rostlinným olejům či margarínům. Jídelníček si doplňte také o lehce stravitelné bílkoviny v čele s vejci, jogurty nebo sýry.

V každém případě omezte přísun alkoholu, pokud možno na absolutní minimum, jakého jste schopni. A zároveň nezapomínejte na pravidelný pohyb.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Tlaky na zvýšení bezpečnosti dopravy na evropských silnicích velmi rychle sílí. Už nějakou dobu se připravují podrobné plány na to, jak docílit do roku 2050 naprosté absence fatálních nehod. Již v roce 2030 by se jejich počet oproti současnému stavu měl snížit na polovinu. Je tedy jasné, že změny budou muset být překotné a že se řidičů velmi výrazně dotknou. Samá omezení Na jedné straně se chystají regulace pro některé skupiny řidičů, jako jsou důchodci nebo mládež, na straně druhé potom velmi citelná opatření, která se dotknou všech. Řeší se to na úrovni celé Evropské unie, tudíž to bude platit ve všech členských státech včetně České republiky. A na jeden velký zlozvyk českých řidičů si úředníci opravdu výrazně posvítí. Nejde o nic jiného než překračování povolené rychlosti. Když vyjedete do zahraničí, zjistíte, že tam se povolených rychlostí řidiči drží mnohem více než v tuzemsku. Je to dáno mírou kontrol, ale také sankcemi, jež jsou v Česku stále velmi mírné. Problematická je především rychlá jízda v obci. Ovšem opravdu nepříjemné to začne být až ve chvíli, kdy rychlost překročíte o 40 km/h a jedete ve městě třeba devadesátkou. To se třeba na okreskách může jednoduše stát, když nedáte včas nohu z plynu. V takovémto případě můžete přijít o řidičský průkaz, i když se to často řeší jinak. Evropská unie chce ale ještě podstatně více přitvrdit. Řidičský průkaz má být odebrán už při překročení povolené rychlosti o 30 km/h. Jde sice o snížení o pouhých deset kilometrů v hodině, ovšem výsledný efekt může být opravdu nepříjemný. Ještě vám to opepří Navíc bude zavedena i další změna. Když dnes překročíte rychlost nebo uděláte podobný přestupek v jiné zemi Evropské unie, zřejmě vás to přijde draho, ale neztratíte možnost řídit ve své domovské zemi. Na tu se odebrání řidičského oprávnění nevztahuje. Brzy to však má být jinak. Záznam o odebrání řidičského oprávnění bude v kterékoliv zemi zanesen do společného evropského systému a výsledkem bude zákaz řízení po celé Evropské unii. Čtěte také: Řízení večer a v noci bude v Česku omezeno. Spousta lidí nebude smět po setmění vyjet na silnici V této souvislosti je třeba se připravit na to, že v řadě zemí budou silniční pravidla ještě přísnější, než jaký je základ chystaný Evropskou unií. Vždyť v mnoha městech se brzy bude smět jezdit maximálně 30 km/h. Pokud byste tam jeli omylem šedesátkou, přijdete o řidičský průkaz a bude se to vztahovat i na Českou republiku. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Placení daní je nutnou, avšak velmi neoblíbenou součástí života. Málokdo to chápe v širším celku, že hrazením těchto poplatků přispívá na provoz státu, případně si hradí důchodové a zdravotní pojištění. Ať už jsou daně jakkoliv vysoké, vždy vám bude připadat, že byste měli platit méně. Jak optimalizovat daně v roce 2024 Dá se na to ale podívat také z druhé strany. A sice, že vysoké daně jsou vlastně příjemnou starostí. Nutnost je platit totiž znamená mimo jiné to, že vyděláváte poměrně slušné peníze. Ale takto to asi nikdo nechápe. Pravdou ale je, že lidé se stejnými výdělky mohou platit velmi rozdílné sumy. Záleží totiž hodně na tom, jak dobře své daňové přiznání optimalizujete a zda využijete veškerých možností, jak si zátěž snížit. K tomu jsou nejlepší slevy na dani, které v některých případech můžete letos, tedy za rok 2023, uplatnit naposledy. Jde například o školkovné ve výši 17 300 Kč za každé dítě, ale třeba i slevu na manželku ve výši 24 840 Kč. Dále to jsou třeba sleva na studenta nebo na první, druhé, třetí a další dítě. Jaké slevy na dani lze za rok 2023 uplatnit TitulMaximální sleva na daniSleva na poplatníka30 840 KčSleva na první dítě15 204 KčSleva na druhé dítě22 320 KčSleva na třetí a další dítě27 840 KčSleva na invaliditu 1. a 2. stupně2 520 KčSleva na invaliditu 3. stupně5 040 KčSleva na držitele průkazu ZTP/P16 140 KčSleva na manželku/manžela24 840 KčSleva na manžele ZTP/P49 680 KčSleva za umístění dítěte – školkovné17 300 KčSleva na studenta denního studia4 020 Kč Jak dále ušetřit? Slevy na dani se odečtou přímo z daňové povinnosti a jsou tedy nejefektivnějším způsobem, jak ušetřit. Ovšem máme tu i další možnosti, kterou představují nezdanitelné části základu daně. V součtu jde o sumu, kterou nebudete muset zdaňovat. TitulMaximálně můžete uplatnitÚroky z hypotečního úvěru300 000 KčPenzijní připojištění24 000 KčSoukromé životní pojištění24 000 KčDary30 % ze základu daněOdborové příspěvky1,5 % zdanitelných příjmů nebo 3 000 KčPlatby za zkoušky10 000 Kč, pro ZTP 13 000 nebo 15 000 KčOdběr krve3 000 KčDarování kmenových buněk20 000 Kč Čtěte také: Kdo má v Česku bankovní účet, může okamžitě přijít o 19 400 Kč. Dejte si pozor, jinak budou peníze rychle pryč Dokdy přidat daňové přiznání Jak vidno, možnosti tu stále jsou a byla by škoda jich nevyužít. Pokud jde o termíny, potom na daňové přiznání máte čas až do 2. dubna 2024. Jednoduše si lze ale termín prodloužit tím, že přiznání podáte elektronickou formou. Potom musíte splnit termín 2. května 2024. Obecně se počítá ještě se lhůtou pěti dnů, v rámci které vám nebude vyměřeno penále. Potom už ale úřady postupují tvrdě. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *