Blatný dostal od Babiše šílený kotel před celou vládou, popisuje svědek. Nechyběly ani slzy

Ministr zdravotnictví Jan Blatný se zatím drží ve své funkci. Podle zdrojů z blízkosti vlády je to především proto, že se premiérovi Andreji Babišovi nedaří sehnat dostatečně kvalitní náhradu. Jeho poradce Roman Prymula už oznámil, že dobrovolně se rozhodně vracet nechce a i další z kandidátů, rovněž někdejší ministr a současný náměstek ředitele FN Motol, Martin Holcát, to označil za sebevražednou misi.

Zdá se však, že Blatný v roli ministra zažívá skutečně nezáviděníhodné momenty. Do úřadu nastupoval jako renomovaný lékař, který se navíc v předchozích letech vůči Babišově vládě vymezoval. Podepsal například výzvu Milionu chvilek pro demokracii za jeho odstoupení. Dnes však musí nejen vydržet premiérovo vměšování se do resortu, ale dokonce i veřejné ponižování.

Vše mělo vyvrcholit minulý týden, kdy ministerstvo zdravotnictví vydalo pokyn, aby očkovací centra pozastavila očkování. O chvíli později to dementoval nejen premiér Andrej Babiš, ale i ministr Blatný, od něhož přitom tento pokyn zjevně vycházel. Médiím ho totiž sdělila jeho mluvčí Barbora Peterová.

Blatný dostal šílený kotel od Babiše. Řval ne něj přes celou vládu ohledně komunikace kolem zastavení očkování a že má okamžitě propustit Peterovou jako mluvčí. Pak byli všichni na koberečku a Peterová brečela, že neví, co udělala spatně,” uvedl pro CNN Prima News zdroj z blízkosti vlády. Zdá se, že Blatný hodil vinu na Peterovou, která přitom jen komunikovala jeho slova.

Babišovi se nelíbí ani to, že se Jan Blatný neobklopil odborníky, což přitom na začátku své mise na ministerstvu deklaroval. Jako prvního odmítl epidemiologa Romana Prymulu a teď ho navíc osočila Iniciativa Sníh vedená epidemiolohem Zdeňkem Helem z toho, že odmítl jejich rady, které nabízeli. S touto iniciativou přitom navázal kontakt i sám premiér. Blatného k tomu všemu opouštějí klíčoví lidé, ať už to je koordinátor pro očkování Zdeněk Blahuta, vedoucí laboratorní skupiny Marian Hajdúch nebo náměstek pro lékařskou péči Aleksi Šedo. První dva při svém odchodu naznačili určité problémy bez bližší specifikace, ale Šedo to řekl natvrdo: ministr vůbec nekomunikuje a nedá se s ním pracovat.

Čtěte také: Komentář: Blatný rozložil ministerstvo zdravotnictví. Nikdo neví, co se děje, škoda, že jde o životy

Je otázkou, zda to Janu Blatnému stojí za to. Z člověka, který se ve své předchozí funkci těšil velkému uznání, je dnes vládní otloukánek, který bude muset odejít, jakmile se za něj najde náhrada. Takto si to zřejmě nepředstavoval.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments