Británie se chystá na smrt královny. Smutek bude v desátý den

Velká Británie se připravuje na moment, kdy padne jeden ze symbolů její moderní historie. Britská vláda dobře ví, že úmrtí královny Alžběty II. nebude jen tak a zemí může velmi silně otřást. Pro tento účel tak existuje plán, který měl zůstat z pochopitelných důvodů utajen až do smutného dne, jenže se dostal na veřejnost s předstihem. Nese krycí název Londýnský most, jak upozornil server Politico.

Plán odhalil, že po úmrtí Alžběty II. nastanou velké manévry. Po celých deset dní se budou konat nejrůznější ceremoniály, které následně uzavře velkolepý pohřeb. Ten se odehraje v den státního smutku.

Zatím sice nic nenasvědčuje tomu, že by bylo třeba plán aktivovat v blízké budoucnosti, protože královna se těší dobrému zdraví. Její věk, který dosáhl 95 let, je však neúprosný a blížící se konec připomněl i nedávný skon jejího chotě Phillipa.

Zajímavé je, že v případě úmrtí královny nebude aktivován pouze plán Londýnský most, ale také další plán, který se jmenuje pro změnu Jarní příliv a představuje nástup prince Charlese na trůn. Ale to jen za předpokladu, že svou matku přežije, což se však očekává.

Okamžitě po smrti Alžběty II. má proběhnout takzvaná “kaskáda rozhovorů”, kdy budou o úmrtí informováni premiér, tajemník kabinetu a ministři vlády. Tento den bude označován jako “Den D” a další dny až do pohřbu budou označeny jako D+1, D+2 a tak dále.

Královna Alžběta II. / Foto: Shutterstock

Královský palác bude občany informovat v oficiálním oznámení, které bude vyvěšeno tradičně na nádvoří Buckinghamského paláce. Webové stránky království zčernají a bude na nich jen strohé prohlášení o úmrtí. Na stránkách britské vlády, stejně jako všech ministerstev, se objeví černý banner.

Jako první se k úmrtí královny vyjádří premiér. Ostatní členové kabinetu budou moci událost komentovat až poté a to s tím, že by i tak měli zachovávat diskrétnost. Říkat tak budou především přesně formulovanou frázi: „Právě jsme byli informováni o úmrtí Jejího Veličenstva královny“.

Ještě v den královnina skonu se bude konat audience u nástupníka trůnu a v 18:00 by měl Charles pronést projev k národu. Den pro královnině smrti se v 10 hodin sejde nástupnická rada, jejímiž členy jsou vysocí vládní představitelé. Ti Charlese prohlásí za nového panovníka.

V dalších dnech budou následovat nejrůznější ceremonie, které vyvrcholí státním pohřbem v den státního smutku ve Westminsterském opatství. Na konci dne bude v kapli svatého Jiří na hradě Windsor smuteční obřad a královna zde bude definitivně pohřbena v hradní kapli krále Jiřího VI.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments