Roušky budeme nosit roky. Je to symbol strachu a podřízenosti, tvrdí biochemik Hostomský. Zahalujeme se jako Tálibán

Přestože koronavirová epidemie reálně už trápí jen málokoho, stále platí nepříjemná opatření omezující život a lidské svobody. A jak vyplývá z výroků zástupců ministerstva zdravotnictví a různých epidemiologů či virologů, roušek a respirátorů se jen tak nezbavíme. Dokud tu bude koronavirus kolovat a způsobovat onemocnění, zřejmě tu v nějaké době bude i nutnost mít nasazenou ochranu horních dýchacích cest.

O rouškách promluvil v pořadu Všechnopárty také biochemik Zdeněk Hostomský, který je zastáncem racionálního přístupu ke koronaviru. Jeho nebezpečnost sice nepodceňuje, na druhé straně upozorňuje na skutečnost, že by se to s ochranou proti němu nemělo přehánět, jinak ztratíme něco mnohem důležitějšího.

Maďarovi, který je Slovák, ale žije v Česku, jsem říkal: Proč já, který jsem nemocí prošel a nechal se dvakrát očkovat, mám nosit roušku? Sám říkal, ať to beru jako symbol. Ale já to beru spíše jako symbol strachu a podřízenosti, ani jedno mi není sympatické,” uvedl Hostomský v pořadu Všechnopárty s narážkou na epidemiologa Rastislava Maďara. “Ten virus tady chce být… A mně připadá komické, že naše vláda i spousta dalších vlád ve světě si myslí, že mají kontrolu nad šířením toho viru.

Podle Hostomského se ukazuje, že protiepidemická opatření nefungují způsobem, jakým si myslíme, že fungují. “Podívejte, vláda se v červenci rozhodla rozvolnit opatření, ale co se stalo? Virus se rozhodl jít úplně dolů. U nás je to teď téměř, jako kdyby se nic nedělo. My vlastně tu epidemii už teď nemáme. Má teorie je: Co jde rychle nahoru, jde i rychle dolů. Takže epidemie de facto končí, a my jsme tu díky té velké vlně, co byla před tím, nejenom očkováni, ale z velké části ‚promořeni‘. To tvrdím, kde můžu, ale lidi teď zase naslouchají tomu, co přijde, až se v září otevřou školy,” uvedl Hostomský. Naopak jsme viděli, že když se vláda počátkem tohoto roku snažila opatření všemožně zpřísňovat, čísla stejně dlouhou dobu poté letěla nahoru.

Spíše coby filozofické cvičení zmínil Zdeněk Hostomský zajímavou paralelu s aktuálním děním v Afghánistánu, kde vítězné hnutí Tálibán bude s největší pravděpodobností nutit ženy, aby se zahalovaly. “Je to jedna z proher západní civilizace. A stejně, jako tam teď nasadí šaría a ženy budou zahalené, je to úplně stejné, jako by říkali, že je to proto, že v poušti bude písečná bouře, a že to pomáhá. S rouškami to beru ve stejné kategorii. Jsem skeptický vědec, potřebuji nějaké důkazy,” říká Hostomský.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

24 názorů k článku “Roušky budeme nosit roky. Je to symbol strachu a podřízenosti, tvrdí biochemik Hostomský. Zahalujeme se jako Tálibán

  1. Ať roušky nosí ti co mají potřebu je nosit a ostatním už dejte s tímhle pseudoochodem s lidským strachem a důstojností už pokoj,už toho diktování co máme a nemáme dělat bylo dost,ve finále to je stejně k ničemu.

  2. Roušky nosit se budou poněvadž muslimové ovládnou celou Evropu. A toto jim umožnili ti největší zrádci všech hodnot Evropy.

    1. A kdyby to muslimům udělalo radost tak jsem ochotná jít dohola co se vlasů týče ale těm frustrovaným prasakum by nevadilo i to kdyby byla oškliva jako noc takže žádné zahalovani v tom nehraje rolí!!!

  3. Ještě někdo pochybuje o tom, že je to světový podvod století ? Asi ano. Je to až neuvěřitelný, co si lidi nechaj líbit. Celý je to nějaká zkouška, nějaký test, co si k nám vrchnost může dovolit. Kromě několika vyjímek jsem ten zku….ej hadr nikdy nenosil a nosit prostě nebudu.

    1. Mne včera oslovil ,,příslušník ochranky” v Penny, jeho nasaďte si, následovalo moje polib mi.

      1. Jj, Penny je jedinej obchod, kde s tím sekuriťáci otravujou. Kvůli tomu jsem tam přestal chodit. Naposled mě totiž jeden chytil u pokladny zezadu za rameno, neboť jsem jeho výzvy ignoroval, takže dostal loket do rypáku a od té doby tam raději nelezu 😀

  4. Lidé jsou problém a proto si hlídám čas strávený na nákupu a co do počtu tak jdu nakupovat 1 x týdne. Vadí my debily co nevědí kdy mají dost!!!

  5. Roušku nenosím k nikdy, chodím na obědy a ještě se mě nestalo, že by mě někdo otravoval s nějakým potvrzením. Kdyby náhodou přišel, rychle bych s ním vyběhl….

  6. Znovu opakuji, že je potřebné lidi jako je pan Maďar pochytat, a vysvětlit jim, že mají na výběr. Buďto přijdou k rozumu sami, nebo je vyženeme za hranice této země, ať si svá moudra o omezeních káží někde v zahraničí, lidem kteří si to nechají líbit.

  7. Proti covid(u) vzniká trojí imunita (s trochou zjednodušení):

    1. Hluboká imunita, založená na buňkách
    2. Hluboká imunita, založená na protilátkách
    3. Povrchová imunita na sliznicích, založená na specifických protilátkách pro toto prostředí

    Ty první dvě nezávisle na sobě zajišťují menší pravděpodobnost onemocnění a lehčí průběh. Nejsou s to zaručit neinfekčnost, protože nezamezí množení viru na sliznicích, jako imunita třetí (člověku se virus pomnoží na sliznicích a z toho plyne několik dní trvající infekčnost s minimálními příznaky). Ta třetí imunita do jisté míry chrání také, ale po jejím prolomení, pokud nemá člověk imunitu 1 nebo 2, není s to zajistit lehký průběh. Navíc ovšem ta třetí imunita nemusí být přítomna v dostatečné míře na celé ploše sliznic dýchacích cest a dutiny ústní, někde může být oslabena (třeba v “zapadlejší” části jedné plíce) a alespoň tam se virus dočasně množí a šíří dál.
    Z toho důvodu ani protilátky v krvi, získané očkováním nebo proděláním nemoci, ani imunitní buňky (dtto) nejsou s to garantovat bezinfekčnost. Protilátky na sliznicích se běžně netestují, není na to ani vhodná standardizovaná metoda. Protilátky v krvi se běžně testují, imunitní buňky nikoli, ale existují na ně standardizované testy.

    Obávám se, že nějakou formu ochrany dýchacích cest budeme potřebovat dlouhodobě (ve smyslu moje rouška chrání tebe), ale zcela jistě nepotřebujeme respirátory vysoké třídy, které jsou nám vnucovány. V podstatě by mělo stačit improvizované zakrytí, s jakým jsme excelentně zvládli první vlnu covidu, zatímco v rámci druhé vlny, kdy už jsme měli profi respirátory, jsme byli jedni z nejhorších na světě.

    PCR testy jsou taky pro kočku, protože nerozliší aktivní virus od neaktivované virové částice. Buď zničenou vlastními imunoglobuliny na sliznici v nose, nebo už vdechlou neaktivní, protože virus ničí sluneční záření, suchý vzduch a mnoho dalších faktorů zevního prostředí.

    Obrovským průšvihem ovšem je, že v případě silné přítomnosti imunity sub 2 může dojít, jak po očkování, tak i po kontaktu s infekcí k anafylaktické reakci, zabíjející člověksa v extrémním případě v průběhu desítek minut. V případě imunity sub 1 dojde k pomalejší reakci buněčné, která člověka může zabít v průběhu několika dní.
    Ta rychlá reakce je do jisté míry kryta tím, že vás po očkování nechají ještě 15 mnut sedět, to by mělo chytit zvlášť silnou reakci.
    Faktem je, že by se měla zjišťovat i ta pomalejší imunitní odpověď, alespoň na nějaké zjednodušené úrovni. Napadá mě obdoba tuberkulinových testů, jaké si starší čtenáři budou pamatovat ze školních let, tedy vpravením virových antigenů (mrtvých) do pokožky a sledováním reakce po několika dnech (s tím, že by to předcházelo třeba o 3 – 5 dní termín očkování a v případě pozitivní reakce, tj zčervenání a zatvrdnutí v oblasti vpichu, by se neočkovalo). Není ovšem vůle něco takového dělat.

  8. Potřebujete důkaz o covidu? Tím je třeba jizva po díře v mých zádech, odkud se hadičkou při těžkém zápalu plic odčerpával ve dne v noci za hrozných bolestí covidový sajrajt deset dní ve špitále. Celková nemoc mne vyřadila na tři měsíce. Druhým důkazem je úmrtní list mé maminky, která to chytla od nějakého šmejda bez roušky a odebrala se na věčnost. Co ještě chcete za důkazy?

    1. Milej pane, mám pro Vás hrozivou zprávu. Lidi občas umírají! To je, co? Vy jste si asi myslel, že tu jsme všichni napořád, že? No a občas taky někdo onemocní. Fakt, věřte mi. A věřte mi, že jsou mnohem závažnější nemoci než nějaká trapná rýma se smrtností 1%. Pokud jste po ní skončil vyřazen na 3 měsíce, patrně budete 150kg prase s tlakem 500 na 300, cukrovkou a cholesterolem min. 15. Prostě takový typický “těžký případ” čínské rýmy. Trefil jsem se, že jo 😀 ?

  9. Dle mého názoru je rouška to nejmenší zlo,které doprovází koronavirovou epidemii,zvláště nyní kdy je ve světě na vzestupu mutace delta před kterou nechrání ani dvojí očkování jak vyplývá z izraelských zkušeností.

    1. A to počkej, až bude mutace omega na druhou, proti té tě neochrání ani skafandr a padesátinásobné očkování 😀

  10. Nikdo nikoho nenutí nosit nějaké roušky nebo respirátory. Já to nenosím, nikdy jsem to nenosil a nikdy to nosit nebudu. Nikdy a nikde. Od začátku této pandemence bez jakéhokoliv napomenutí či pokuty od PČR. Nikdo to nikdy nikde nijak nevynucoval a je to jen o tom, jestli to nosit chcete, či nechcete. Nechcete? Nenoste. Chcete? Noste si to třeba celoživotně. I doma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *