Roušky budeme nosit roky. Je to symbol strachu a podřízenosti, tvrdí biochemik Hostomský. Zahalujeme se jako Tálibán

Přestože koronavirová epidemie reálně už trápí jen málokoho, stále platí nepříjemná opatření omezující život a lidské svobody. A jak vyplývá z výroků zástupců ministerstva zdravotnictví a různých epidemiologů či virologů, roušek a respirátorů se jen tak nezbavíme. Dokud tu bude koronavirus kolovat a způsobovat onemocnění, zřejmě tu v nějaké době bude i nutnost mít nasazenou ochranu horních dýchacích cest.

O rouškách promluvil v pořadu Všechnopárty také biochemik Zdeněk Hostomský, který je zastáncem racionálního přístupu ke koronaviru. Jeho nebezpečnost sice nepodceňuje, na druhé straně upozorňuje na skutečnost, že by se to s ochranou proti němu nemělo přehánět, jinak ztratíme něco mnohem důležitějšího.

Maďarovi, který je Slovák, ale žije v Česku, jsem říkal: Proč já, který jsem nemocí prošel a nechal se dvakrát očkovat, mám nosit roušku? Sám říkal, ať to beru jako symbol. Ale já to beru spíše jako symbol strachu a podřízenosti, ani jedno mi není sympatické,” uvedl Hostomský v pořadu Všechnopárty s narážkou na epidemiologa Rastislava Maďara. “Ten virus tady chce být… A mně připadá komické, že naše vláda i spousta dalších vlád ve světě si myslí, že mají kontrolu nad šířením toho viru.

Podle Hostomského se ukazuje, že protiepidemická opatření nefungují způsobem, jakým si myslíme, že fungují. “Podívejte, vláda se v červenci rozhodla rozvolnit opatření, ale co se stalo? Virus se rozhodl jít úplně dolů. U nás je to teď téměř, jako kdyby se nic nedělo. My vlastně tu epidemii už teď nemáme. Má teorie je: Co jde rychle nahoru, jde i rychle dolů. Takže epidemie de facto končí, a my jsme tu díky té velké vlně, co byla před tím, nejenom očkováni, ale z velké části ‚promořeni‘. To tvrdím, kde můžu, ale lidi teď zase naslouchají tomu, co přijde, až se v září otevřou školy,” uvedl Hostomský. Naopak jsme viděli, že když se vláda počátkem tohoto roku snažila opatření všemožně zpřísňovat, čísla stejně dlouhou dobu poté letěla nahoru.

Spíše coby filozofické cvičení zmínil Zdeněk Hostomský zajímavou paralelu s aktuálním děním v Afghánistánu, kde vítězné hnutí Tálibán bude s největší pravděpodobností nutit ženy, aby se zahalovaly. “Je to jedna z proher západní civilizace. A stejně, jako tam teď nasadí šaría a ženy budou zahalené, je to úplně stejné, jako by říkali, že je to proto, že v poušti bude písečná bouře, a že to pomáhá. S rouškami to beru ve stejné kategorii. Jsem skeptický vědec, potřebuji nějaké důkazy,” říká Hostomský.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments