Blatný si postavil hlavu a odmítá rady vědců i Babiše. Prodloužení intervalu mezi vakcínami nechce připustit

Ministr zdravotnictví Jan Blatný jde opět hlavou proti zdi a odmítá se nechat přesvědčit o potenciálně velmi přínosné věci, tedy prodloužení intervalu mezi dvěma dávkami vakcín. Díky tomu by se v krátkém čase podařilo naočkovat dvojnásobné množství lidí. Stále více studií přitom dokládá, že už jedna dávka vakcíny chrání před těžkým průběhem a úmrtím na koronavirus.

Čeští vědci jsou přitom ve vzácné shodě v tom, že by ministerstvo zdravotnictví k prodloužení intervalu, který dnes činí nejčastěji tři týdny, mělo přistoupit. Snadno se dá uvažovat o prodloužení na dvojnásobek, v případě vakcíny AstraZeneca dokonce výrobce deklaruje, že největší účinek má tehdy, pokud se druhá dávka podá po třech měsících.

K tomu, aby došlo k prodloužení intervalu, vyzvali ministra vedoucí expertní covidové skupiny Petr Smejkal i prezident České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Stojí za nimi také premiér Andrej Babiš.

Spolu s Romanem Chlíbkem a Petrem Smejkalem naléháme na Ministerstvo zdravotnictví České republiky, aby prověřilo možnost prodloužení intervalu pro očkování druhé dávky. Mohli bychom naočkovat první dávkou podstatně víc občanů. Věřím, že si to na ministerstvu urychleně vydiskutují a přijmou nějaký závěr,” uvedl premiér na svém facebookovém profilu s ostrým tónem vůči ministerstvu Jana Blatného.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný jde ale proti všem a prodloužení intervalu nechce připustit. Podle něj by došlo k tomu, že na přelomu dubna a května by potom Česká republika neměla dostatek druhých dávek pro všechny. V tomto období se však už počítá s tím, že vakcíny budou proudit ve velkých objemech.

Pan docent není vakcinolog a to téma pro něj není úplně odborně blízké. Má k tomu konzervativní přístup,” okomentoval to vakcinolog Marek Petráš pro Rádio Impuls. Podle něj by tento krok jednoznačně znamenal vyšší proočkovanost a tím i ochranu populace.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments