Blatný bude obětován jako viník současné krize. Babiš už má náhradu, je to překvapivé jméno

Je veřejným tajemstvím, že Andrej Babiš už více než měsíc hledá náhradu za ministra zdravotnictví Jana Blatného. Se svým podřízeným je nespokojený hned z několika důvodů. Blatný vůči sobě i celé vládě obrátil veřejnost svými nepromyšlenými výroky, které jsou navíc často lživé. Ministr v nich navíc neustále pokračuje, naposledy vůči starostovi Chebu, který ho pak poměrně jednoduše usvědčil z diletantství. Blatný se navíc nedokáže omluvit, a když je se lží konfrontován, zabředá do ní raději stále hlouběji. Další věc už je čistě praktická: ministr vůbec nezvládá řídit svůj resort, což se projevuje tím, že jsme nejhorší v covidových číslech na světě a téměř nejhorší v očkování v Evropě.

Pokud by Babiš vybíral nového ministra sám, zřejmě by se Blatný ještě dlouho držel ve funkci, protože premiérovi jeden kandidát za druhým odmítají. Na pomoc však přispěchala koaliční sociální demokracie, která před volbami zoufale potřebuje zabodovat a toto je pro ni možná jedinečná příležitost.

Jak upozorňuje server CNN Prima News a jak potvrdily zdroje z okolí vlády i deníku Mix24.cz, chystá se rošáda ve vládních pozicích. Ministerstvo zdravotnictví má připadnout právě sociální demokracii, která ho obsadí ostříleným krizovým manažerem, lékařem a několikanásobným bývalým hejtmanem Jiřím Běhounkem. Ten se za stranu stále častěji vyjadřuje k řešení krize a je příznivcem tvrdých opatření. Zároveň má jasně strukturované návrhy a zjevně mu vážnost situace docházela už v době, kdy Blatný bagatelizoval počty úmrtí a tvrdil, že český zdravotnický systém má obrovské kapacity.

Tento obchod má však i druhou stranu. Sociální demokracie by měla přijít o post ministra zahraničí, který naopak obsadí nominand Hnutí ANO. Z ministerstva se tak bude muset poroučet Tomáš Petříček, což vyhovuje předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, protože právě Petříček ho ohrožuje ve funkci šéfa strany, na kterou se rozhodl kandidovat. Ztrátou ministerského postu však přijde o vítr v plachtách.

Celá rošáda se zamlouvá také prezidentu Miloši Zemanovi. Ten je kritikem konání ministra Blatného a naopak s Jiřím Běhounkem ho pojí přátelské vazby. Zemanovi je po chuti také odvolání ministra zahraničí Petříčka, který mu dlouhodobě pije krev svou protiruskou a protičínskou politikou.

Mise Jana Blatného skončí skutečně neslavně. Bude doslova předhozen davu jako viník současného stavu. Na něm má však skutečně velký podíl, a to i proto, že odmítal naslouchat expertům, jak oni sami upozorňovali.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments